Вести

Република Северна Македонија пристапува кон Сингапурската Конвенција за медијација

Високи официјални претставници од повеќе од 50 земји ќе се сретнат во Сингапур за поддршка и потпишување на новиот меѓународен договор за медијација на 7 август 2019 година. Овластен потписник на Сингапурската Конвенција, во име на Владата на Република Северна Македонија е министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска.   Потпишувањето на оваа конвенција е историски настан кој ќе донесе ...

Read More »

Владина делегација предводена од Премиерот Заев оддаде почит и положи цвеќе на вечното почивалиште на првиот претседател на Крушевската Република

Централната прослава на големиот државен празник 2 Август Илинден – Денот на Републиката кој оваа година се одбележува под слоганот „Сите сме деца на Илинден“ во Крушево започна со оддавање почит и положување на свежо цвеќе и венци на вечното почивалиште на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република во Македониум. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во пресрет на 2 Август го посети Јордан Цеков – Дане, учесник во НОБ

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во пресрет на 2 Август – Денот на Републиката, го посети Јордан Цеков – Дане, учесник во НОБ и командант на 3-та Македонска ударна бригада.   На средбата, Цеков изрази задоволство за можноста да се сретне и да поразговара со претседателот Пендаровски, истакнувајќи дека му претставува особена чест да го прими Претседателот во ...

Read More »

Премиерот Заев и министерот Филипче на отворањето на Ургентниот центар во Куманово

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на ново изградениот Ургентен центар во рамки на општата болница во Куманово. Покрај него, на настанот присуствуваа и заменик на Претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик на Претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки, како ...

Read More »

Одлуки од владината 148 седница: Создадени се финансиски услови за изградба на новиот Клинички центар, донесени се решенија за Еурокопмозит, утврдени се активностите за спроведување на процесот на проверка во МВР

Создадени се првите конкретни услови, преку обезбедување финансиски средства, за изградбата на новиот Универзитетски Клинички центар во скопската општина Ѓорче Петров. Ова е една од одлуките донесени на денешната 148-ма седница на Владата на Република Северна Македонија, што се одржа денеска.   Владата на Република Северна Македонија ја усвои Информацијата за начинот на финансирањето на изградбата на Универзитетски Клинички Центар на greenfield локација ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска прими делегација на Црвениот крст на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Саит Саити.   На средбата беа претставени тековните активности на Црвениот крст, вклучувајќи ја актуелната кампања „Твоето незнаење чини живот“, која се однесува на давање прва помош при сообраќајни несреќи, и со која ќе бидат опфатени околу 8.000 возачи ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници од Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со претставници на Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители, со Драган Митковски, потпретседател на Сојузот на Стопански комори и претседател на Комората на сметководители и Александар Милоше, потпретседател на Сојузот. На средбата се разговараше за предвидените измени на Законот за вршење сметководствени работи, со цел поефикасно ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.   На средбата беше разговарано за унапредување на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и САД, за евро–атлантските перспективи на нашата држава, како и за актуелните случувања во регионот.   Двајцата соговорници констатираа ...

Read More »

Премиерот Заев за повратот на ДДВ и растот на економијата: Резултатите се одлични и се зголемуваат, ова е неповторливо време, да се посветиме сите да продолжат овие процеси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања оцени дека проектот Мој ДДВ  дава резултати, дека економијата е во пораст и дека посебно во следните 15 месеци, сите треба да придонесат да продолжат економските трендови значајни за граѓаните и државата. – Ова е прекрасен период што се случувал на сите земји кога влегувале во НАТО, ...

Read More »

Посета на претседателот Пендаровски на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари посета на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија.   На средбата со стопанствениците од оваа комора, Претседателот рече дека не прави никакви поделби и дека ќе разговара со сите, бидејќи целта е иста, да се направи животот во Република Северна Македонија поубав и побогат. Три приоритети се битни за кои треба заедничка ...

Read More »