Вести

Средба на ЗМНР Жерновски со претставници од Зелената партија на Република Австрија

Заменик министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Андреј Жерновски, денеска се сретна со претставници од Зелената партија на Република Австрија.   За време на средбата беше поздравена одличната билатерална соработка меѓу двете земји од аспект на интензивниот политички дијалог и засилената парламентарна соработката со реализирање на тековни проекти.   Заменик министерот Жерновски стави акцент на силната и конструктивна ...

Read More »

Вицепремиерот Анѓушев и директорот на ФИТР Деспотовски во посета на „Аквапоника“ – микрокомпанија која е пример за примена на иновации во земјоделството

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски ја посетија компанијата „Аквапоника“, добитник на грант од ФИТР. Проектот на оваа микро-компанија – „Брендирани млади органски салати“ има за цел да воведе нов иновативен производствен процес кој истовремено овозможува контрола на квалитетот на производот „од нива до ...

Read More »

Интегрален текст од говор на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Добровечер Македонијо, добравечер вистинска, горда, достоинствена и честита Македонијо. Добровечер и добредојдовте на овој величенствен ден кога им кажуваме на овие спроти нас дека на 21 Април, а потоа на 5 Мај победува Македонија и професорката Гордана Силјановска Давкова заедно со народот. Добровечер Скопје. Велеше не распишувал предвремени парламентарни избори, затоашто ќе не прекршел, епа види дали ќе не прекршиш ...

Read More »

Османи на големиот грѓански митинг: Пендаровски е симбол на внатрешната инетргација и затоа ќе биде претседател кој ќе обединува и во добро и во лошо

Стево Пендаровски е вистински консензуален кандидат за претседател, затоа што ја има поддршката од сите етнички заедници, поддршката од 30 партии и е предвесник на нашата европска иднина, порача денеска на големиот граѓански митинг, Бујар Османи од политичката партија ДУИ. Османи порача дека денешната поддршка, денешното заедништво ја покажува европската срж на нашето општество, ја покажува вистинската слика на Европа ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со чешкиот премиер Бабиш: Да го искористиме потенцијалот за зголемување на економската соработка

На маргините на Осмиот Самит на Шефови на Влади од земјите на ЦИЕ и НР Кина од процесот на соработка 16+1 се одржа билатерална средба помеѓу Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и владината делагација и Претседателот на Владата на Република Чешка, Андреј Бабиш.   Целта на средбата беше да се афиримираат воспоставените добри билатерални односи и ...

Read More »

Премиерот Заев по повод Денот на царината: Модерното царинско работење е поттик и важен предуслов за унапредување на меѓународната трговија на земјата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменичка на министерот за финансии Ширет Елези и директорот на Царинската управа на РСМ, Ѓоко Танасовски, денеска учествуваше и се обрати на настан организиран по повод Денот на царината и 27 години од постоење на Царинската управа на Република Северна Македонија. Свечениот настан во Националната Филхармонија во Скопје, го ...

Read More »

Царовска во Берово: Се унапредуваат социјалните права и ги подобруваме условите за згрижување на стари и на лица со попреченост

Подобрување на условите за згрижување на стари и на лица со попреченост, зголемувањето на социјалните права, растот на платите и социјалните реформи, беа темите на денешната работна посета на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на Берово.   На средбата со вработените во центарот за социјална работа, со пензионерите и со граѓаните, министерката ги објасни придобивките од пакет ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ НА СРЕДБА СО СЛОВЕНЕЧКИ КОМПАНИИ – ВЛАДАТА ДАВА СИЛНА ПОДДРШКА ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ И ПРОШИРУВАЊЕ НА ПОСТОЕЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути, присуствуваа на работен појадок со Словенечки компании кои работат во Република Северна Македонија, организиран од амбасадорот на Република Словенија, Н.Е. г-дин Милан Јазбец.   Пред претставници на околу 30 компании со словенечки капитал, ...

Read More »

Министерот Хасан на работна посета во Турција: Взаемната поддршка и почит ги унапредуваат економските врски помеѓу двете земји

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, д-р Елвин Хасан беше во работна посета на Турција каде што оствари многу важни средби, со неколку турски министри, министерот за надворешни работи, г-дин Мевлут Чавушоглу, министерката за трговија, г-ѓа Рухсар Пехџан и министерот за индустрија и технологија, г-дин Мустафа Варанк.   На средбите се разговараше за актуелните политички и општествени случувања во ...

Read More »

ЗПВРСМ Османи и МНР Димитров на средба со Михаел Рот во рамките на работна посета на Сојузна Република Германија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, денес во Берлин, остварија средба со Михаел Рот, државен министер за Европа во рамки на Министерството за надворешни работи на Германија.   „Северна Македонија годинава претставува успешна приказна за Регионот и Европа. Затоа е ...

Read More »