Вести

Премиерот Заев се сретна со шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, г-ѓа Јонкер: Претседателските избори се исклучително важни, отворениот политички дијалог со сите партии е во интерес на државата и граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со г-ѓа Корин Јонкер, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори во Северна Македонија.   На средбата е оценета важноста на обезбедување услови за регуларен и успешен процес за спроведување на претседателските избори и за потребата од висока одговорност од страна на сите субјекти во ...

Read More »

Премиерот Заев и Комесарот за национални малцинства на ОБСЕ Заниер: Северна Македонија е земја модел за успешно уредување на правата на заедниците во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска го прими во посета Високиот комесар за малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер.   Премиерот Заев на средбата зборуваше за спроведувањето на Законот за употреба на јазиците со кој беше затворена законската рамка на Охридскиот рамковен договор, и нагласи дека договорот влезе и во преамбулата на Уставот, како легислатива што ја ...

Read More »

Царовска на средба со пензионерите во Пробиштип: Пензиите се стабилни продолжуваат да растат

Членката на Централниот одбор на СДСМ Мила Царовска вечерва се сретна со претставници од Здружението на пензионери од Пробиштип.   На состанокот уште еднаш беше потенцирано дека со пензиската реформа којашто стартуваше на почетокот на годината пензиите се стабилни и продолжуваат континуирано да растат.   „Со пензиската реформа обезбедивме редовна исплата на пензија на сегашните, но и на идните пензионери, без при ...

Read More »

Прв ден од работниот престој на МНР Димитров на Вашингтон, САД

Почетокот на работниот престој на МНР Никола Димитров во Вашингтон го одбележаа  средби со претставници на американски државни институции, за кои што заеднички беше отворено изразеното задоволство од придружувањето на Република Северна Македонија во Алијансата. Покрај тоа, соговорниците на министерот Димитров покажаа особен интерес за темпото и длабочината на реформскиот процес, како предуслов за општество засновано на вистински демократски вредности. ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката за одбрана Шекеринска на Дипломатската дискусија „Патот до Брисел“

Премиерот Зоран Заев и заменичка на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска,  денеска учествуваа на Дипломатската дискусија на тема „Патот за Брисел“, која по повод НАТО-неделата, што започнува на 3-ти април и пред чествувањето на „Денот на НАТО – 4 април“, беше организирана од Министерството за одбрана на Северна Македонија, Евро-Атлантскиот совет (АТА) ...

Read More »

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци

Добро вечер за Слога, добро вечер за Дреново, Ваташа, Киро Крстев, добро вечер Кула и добро вечер за победничка горда и честита Македонијо. Добро вечер за победничко Кавадарци. Добро вечер и ви благодарам, добри луѓе. Добро вечер добри луѓе и благодарам што еве денеска одвоивте дел од вашето време да бидете овде со нас со ВМРО-ДПМНЕ, со коалицијата За подобра ...

Read More »

Претседателот на СДСМ и премиер Заев: Чекориме во вистински правец, Стево ќе влече, да бидеме одговорни, да продолжиме Заедно Напред

Конечно имаме заеднички кандидат за претседател на државата, од сите етнички заедници: Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци, други – да избереме претседател  на државата, да ставиме сидро, кормило што ќе влече напред повика претседаателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на вечерашната Конвенција за промоција на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, што се одржа во Скопје.   Ова се ...

Read More »

Министерот Бектеши и чешкиот заменик министер Мурицки: Со инвестирање во Северна Македонија до деловен развој на чешките компании

Денеска и утре Министерството за економија е домаќин на политичка и бизнис делегација од Чешката Република, по повод два паралелни настанa: Втората седница на Мешовитиот комитет по Договорот за економска и индустриска соработка меѓу двете земји, кој има за цел да ги поттикне меѓуинституционилните процеси, правци и конкретни проекти за соработка и денешниот Бизнис форум помеѓу Република Северна Македонија и ...

Read More »

Премиерите Заев и Ципрас од заедничката прес-конференција: Обновуваме историски простор во кој нашите две земји се природно упатени една на друга и ги охрабруваме огромните можности за двата народа

Претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во рамките на првата официјална, историска посета на премиер и на владина делегација на Грција на нашата земја, одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за нивната меѓусебна средба, како и за билатералните средби на министрите во двете влади и за првата седница на Високиот Совет ...

Read More »

Интегрален текст од говор на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ од предизборниот митинг

Добровечер Охрид, Добровечер победнички Охрид, Добровечер победничка, честита, принципиелна, искрена Македонијо, Добровечер ВМРО-ДПМНЕ, Добровечер за Коалицијата „За подобра Македонија“, Добрoвечер народе на Македонија, Стопираа, прегледуваа, испитуваа, симулираа, сакаа да го спречат народот слободарски да дојде денеска овде да даде поддршка. Не успеаја, погледајте колку не има, победничка Македонијо! Овде од Охрид од ова место ги почнуваме сите наши битки и ...

Read More »