Вести

Премиерот Спасовски: Соработката со Словенија во заштитата и спасувањето на нашата земја ќе ѝ донесе значајни искуства и заеднички пристап до фондовите на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска прими делегација на Администрацијата за цивилна заштита и помош при катастрофи на Република Словенија, предводена од генералниот директор на администрацијата Дарко Бут. Делегацијата на Администрацијата за цивилна заштита и помош при катастрофи на Република Словенија е во неколкудневна посета на нашата земја и на Дирекцијата за заштита и спасување со ...

Read More »

Шекеринска: Во годината во која очекуваме добри вести за нашата татковина упатуваме пораки за обединетост и успех

По повод христијанскиот празник Богојавление – Водици, владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во чиј состав беа и министерката за финансии, Нина Ангеловска и заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски денес присуствуваа на централната манифестација – фрлањето на крстот во водите на реката Вардар во Скопје. “Дозволете ми во мое лично име ...

Read More »

МФ Ангеловска: Платите и пензиите ќе бидат исплатени на време, граѓаните се обезбедени, државните финансии се стабилни

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Финансиите се крвотокот на општеството и како министер за финансии во техничката Влада составена да организира слободни, фер и демократски избори, како и согласно начелата за транспарентност и отчетност според кои работиме, би сакала да ги информирам граѓаните за тековното работење на Министерството за финансии. Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние.   Упатени се честитки до премиерот Спасовски за назначувањето на позицијата.   На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и дека се движи во вистинската насока во однос на интеграциите. При ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со воздухопловниот маршал Стјуарт Пич, претседавач на воениот комитет на НАТО

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседавачот на воениот комитет на НАТО, воздухопловниот маршал Стјуарт Пич, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата беа разменети мислења и информации за тековните процеси во државата, во пресрет на скорешното членство во НАТО алијансата. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за актуелната состојба во Ирак ...

Read More »

Од втората редовна седница на Владата: Одлука за помош од 6 милиони денари за штетите од пожарите во Австралија

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај с. Пепелиште на патниот правец Неготино – Лакавица е завршена. Сообраќајот се одвива нормално за сите ...

Read More »

Премиерот Спасовски: Раѓањето Христово упатува на чесност и на храбри одлуки за колективното добро и заедничкиот напредок во општеството

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски придружен од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на света божествена литургија по повод празникот Христовото раѓање Божиќ – во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Премиерот Спасовски упати честитка до сите граѓани кои го слават Божиќ денеска ...

Read More »

Претседателот на СДСМ, Заев за Божикните празници

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, во чест на големите христијански празници Бадник и Рождеството Христово Божик, упати честитка до г.г. Стефан, архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, до претставниците на Синодот на МПЦ – ОА и до сите луѓе во нашата држава, кои ги чествуваат овие празнични денови, во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, и во ...

Read More »

На првата седница на Владата во 2020 година се определени замениците претседатели, портфолијата на министрите без ресор и претседателите на основните комисии

Владата на Република Северна Македонија на денешната прва редовна седница во новиот состав, на предлог на премиерот Оливер Спасовски, кој претседаваше со седницата донесе одлука за определување на заменици на претседателот на Владата на Република Северна Македонија.   Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска е определена за заменичка на претседателот на Владата. За заменичка на претседателот, задолжена за економски прашања е ...

Read More »

Претседателот Пендаровски ги прими членовите на новиот состав на Владата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими членовите на новиот состав на преодната Влада за спроведување на избори на пратеници. Претседателот Пендаровски, го честиташе изборот на новиот владин состав, и изрази очекување во овие историски моменти за нашата држава, кога треба да се заокружи полноправното членство во НАТО и да се одреди датум за почеток на пристапните ...

Read More »