Вести

Едукативниот караван на ДИК ја посети цела држава

Едукативниот караван на Државната изборна комисија кој траеше во изминатите две недели заврши. Тој посети вкупно 15 градови и тоа Велес, Штип, Кочани, Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга, Струмица, Куманово, Гевгелија, Вевчани и неколку општини во Скопје, покривајќи што поголем број на гласачи на територијата на државата.   ДИК во пресрет на Претседателските избори 2019 и во склоп ...

Read More »

Премиерот Заев со честитки за Велигден до верниците од Католичката црква: Со овој празник се слави и надежта за победа над сите човечки страдања и неправди и ја обновуваме силата за изградба на едно општество за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Римокатоличката Црква, како и до сите верници од Католичката црква во нашата земја, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.   „Со победата над смртта и со воскликот „Христос воскресна! Навистина воскресна!“, со  воскреснувањето на Исус Христос ...

Read More »

Царовска во Штип: Градежните работи на новата градинка течат според предвидената динамика

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска беше во посета на Општина Штип. Царовска, со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски направија увид на изградбата на целосно новиот објект градинка во населба Сењак кој што ќе функционира како дел од ЈОУДГ„Астибо“. Објектот се гради согласно Програмата за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита за 2019 година ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија: Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со грчките партнери што доаѓаат од новите развојни можности од Преспанскиот договор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев по обиколката на системот за водоснабдување на Гевгелија заедно со директорот на Царинска Управа на Република Северна Македонија, Ѓоко Танасоски и градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, остварија средба со бизнисмени и деловни луѓе од овој регион.   На средбата се зборуваше за мерките ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за водоснабдување на Гевгелија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев заедно со градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков и директорот ја јавното претпријатие Комуналец Гевгелија, Златко Зумров денеска беа во обиколка и увид на системот за водоснабдување на Гевгелија.   Преку овој систем за водоснабдување ...

Read More »

Средба на МНР Димитров при предавањето на копии од акредитивните писма на новоименуваниот: Постојан претставник на УНДП, г-ѓа Нарине Сахакјан

При предавањето на копиите од акредитивните писма, денес, министерот Никола Димитров ѝ посака топло добредојде на г-ѓа Нарине Сахакјан, новоименуваниот Постојан претставник на УНДП во Република Северна Македонија.   Г-ѓа Сахакјан ја започна средбата изразувајќи искрено задоволство од можноста да ја продолжи својата мисија, започната во 2016 година, токму во земјава, особено, како што самата нагласи – во овој позитивен ...

Read More »

Од 130-тата седница на Владата на РСМ: Усвоени препораки за прогласената епидемија на мали сипаници во државата; 5 мај прогласен за ден на македонскиот јазик

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна, 130-та седница ја разгледа и усвои информацијата на Министерството за здравство, според која на предлог на Комисијата за заразни болести при министерството е донесена одлука за прогласување епидемија на мали сипаници на цела територија на Република Северна Македонија.   Согласно постапката за вакви ситуации донесени се и соодветни препораки кои предвидуваат строго ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со грчкиот заменик-министер за надворешни работи Куик

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот задолжен за дијаспората Едмонд Адеми и заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, денеска се сретна со заменик-министерот за надворешни работи на Грција, задолжен за грчката дијаспора Теренс Николаос Куик, кој е во дводневна работна посета на нашата земја.   На средбата, која помина во пријателска и срдечна атмосфера, ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев на средба со Делегација на Германското стопанство и германски компании

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници на германски компании коишто работат во земјава. На средбата присуствуваа и министерот за здравство Венко Филипче, како и директорите на Агенцијата за катастар и недвижности и ...

Read More »

Царовска на средба со младите иновативци од „АндроМета“: Остануваме посветени на заложбата да обезбедиме еднакви услови и подобар живот за секое дете

Александра Поповска, Матеј Плавевски, Дарио Стојанов, Данче Петрушевска и Амра Личина, чиј тим „АндроМета“ е еден од петте којшто се избрани на светско ниво за развој на апликацијата SpeakOut за поддршка од врсничко насилство, денеска се сретнаа со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Министерката ги покани иновативното решение да го презентираат и пред Националното координативно тело за ...

Read More »