Вести

Димитров: „Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на видео состанок заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, ЕУ амбасадорот Самеул Жбогар и амбасадорите на ЕУ земјите членки во земјата, на иницијатива на хрватската амбасада во Северна Македонија во својство на хрватското претседателство со Советот на ЕУ. Повод на состанокот беше одбележувањето на крајот на шестмесечното претседавање на ...

Read More »

Спасовски: Изборите се решение за успешен излез од здравствената и економската криза со спроведување на изборен процес со максимална заштита на сите учесници во него

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски одржа прес-конференција по повод стартот на изборната кампања. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Спасовски во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, Почитувани претставници на медиумите, Од денеска започнува изборната кампања за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули. Овие избори ќе ...

Read More »

Вицепремиерката Царовска, министерот Димковски и директорот Бабовски во посета на компанијата „Којаконеја“

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски, денес ја посетија компанијата „Којаконеја“ (Coyaconeya), корисник на средства од ИПАРД 2 Програмата.   По посетата на компанијата и увидот ...

Read More »

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со германскиот амбасадор Герберих

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски се сретна со Томас Герберих, амбасадорот на Сојузна Република Германија кој го завршува својот мандат во нашата држава. На средбата се поздравени историските исчекори на Република Северна Македонија во демократските процеси, добрососедските односи, членството во НАТО и отворените европски перспективи со одлуката на ЕУ за почеток на преговорите на Република Северна ...

Read More »

Филипче: Од 235 заболени здравствени работници, 184 се веќе оздравени; Установите се враќаат во нормално функционирање

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за последните информации во врска со коронавирусот во нашата земја. „Денеска се регистрирани 47 оздравени пациенти, во Скопје, девет, Куманово, девет, Прилеп, осум, Тетово, тринаесет, Гостивар пет и по еден во Охрид, Кочани и во Крива Паланка. За жал, имаме и еден починат пациент, утрово на Инфективната клиника во ...

Read More »

Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14,500 денари по вработен,а над 1200 за бескаматни кредити

Како претприемач чија компанија е погодена од кризата со коронавирусот, го разбирам вашиот страв. Се прашувате како да ги подмирите трошоците во вашата компанија, како да го зачувате бизнисот што сте го граделе со години, но најважно како да ги зачувате работните места на вашите колеги. Мерката за финансиска поддршка од 14,500 денари по вработен ја има токму таа цел ...

Read More »

Претседателката на Инспекцискиот совет Филиповска-Грашкоска: Инспекторите утврдија високо ниво на почитување на владините одлуки

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, ги презентираше наодите од шест инспекциски служби во надлежност на Советот, коишто во периодот од 27 април до 3 мај реализираа 3.086 надзори, во насока на целосно почитување на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот КОВИД-19. Државниот пазарен инспекторат во претходно наведениот период реализираше 2.042 контроли, во трговски објекти на ...

Read More »

Претседателот Заев на средба со амбасадорот Герберих

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска оствари проштална средба амбасадорот на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, Томас Герберих. На средбата. претседателот Заев истакна дека е голема чест тоа што го имавме господинот Герберих за амбасадор на нашиот голем пријател и партнер Германија во изминатите три години. Токму во тие три години Северна Македонија постигна голем напредок на сите полиња ...

Read More »

Заев: Обидот на Чулев и ВМРО-ДПМНЕ да спречат хуманитарна помош потсети на режимот, не ја разбираат солидарноста

Граѓаните на Струмица и целата држава знаат дека ние како семејство Заеви сме ја покажувале својата хуманост, секогаш кога сме можеле, хуманоста е нешто што човек или ја има или ја нема. За жал хуманост не гледаме кај Наќе Чулев, таа за него и за раководството во ВМРО-ДПМНЕ е далечна, не ја разбираат, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Телевизија ...

Read More »