Monthly Archives: January 2024

Состојба на патиштата 31.01.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи ...

Read More »

Уапсување на поранешниот директор на онкологијата и медицинска сестра: Осомничени и други лица

Поранешниот директор на клиниката за онкологија, Нино Васев, медицинска сестра и неговател беа уапсени во вторникот наутро на клиниката, изјавиле вработените во Телма тој ден. Полицијата исто така се обидуваше да го најде секретарот на Васев, но таа не беше на работа. Според информациите на Телма, поранешниот економски директор на клиниката, Нехат Нухи, исто така е осомничен. Обвинителството соопшти дека ...

Read More »

Техничката влада под Талат Џафери почнува со работа: Рокада и формирање на владини комисии

Конститутивна седница на техничката влада под палката на Талат Џафери. Формирање на владини комисии и назначување на вицепремиери. Од коалициската договорена рокада, Бојан Маричиќ е прв вицепремиер, а досегашниот Артан Груби од сега ќе биде задолжен за спроведување на политичкиот систем и политичките прашања. Пред нас е клучна обврска, а таа е организирање на изборите, Џафери очекува ангажираност и транспарентност ...

Read More »

Првата средба на Премиерот Џафери со амбасадорот на ЕУ: Поддршка за европска агенда и изборни предизвици

Премиерот на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска го прими амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир. Амбасадорот Гир му го честиташе на премиерот Џафери неговото назначување за претседател на Владата, истакнувајќи ја поддршката од ЕУ и Делегацијата во Скопје во продолжување на соработката и поддршката на институциите во реализирањето на европската агенда на државата. Премиерот ...

Read More »

Етничките Албанци настојуваат за избор на член на ДИК: Предупредување за правни мерки

Опозицијата на етничките Албанци, односно коалицијата Европска алијанса за промени, одржа средба со новиот претседател на Собранието, Јован Митрески. Претставниците на коалицијата побараа да се одблокира процесот за избор на член на Државната изборна комисија (ДИК). По средбата, пратеникот од БЕСА, која е дел од коалицијата, Фадил Зендели изјави дека доколку претседавачот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ...

Read More »

Лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, се среќава со лидерите на Европска алијанса за промени

Во вторникот, лидерот на Алтернативата Африм Гаши објави фотографија од него, заедно со двајцата други лидери на коалицијата Европска алијанса за промени, Билал Касами од БЕСА и Изет Меџити од Демократското движење, како и со лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, на средба во Приштина со косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на парламентот Глаук Коњфуца. Нема детали за ...

Read More »

Спор за Ана Павлова Данева за уставен судија

Партиската припадност и друштвото кон кое треба да се приклучи, за опозицијата се главните аргументи „против“ универзитетската професорка, Ана Павлова Данева да стане уставен судија. Не го спорат фактот дека е квалификуван кадар, почитуван и реномиран правник, но се сомневаат дека е номинирана за да се одврати да одлета во друго јато поради јавните критики кон партијата. За сопартиецот на ...

Read More »

Состојба на патиштата 30.01.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација,како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ...

Read More »

Техничкиот министер за труд и социјала објави сам на социјалните мрежи предизвик за обединување пред големата победа

Техничкиот министер за труд и социјала за примопредавањето објави сам на социјалните мрежи. Уште три месеци до големата победа, која зависи од сите нас! Затоа, да се обединиме и да ги поразиме неодговорните политичари што ни создадоа ужас во нашата Македонија, порача Велковски на Фејсбук над фотографијата на која со цвеќе, својата претходничка Тренчевска ја испраќа на позицијата дополнителен заменик ...

Read More »

ЗНМ бара објаснување за третман кон странски новинари во Собранието

Здружението на новинарите на Македонија денеска упати реакција и барање за објаснување за непринципиелниот третман кон странски новинари во Собранието на РСМ до новоизбраниот претседател на Собранието, Јован Митрески. „По пријава до ЗНМ од новинари и според медиумски објави во текот на вчерашниот ден, четворица новинари биле привилегирани од службите за сметка на новинарите и медиумските работници од домашните медиуми. ...

Read More »