Вести

Средба на Премиерот Заев со Јапонската Амбасадорка Ханеда

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Јапонија во земјава, Кеико Ханеда. Амбасадорката Ханеда, на средбата, му честиташе на премиерот Заев за постигнатиот договор со Грција. Како што истакна таа, по потпишувањето на истиот, чувството на меѓународната заедница е дека двете земји се големи пријатели. Истакнувајќи дека Јапонија секогаш била голем пријател на ...

Read More »

Османи: Целосно сме Посветени на Имплементација на Преземените Обврски

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Осман oствари, средба со Амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп. Тема на разговор беа активностите кои ѝ претстојат на државава во насока на подготовка за почеток на пристапните преговори, зMKTODAY MKа новите моменти поврзани со претстојниот референдум во однос Договорот со Грција, за поддршката од страна на Кралството Холандија за нашите европски ...

Read More »

Премиерот Заев ја Прими Новата Амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја прими во посета новата амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј. Премиерот Заев ѝ посака добредојде на амбасадорката Галовеј и изрази уверување дека таа успешно ќе ги продолжи активностите за натамошно зајакнување на односите меѓу двете земји. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја ...

Read More »

Средба на Премиерот Заев со Романската Премиерка Данчила

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ја прими во официјална посета Виорика Данчила, премиерка на Република Романија. Премиерите Заев и Данчила прво имаа тет-а-тет средба, имаше средба на ниво на владини делегации од двете земји, а потоа премиерите имаа и заедничка прес-конференција. Република Македонија, како што соопшти романската премиерка Данчила, ја има поддршката од Република Романија за евро-атлантските ...

Read More »

Учество на ЗМНР Жерновски на Министерска Конференција за Унапредување на Верските Слободи

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, во Вашингтон учествуваше на Министерската конференција за унапредување на верските слободи, чиј домаќин беше државниот секретар на САД, Мајкл Помпео. Целта на Министерската конференција беше да се стави фокус на конкретните резултати со кои се потврдуваат меѓународните обврски во полето на промовирање на верските слободи и со кои се создаваат вистински и позитивни ...

Read More »

Средба на Претседателот Иванов со Виорика Данчила, Претседател на Владата на Романија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, јa прими г-а Виорика Данчила, претседател на Владата на Романија. Двајцата соговорници констатираа дека односите меѓу двете земји ги карактеризира висок степен на пријателство, конструктивен и отворен политички дијалог. На средбата беа разменети мислења за актуелните политички случувања во Република Македонија и во Романија и за предизвиците со кои се соочува регионот на ...

Read More »

МНР Димитров Специјален Гостин на Отворањето на Салцбург Фестивалот

На покана на Карин Кнајсл, министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија и актуелен претседавач со Советот на ЕУ, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, присуствуваше на свеченото отворање на проминентниот Салцбург фестивал во својство на специјален гостин. Покрај Димитров, присуствуваа и претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соуса, и премиерите на Република Чешка, ...

Read More »

Османи: Норвешката Помош ќе Биде Значителен Придонес за Ефикасно и Навремено Спроведување на Реформските Приоритети

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и Амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања потпишаа Меморандум за разбирање за билатерална проектна соработка. Пред церемонијата на потпишувањето на Меморандум за разбирање, Вицепремиерот Османи и норвешкиот Амбасадор Бјорнстад, остварија средба на која разговараа за билатералната соработка, проектната поддршка која Кралството ...

Read More »

Транскрипт од Изјавата за Медиуми Дадена од МНР Димитров во Собранието на Република Македонија

Почитувани медиуми, Јас сум тука денес во Собранието за да разговараме за постигнувањата на надворешната политика во последнава година. Не знам дали ќе ми се даде право на збор, така што ја користам оваа прилика и многу на кратко ќе се осврнам на тоа каде беше и каде е денес Македонија. Беше оквалификувана како заробена држава, имаше многу малку пријатели. ...

Read More »

Едногласно Одобрена Итната Солидарна Помош од Скопје за Грција

Советот на Град Скопје на втората вонредна седница едногласно ја донесе Одлуката за давање на парична помош на настраданите во катастрофалните пожари во Република Грција. Со оваа одлука, како израз на солидарност спрема настраданите во катастрофалните пожари во Република Грција, Градот Скопје додели помош во износ од 2 милиони денари, поточно парична помош во износ од милион  денари и непарична ...

Read More »