Вести

Премиерот Заев: Од 1 јануари €6.000.000 во Поддршка за Развојот на Спортот во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на Форумот на спортски новинари од Југоисточна Европа, кој од вчера започна во Охрид. Во своето обраќање, премиерот Заев посебно  ја нагласи посветеноста на оваа влада во развојот и поддршката на спортот, издвојувајќи ги како најзначителни проекти ваучерскиот систем за развој на спортот и изградбата на Дом на спортовите, кој ...

Read More »

Заменик Министер, Андреј Жерновски, во учество на “2018 ОБСЕ Медитеранска Конференција”

Заменик министерот за надворешни работи, Жерновски имаше свое обраќање на панелот на тема: „Енергијата како предуслов за економски равој и соработка во Медитеранот”. Истакна дека Владата на Република Македонија работи посветено на развојот на енергетскиот сектор, а за тоа говорат бројните реформски процеси кои се одвиваат на овој план. Донесениот Закон за енергетика кој е усогласен со европските директиви, покрај ...

Read More »

Премиерот Заев на Телефонски Разговор со Столтенберг

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со Јенс Столтенберг, Генералниот секретар на НАТО, кој изрази комплименти, поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација на Договорот од Преспа. Генералниот секретар на НАТО ја поздрави храбрата, голема и државничка одлука на пратениците, и му пренесе на премиерот Заев дека во НАТО се среќни што Република ...

Read More »

Премиерот Заев: Со САД ја Потврдуваме Заедничката Заложба за Македонски Споменици

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска присуствуваше на завршната церемонија по повод успешната реализација на проектот „Конзервација на крстилницата од Стоби“, што се одржа во археолошки локалитет Стоби, и на која присуствуваа и амбасадорот на Соединетите американски држави, Џес Бејли, министерот за култура Асаф Адеми, како и директорот на Националната установа Стоби Спасе Перовски. Премиерот Заев во ...

Read More »

Средба со Заменик Претседателот на Владата и МНР на Р.Словенија, д-р Миро Церар

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Словенија, д-р Миро Церар. На средбата, двајцата соговорници разговараа за унапредувањето на билатералните односи меѓу Република Македонија и Република Словенија кои ги карактеризира доверба, пријателство и цврсто партнерство, како и за актуелните случувања и предизвици во регионот. Македонскиот претседател нагласи дека континуираните посети на политичко ниво дополнително ги потврдуваат одличните односи меѓу двете земји и се заблагодари за ...

Read More »

Поранешниот Генерален Секретар на НАТО, Лорд Џорџ Робертсон на Средба со Водството на ДМРО-ДМПНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (20 септември 2018-та година) оствари средба со поранешниот генерален секретар на НАТО, Лорд Џорџ Робертсон, Дејмон Вилсон, извршен потпретседател на Атлантскиот совет на САД и поранешниот британски генерал Барни Вајт-Спанер како претставници на Охридската Група. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во државата, евроатлантските интеграции на Македонија и престојниот референдум. Претседателот на ...

Read More »

ЗПВРМ Шекеринска: Историскиот Глас на Пратениците

Заменик претседателката на Владата на Република Македонија, Радмила Шекеринска одржа прес-конференција во врска со усвоениот предлог за уставни измени на која го поздрави големиот исчекор што во петокот го направи Собранието и воедно изјави:   Дозволете во име на Владата на Република Македонија и во свое лично име, да го поздравам и честитам големиот исчекор којшто во петокот го направи ...

Read More »

Во Седиштето на НАТО во Брисел Започнаа Пристапните Разговори за Членство во НАТО

Делегацијата на Владата на Република Македонија, предводена од Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, ја отворија денешната сесија со Помошник генералниот секретар на НАТО, амбасадорот Александро Алваргонзалес, и со тимот на НАТО за преговори со Република Македонија. Помошник генерлениот секретар на НАТО, амбасадорот Александро Алварогонзалес, ...

Read More »

Состанок со Делегацијата од COWEB/COELA од Европската Унија

МНР Никола Димитров, денес, беше домаќин на средба, организирана во рамки на посетата на Република Македонија, на делегација од составот COWEB (за Западен Балкан)/COELA (за проширување) од Европската унија, под покровителство на Делегацијата на ЕУ во Скопје и Австриското претседателство со ЕУ. Претставници од министерствата за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, на ниво на Директори за ЕУ и ...

Read More »

95та Седница на Владата

Ќе се отвори инфо – центар за евро – атлантски интеграции; усвоена информација за потреба од итна санација на армирано – бетонски мост на пругата Велес – Гевгелија; се усвојува меѓународна Повелба за отворени податоци     На 95-та редовна седница, Владата на Република Македонија ја прифати информацијата за пренамена на средства од програмата енергетска ефикасност и обновливи енергии за ...

Read More »