Вести

УЧЕСТВО НА МНР ДИМИТРОВ НА САМИТОТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЛОНДОН

На следниот линк може да ги преземете видео инсертите од пристигнувањето на Самитот и заедничката фотографија https://we.tl/0IKLqUlTkT. На првиот ден од петтата Kонференција на високо ниво за Западен Балкан (Самит), под покровителство на британскиот премиер Тереза Меј, МНР Никола Димитров учествуваше на панел дискусијата “Иднината на Берлинскиот процес” со невладини и младински организации – видеото може да се преземе од ...

Read More »

ДИЈАСПОРАТА ПРЕТСТАВУВА МОЖНОСТ ЗА ПРОМОЦИЈА НА КУЛТУРАТА, ОБРАЗОВАНИЕТО И ИЗГРАДБА НА МОСТОВИ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ ДРЖАВИТЕ

Министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, денеска, оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, г-дин Карло Ромео. Министерот Адеми за време на разговорите опширно го информираше соговорникот со активностите на неговиот Кабинет околу Националната стратегија и основните столбови за соработка со дијаспората во повеќе области од нејзин интерес. Имајќи во предвид големото ...

Read More »

МИНИСТРИ ИЗЈАВУВААТ ТОТАЛНА НЕТОЛЕРАНЦИЈА КОН КОРУПЦИЈАТА

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски во текот на вчерашниот ден беше во посета на општините Гостивар и Брвеница кадешто се сретна со граѓани, симпатизери и членови на СДСМ. На средбите со граѓаните во Брвеница Спасовски разговараше за повеќе актуелни теми и прашања што се од интерес на граѓаните, а особен акцент беше ставен на отворената евроатлантската перспектива на државата. – ...

Read More »

ЃОРЧЕВ СЕ СРЕТНА СО РЕПУБЛИКАНСКИОТ КОНГРЕСМЕН ПИТИНЏЕР И ПРАТЕНИЦИ НА ГЕРМАНСКАТА ЦДУ

За време на посетата во Берлин, пратеникот Ѓорчев оствари билатерална средба со пратеникот на владеачката ЦДУ од Германија Фолкмар Клајн, како и пратеникот на ЦДУ Јоханес Селе. Воедно на Ѓорчев оствари средба со Републиканскиот конгресмен од  САД Роберт Питинџер. На средбите пратеникот Ѓорчев ги информираше соговорниците за актуелните состојби во Република Македонија, како и бројните внатрешно политички и економски проблеми, ...

Read More »

ЗАЕВ ПРИМИ ДВАЕСЕТИНА МЛАДИ ПОСЕТИТЕЛИ ОД ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ ПО ПОВОД АВСТРИСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕВРОПСКА УНИЈА

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од амбасадорката на Република Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер, во свечената сала во Владата прими група од дваесеттина млади луѓе, кои во организација на Европското движење – Нови Сад, Европскиот фонд за Балкан и амбасадата на Република Австрија во Македонија, сè на турнеја низ Балканот по повод австриското претседателство со ...

Read More »

ШЕКЕРИНСКА: ФОКУСОТ Е НА ПОКАНАТА, ПО САМИТОТ ЌЕ СЕ ПРЕЦИЗИРА РЕФЕРЕНДУМОТ

Фокусот на Владата во моментов е насочен кон Самитот на НАТО, закажан за 11 и 12 јули во Брисел, со цел да се елиминира секоја можност за какви било отворени прашања и проблеми, а откако Македонија ќе ја добие долгоочекуваната покана, енергијата ќе биде насочена кон референдумот за договорот со Грција. Ова го порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана ...

Read More »

ДИМИТРОВ: ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОДГОТВУВА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА

Европскиот парламент подготвува нацрт резолуција за Македонија што ќе се разгледува во август, најпрво во комитетот за надворешна политика АФЕТ, а потоа и на пленарна седница, информираше министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој денеска е во работна посета на Европскиот парламент во Стразбур. Посочи дека тајмингот на неговата посета на ЕП е многу важен. – Прво конечно ги отвараме ...

Read More »

ЗАЕВ И СПАСОВСКИ НА ИЗГРАДБА НА ИКТ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ во организација на канцеларијата на Европската Унија во Република Македонија и Владата на Република Македонија посветен на отпочнувањето со изградба на голем капитален објект ИКТ Центар за складирање и заштита на податоците, за опоравување од катастрофи и обезбедување континуитет во работата. ...

Read More »