Вести

ЗАЕВ ПРИМИ ДВАЕСЕТИНА МЛАДИ ПОСЕТИТЕЛИ ОД ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ ПО ПОВОД АВСТРИСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕВРОПСКА УНИЈА

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од амбасадорката на Република Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер, во свечената сала во Владата прими група од дваесеттина млади луѓе, кои во организација на Европското движење – Нови Сад, Европскиот фонд за Балкан и амбасадата на Република Австрија во Македонија, сè на турнеја низ Балканот по повод австриското претседателство со ...

Read More »

ШЕКЕРИНСКА: ФОКУСОТ Е НА ПОКАНАТА, ПО САМИТОТ ЌЕ СЕ ПРЕЦИЗИРА РЕФЕРЕНДУМОТ

Фокусот на Владата во моментов е насочен кон Самитот на НАТО, закажан за 11 и 12 јули во Брисел, со цел да се елиминира секоја можност за какви било отворени прашања и проблеми, а откако Македонија ќе ја добие долгоочекуваната покана, енергијата ќе биде насочена кон референдумот за договорот со Грција. Ова го порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана ...

Read More »

ДИМИТРОВ: ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОДГОТВУВА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА

Европскиот парламент подготвува нацрт резолуција за Македонија што ќе се разгледува во август, најпрво во комитетот за надворешна политика АФЕТ, а потоа и на пленарна седница, информираше министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој денеска е во работна посета на Европскиот парламент во Стразбур. Посочи дека тајмингот на неговата посета на ЕП е многу важен. – Прво конечно ги отвараме ...

Read More »

ЗАЕВ И СПАСОВСКИ НА ИЗГРАДБА НА ИКТ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ во организација на канцеларијата на Европската Унија во Република Македонија и Владата на Република Македонија посветен на отпочнувањето со изградба на голем капитален објект ИКТ Центар за складирање и заштита на податоците, за опоравување од катастрофи и обезбедување континуитет во работата. ...

Read More »