Вести

Премиерот Заев и еврокомесарката Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, придружувана од амбасадорот на Делегацијата на Европската унија во Северна Македонија, Самуел Жбогар и нивните соработници.   Премиерот Заев посакувајќи и добредојде на еврокомесарката Габриел, која е ...

Read More »

Премиерот Заев на свеченото доделување на наградата на Минхенската конференција за безбедност: Јас и Алексис зборуваме за еден различен Балкан, за Балкан од 21 век

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, имаше свое обраќање на свечената церемонијална вечера по повод наградата „Евалд Фон Клајст“, што на Минхенската конференција му беше доделена нему и на премиерот Алексис Ципрас за особен придонес за мирот и стабилноста во светот и за афирмација на принципите на трансатлантската алијанса – НАТО, кое ви го пренесуваме во целост: ...

Read More »

На конференцијата во Минхен премиерот Заев и владината делегација на билатералните средби добија силна поддршка и отворени преспективи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменичката на  претседателот и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров, советникот за безбедност Верушевски и пратеникот Адеми денеска ги продолжи своите работни активности на Минхенската конференција за безбедност со серија билатерални средби.   Премиерот Заев и делегацијата претпладнето имаа средба со американскиот сенатор ...

Read More »

Министерката за правда Дескоска на Регионалниот форум за соработка во Солун

Министерката за правда проф. д-р. Рената Дескоска учествува на Регионалниот форум за соработка во Солун, насловен „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“, кoj се одржува од 15 до 17 февруари, во организација на Градот Солун.   Темите за дискусија на овогодинешниот форум се фокусираат на приоритетите на Романското претседателство со Советот на ЕУ во врска со Западен Балкан, Солунската ...

Read More »

Северна Македонија и Грузија воспоставија дипломатски односи

Денеска, за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грузија, Давид Залкалиани го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји.   Двајцата министри изразија очекување дека овој чин претставува вовед во отворање на ново поглавје во билатералните односи, интензивирање на политичкиот дијалог и продлабочување ...

Read More »

Премиерот Заев со Владини претставници во посета на повредените згрижени во „8 Септември“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче,  денеска, ги посетија повредените пациенти од сообраќајната несреќа, која се случи на 13.2.2019 година, на автопатот Скопје-Тетово, во близина на с. Ласкарци, а кои се згрижени во Градската општа болница „8 Септември“.   „Дојдовме да изразиме поддршка на повредените во ...

Read More »

Премиерот Заев на Комеморативна седница: Ве уверувам дека ќе сториме сé, да ги расветлиме причините за трагичната несреќа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од вицепремиерите, Спасовски и Османи и министрите, Филипче и Фазлиу, денеска присуствуваше на Комеморативната седница организирана од градоначалникот на општина Гостивар, Арбер Таравари во сеќавање и чест на загинатите граѓани од овој град во страотната собраќајна несреќа во која до сега 15 луѓе го загубија животот. Премиерот Заев и владината ...

Read More »

Делегација предводена од Главен технички преговарач Бојан Маричиќ се сретна со Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленартс

Во рамки на објаснувачкиот скрининг за Поглавје 18 – Статистика во Луксембург, делегација предводена од Посебниот советник за евроатлантски интеграции на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и главен технички преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ, во придружба на директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски и Државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања Калинка Габер, оствари средба со ...

Read More »

Премиерот Заев: Цела држава тагува, сочувствуваме со семејствата за загубите, мобилизирани се сите капацитети за помош

Доцна вечерва, Владата на Република Северна Македонија одржа вонредна седница по трагичната сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје -Тетово во близина на село Ласкарци, на 13 февруари 2019 година.   Владата ги прогласи 14 и 15 февруари за Денови на жалост, во сеќавање на нашите сограѓани кои трагично ги загубија животите.   На Деновите на жалост, знамето на ...

Read More »