Вести

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Тимоние: Македонија е на добар пат, останува силната поддршка на Франција на патот до ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, со кого разговараше за прашања поврзани со актуелната политичка ситуација во земјата, вклучувајќи го и усвојувањето на уставните измени во Парламентот во согласност со Преспанскиот договор и продолжувањето на реформите со цел интегрирање на земјата во евроатлантските структури. Амбасадорот Тимоние оценувајќи дека Македонија е на добар пат ...

Read More »

Царовска: Просечната пензија за една година е покачена од 13.954 на 14.445 денари, пензиите постојано ќе растат

Во своето вечерашно гостување на ТВ 24 министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска одговараше на сите актуелни прашањи поврзани со реформите во пензискиот систем и денешната кривична пријава која МТСП ја поднесе во Основното јавно обвинителство. Царовска истакна дека пензиската реформа обезбедува стабилен пензиски систем и постојан раст на пензиите. „Со пензиската реформа обезбедуваме праведност во системот за ...

Read More »

Нобеловката Бушамауи и официјално ги предложила премиерите Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир за 2019 година

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, прими писмо од Уидед Бушамауи, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015 година, со кое го известува премиерот Заев дека и официјално испратила писмо до Комитетот за Нобеловата награда за мир со номинација тој и грчкиот премиер Ципрас да бидат кандидати за оваа награда, за 2019 година. Во писмото, со изрази на ...

Read More »

ОСМАНИ: ПРЕСПА ГО ОТВОРИ ПАТОТ, НО ПЛАН 18 ЌЕ НЕ ОДВЕДЕ ДО СТАРТОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со Директорот на Директоратот за проширување при Европската Комисија (ДГНЕАР), Кристијан Даниелсон. „Имплементацијата на Договорот од Преспа ни го отвори патот, а имплементацијата на реформите од Планот 18, ќе не одведат до стартот на преговорите“ – истакна Османи на средбата, изразувајќи задоволство од досегашната динамика при реализација ...

Read More »

Премиерот Заев на свечената академија посветена на Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва присуствуваше и се обрати на свечената академија посветена на празникот Свети Сава. Пред присутните високи преставници од Република Србија, Босна и Херцеговина, како и од Република Српска, Премиерот Заев истакна дека му претставува особена чест што е дел од академијата посветена на една од најсветлите и најсветите личности во историјата на ...

Read More »

Царовска: На 12.000 идни пензионери се обесштетени со вкупно 19 милиони евра од буџетот

Темелните анализи на пензискиот систем што ги направи Министерството за труд и социјална политика со Меѓународните финансиски институции за првпат после цели 12 години, открија неправилности во распределувањето на придонесите за дел од идните пензионери. Со ова на 12.000 осигуреници им е направена скандалозна неправда во иднина да остварат повисока пензија. Со последните законски измени ја исправивме оваа неправда, за ...

Read More »

Владата на Република Македонија останува посветена на силната поддршка на медиумите

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска на прес-конференција во Владата на Република Македонија, ги соопшти резултатите од реализацијата на средствата од Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година. Од вкупно 13 пристигнати барања, одобрени се 11, информираше министерот Поповски. На овие 11 новинско-издавачки компании, им се распределени, согласно ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Кристијан Даниелсон, директор на Директоратот за проширување во Европската комисија

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Кристијан Даниелсон, директор на Директоратот за проширување во Европската комисија. На средбата се разговараше за европските перспективи на Република Македонија и очекувањата за напредок во претстојниот период.   Министерот Димитров упати благодарност до директорот Даниелсон и Европската комисија за нивните заложби и континуирана поддршка за евроинтеграцискиот процес на Република Македонија. ...

Read More »

ЈП „Комунална Хигиена“ со 90 Работници го расчистува снегот во сите Скопски општини

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, со 90 работници на терен и целата расположлива механизација, денеска продолжува да го расчистува снегот и мразот во сите скопски општини. Комплетно е расчистен и прооден реонот околу Државната и Градската болница, Владата и Собранието на РМ, а стандардно се расчистуваат сите булевари и поголеми улици, плоштадот и улицата Македонија, Старата чаршија, плоштадот Филип Втори, ...

Read More »

Заврши учеството на премиерот Заев и владината делегација на форумот во Давос

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој заедно со владината делегација во состав на заменик на претседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши, учествуваше на годинешниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, денеска ги завршија активностите со повеќе средби и активности од интерес на економската иднина на земјата. Премиерот Заев и владината ...

Read More »