Monthly Archives: November 2023

Состојба на патиштата 24.11.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Премиерот Ковачевски ќе свика средба со партиите за датумот на изборите

Наредниот месец, премиерот Ковачевски ќе свика средба со парламентарните партии во Собранието за одредување на датумот на претседателските и парламентарните избори. Истакна, пред крајот на овој парламентарен состав, пратениците ќе треба да ги изгласаат измените на Изборниот законик со вклучување на забелешките на ОБСЕ-ОДИХР. Според Ковачевски, изборите, претседателски и парламентарни ќе бидат редовни во мај идната година. Сè уште нема ...

Read More »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ може да освои 61 пратеници

Во интервју за Канал 5, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека бројките што ги има и се дел од активностите за мерење на рејтингот на партијата јасно покажуваат дека неговата партија може да се надева да освои 61 пратеници. “Доколку водите политика која е погрешна поддршката добиена на избори паѓа. Тоа е случај со СДСМ. Луѓето гледаат дека не ...

Read More »

Димитар Ковачевски: Нов Договор за Платите, Дијалогот Се Наставува

Ќе продолжат средбите на социјално-економскиот тим во Владата со претставниците на синдикатите и согласно буџетските можности ќе бидат реализирани нивните барања, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарски прашања за протестите организирани од повеќе синдикати. Тој нагласи дека дијалог имало и досега и оти од таквите средби произлегол нов општ колективен договор, со кој платите во јавниот сектор се ...

Read More »

ЕУ Седница: Разговори за Човекови Права и Говор на Омраза помеѓу Македонија и Бугарија

Вака на моменти течеше седницата на мешовитиот парламентарен комитет меѓу Македонија и ЕУ во Стразбур. Иако на дневен ред беа теми за граѓанско општество, животна средина и енергетската криза, сепак бугарските европратеници ја искористија седницата за да ги повторат обвинувањата кон земјава за како што велат, кршење на човековите права и ширење на говор на омраза. “Јазикот на омразата се ...

Read More »

Кривична Пријава: Узурпација и Бесправно Градење во Сопот, Куманово

Општина Куманово поднела кривична пријава против организирана група непознати лица поради основано сомневање за сторено кривично дело „Узурпација на недвижности“ и кривично дело „Бесправно градење“ на локација во село Сопот – Куманово. Организираната група НН лица во подолг временски период заклучно со 06.11.2023 година, ги сториле наведените кривични дела со узурпација и градба на градежна парцела, државно земјоделско земјиште КП ...

Read More »

Евро-Ком Пожар: Повик за Строги Безбедносни Мерки и Контроли по Инцидентот

Коментирајќи го пожарот во фабриката Евро-Ком, Еко Герила ги повикаа надлежните да спроведат строги контроли и да проверат дали се почитувани сите безбедносни мерки кои се предвидени за компаниите кои работат со високо запалливи опасни материи. Четворица пожарникари кои беа дел од активностите за ставање под контрола на пожарот добија лекарска помош во болница во Тетово поради проблеми со дишењето ...

Read More »

Состојба на патиштата 23.11.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Столтенберг изразува загриженост: НАТО преговори за стабилност во Балканот по тензии во БиХ и Косово

На неформалниот состанок со земјите сојузнички на Алијансата оцени дека регионот има стратешка важност за обезбедувањето на мирот и ги повика Белград и Приштина да се вратат на преговарачка маса. Столтенберг порача дека сега е времето да запрат долгогодишните конфликти. Нема индиции за загрозување на безбедноста на Македонија и прелевање на тензиите од Косово, оцени премиерот Ковачевски, кој посочи дека ...

Read More »

Столтенберг: Членството во НАТО Го Подобрува Растот и Инвестициите во Северна Македонија

Во интервју за МИА во средата, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја опиша Северна Македонија како високо ценет сојузник. „Северна Македонија придонесува за нашата заедничка безбедност и членството во НАТО е добро за Северна Македонија, но исто така е добро и за НАТО и јас сум импресиониран од напредокот што го видов. Исто така, видов дека членството во НАТО ...

Read More »