Главни Вести

Премиерот Заев во Љубљана: Извонредното пријателство меѓу двете држави да се искористи за унапредување на економската соработка – перспективите се големи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на својот домаќин, словенечкиот премиер Марјан Шарец, денеска ја поздравија работата на Бизнис форумот, што како составен дел од програмата на дводневната официјална посета на делегацијата на Владата на РСМ на Република Словенија се одржа во Љубљана.   На Бизнис форумот, со кој претседаваа претседателите на стопанските комори на ...

Read More »

Премиерот Заев на предавање и јавна дебата во организација на ИФИМЕС во Љубљана: Јасен сигнал од ЕУ за почеток на преговори

Во рамки на дводневната официјална посета на Република Словенија, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев учествуваше на предавање и јавна дебата во организација на меѓународниот институт за балкански и средно-европски студии ИФИМЕС на којашто се зборуваше на тема „Република Северна Македонија приказна за успехот“.  Во јавната дебата учествуваа и директорите на институтот Зијад Бечировиќ и Бахатијар Аљаф.   ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Томан.   Двајцата соговорници разговараа за натамошно унапредување на севкупните односи меѓу Република Северна Македонија и Чешката Република, за нашите евроатлантски интеграциски процеси, како и за состојбите во регионот.   На средбата, претседателот Пендаровски и амбасадорот Томан изразија задоволство од пријателските релации меѓу двете земји ...

Read More »

Премиерот Заев: Владата е посветена на спроведување на реформите во образованието, кои се важни за обезбедување на квалитетен живот на младите и поттикнување на економскиот раст

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик на претседателот задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за образование и наука Арбер Адеми и заедно со претставникот на УНИЦЕФ во Република Северна Македонија, Бенџамин Перкс, учествуваше на настан „Цели за одржлив развој: Јавна расправа – ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со хрватската амбасадорка Баришиќ

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ.   Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Хрватска, при што беше констатирано дека се пријателски, без отворени прашања.   Претседателот Пендаровски се заблагодари за поддршката од Република Хрватска за отпочнување на пристапните преговори со Европската унија ...

Read More »

Премиерот Заев на свечено пуштање во употреба на Коридор 10: Намалувањето на физичката, временската дистанца, меѓу главните градови на двете земји е соодветна на пријателството и блискоста меѓу нашите народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на покана на Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26 км кое поминува низ Грделичка клисура од Коридорот 10. Премиерот Заев имаше свое обраќање кое ви ...

Read More »

Премиерот Заев на Македонскиот енергетски форум 2019: Производството на чиста енергија треба да биде еден од генераторите на економскиот раст

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на Македонскиот енергетски форум 2019 „Енергетска транзиција преку обновливи извори и енергетска ефикасност“. Премиерот Заев и в.д амбасадорката на Амбасадата на САД, Микаела Швајцер Блум со свои воведни обраќања го отворија Македонскиот енергетски форум 2019.  Амбасадорката Блум во своето обраќање изрази силна поддршка на Соединетите Американски Држави ...

Read More »

Премиерот Заев и Принцот Едвард: Партнерството меѓу Велика Британија и Северна Македонија ќе продолжи и во иднина во области од заеднички интереси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев присуствуваше на пригодната вечера што беше организирана по повод посетата на Неговото Височество принцот Едвард на Република Северна Македонија.   На вечерата Премиерот Заев и Принцот Едвард се задржаа во куси разговори со гостите на вечерата, дел од стипендистите на академската програма Чивнинг на Велика Британија, претставници на организации што работат ...

Read More »

Премиерот Заев: Отворените врати и можности во ЦЕРН е од исклучително значење за научниците од нашата земја

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска прими делегација на Европската организација за нуклеарни истражувања, популарно позната по кратенката ЦЕРН.   Делегацијата, предводена од Проф. д-р Кристоф Шафер и д-р Тадеуш Куртика, високи советник во Одделението за меѓународни односи на ЦЕРН, во придружба на министерката за наука на Црна Гора Сања Дамјановиќ, која воедно е и член ...

Read More »

Учество на ЗМНР Жерновски на Форум “Зајакнување на Европската интеграција на Западен Балкан“

Денеска, заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, го отвори и се обрати на Форумот насловен “Зајакнување на европската интеграција на Западен Балкан – лекции од минатото, подготовка за иднината”. На форумот учествуваа претставници на највлијателните “Think tanks” организации од Регионот, а истиот се одржува во рамките на Берлинскиот процес во пресрет на овогодишниот самит во Познан, Полска. Во своето ...

Read More »