Главни Вести

Премиерот Заев со честитки за Велигден до верниците од Католичката црква: Со овој празник се слави и надежта за победа над сите човечки страдања и неправди и ја обновуваме силата за изградба на едно општество за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Римокатоличката Црква, како и до сите верници од Католичката црква во нашата земја, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.   „Со победата над смртта и со воскликот „Христос воскресна! Навистина воскресна!“, со  воскреснувањето на Исус Христос ...

Read More »

Царовска во Штип: Градежните работи на новата градинка течат според предвидената динамика

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска беше во посета на Општина Штип. Царовска, со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски направија увид на изградбата на целосно новиот објект градинка во населба Сењак кој што ќе функционира како дел од ЈОУДГ„Астибо“. Објектот се гради согласно Програмата за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита за 2019 година ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ НА СРЕДБА СО СЛОВЕНЕЧКИ КОМПАНИИ – ВЛАДАТА ДАВА СИЛНА ПОДДРШКА ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ И ПРОШИРУВАЊЕ НА ПОСТОЕЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути, присуствуваа на работен појадок со Словенечки компании кои работат во Република Северна Македонија, организиран од амбасадорот на Република Словенија, Н.Е. г-дин Милан Јазбец.   Пред претставници на околу 30 компании со словенечки капитал, ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот на Чешка Хамачек: Придонесот на Северна Македонија во области од интерес на ЕУ и напредокот на внатрешните реформи, се силна препорака за отворање на поглавјата за преговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска прими владина делегација на Република Чешка предводена од Првиот заменик претседател на Владата во Прага Јан Хамачек.   Премиерот Заев им посака добредојде на гостите од Чешка, која, како што рече на средбата, е земја која уште од независноста на нашата земја ни дава целосна, важна и охрабрувачка поддршка за ...

Read More »

Работна посета на МНР Никола Димитров на Берлин

Првиот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, го започна со брифинг со пратеничката група за надворешна политика на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот. Министерот Димитров пред германските пратеници го презентираше постигнатиот успех во односите со соседите, пред се’ преку договорите со Грција и Бугарија, и понуди кус осврт на реформските резултати и ...

Read More »

Одбележан Меѓународниот ден на Ромите

На овој свечен настан министерот Бајрам за време на своето обраќање истакна дека од круцијална важност е имплементацијата на Националната Стратегија за Роми која ги опфаќа реалните потреби на Ромите во областите на образованието, домувањето, вработувањето и здравството и повика на уште повисока граѓанска свест и одговорност кон потребите на ромската заедница во нашето општество. Исто така додаде дека Владата ...

Read More »

Премиерот Заев и Комесарот за национални малцинства на ОБСЕ Заниер: Северна Македонија е земја модел за успешно уредување на правата на заедниците во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска го прими во посета Високиот комесар за малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер.   Премиерот Заев на средбата зборуваше за спроведувањето на Законот за употреба на јазиците со кој беше затворена законската рамка на Охридскиот рамковен договор, и нагласи дека договорот влезе и во преамбулата на Уставот, како легислатива што ја ...

Read More »

Прв ден од работниот престој на МНР Димитров на Вашингтон, САД

Почетокот на работниот престој на МНР Никола Димитров во Вашингтон го одбележаа  средби со претставници на американски државни институции, за кои што заеднички беше отворено изразеното задоволство од придружувањето на Република Северна Македонија во Алијансата. Покрај тоа, соговорниците на министерот Димитров покажаа особен интерес за темпото и длабочината на реформскиот процес, како предуслов за општество засновано на вистински демократски вредности. ...

Read More »

Премиерите Заев и Ципрас од заедничката прес-конференција: Обновуваме историски простор во кој нашите две земји се природно упатени една на друга и ги охрабруваме огромните можности за двата народа

Претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во рамките на првата официјална, историска посета на премиер и на владина делегација на Грција на нашата земја, одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за нивната меѓусебна средба, како и за билатералните средби на министрите во двете влади и за првата седница на Високиот Совет ...

Read More »

Интегрален текст од говор на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ од предизборниот митинг

Добровечер Охрид, Добровечер победнички Охрид, Добровечер победничка, честита, принципиелна, искрена Македонијо, Добровечер ВМРО-ДПМНЕ, Добровечер за Коалицијата „За подобра Македонија“, Добрoвечер народе на Македонија, Стопираа, прегледуваа, испитуваа, симулираа, сакаа да го спречат народот слободарски да дојде денеска овде да даде поддршка. Не успеаја, погледајте колку не има, победничка Македонијо! Овде од Охрид од ова место ги почнуваме сите наши битки и ...

Read More »