Главни Вести

Средба на премиерот Заев со словенечкиот министер за внатрешни работи, Поклукар: Поздравени се политиките на изнаоѓање решенија и реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Боштајн Поклукар, министер за внатрешни работи на Република Словенија.   Пренесени се честитки до премиерот Заев, од неговиот колега, премиерот Марјан Шарец и од словенечката Влада, за ефикасното решавање на долгогодишниот спор со јужниот сосед. Посочено е дека политиките на премиерот Заев покажуваат дека е можно проблемите да ...

Read More »

Потпретседателката на Владата Шекеринска на трибина во Битола

Потпретседателката на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска им се обрати на граѓаните на Битола на трибината со нив „Фер општество – Шанса за сите“.   Потенцирајќи дека во изминатава година Република Северна Македонија поминала низ сериозни внатрешни промени, министерката Шекеринска рече дека за разлика од тогаш кога земјата била доживувана како проблем, сега ...

Read More »

Премиерот Заев на конференција за борба против корупција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев,  придружен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерката за правда Рената Дескоска, заедно со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која и амбасадорот на Италија во Скопје, Карло Ромео, учествуваше на конференцијата „Институционални реформи за борба против корупција, најдобри практики спрема европскиот модел-италијанскиот пример”, организирана од Мисијата ...

Read More »

Заев: Со опозициската БЕСА разговаравме за заедничка поддршка на прифатлив кандидат за претседател, отворени се повеќе можности

Денеска направивме уште една средба, овој пат со опозициска политичка партија, партијата БЕСА, разговаравме со господинот Билал Касами и неговата придружба.   Го презентиравме нашето барање за еден обид за заеднички настап на изборите преку детална анализа и поддршка на кандидат, име, кое што би било прифатливо за сите. Заради вредноста, која што ја добива, сите граѓани и Република Северна ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со делегација на Хрватско–македонската тангента предводена од почесниот член и поранешен хрватски претседател Јосиповиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Хрватско–македонската тангента, предводена од Иво Јосиповиќ, почесен член на Тангентата и поранешен претседател на Република Хрватска.   На средбата е изразена поддршка за храбрите и визионерски политики на премиерот Заев, со коишто се решени важни државни прашања и со коишто се овозможени интеграциите на нашата ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана: Kако земји со исти евроатлански стремежи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот  за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и советничката за земјоделство ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев пред почетокот на средбата со Коморскиот инвестициски форум

Денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа состанок помеѓу Претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев и економскиот тим на министри со делегација на Коморскиот инвестициски форум предводена од претседателот Марко Чадеж и заменик претседателот, Бранко Азески.   Пред почетокот на средбата Премиерот Заев, вицепремиерот Анѓушев заедно со претседателот на Коморскиот инвестициски форум, Чадеж и заменик претседателот, ...

Read More »

Премиерот Заев на свеченото доделување на наградата на Минхенската конференција за безбедност: Јас и Алексис зборуваме за еден различен Балкан, за Балкан од 21 век

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, имаше свое обраќање на свечената церемонијална вечера по повод наградата „Евалд Фон Клајст“, што на Минхенската конференција му беше доделена нему и на премиерот Алексис Ципрас за особен придонес за мирот и стабилноста во светот и за афирмација на принципите на трансатлантската алијанса – НАТО, кое ви го пренесуваме во целост: ...

Read More »

На конференцијата во Минхен премиерот Заев и владината делегација на билатералните средби добија силна поддршка и отворени преспективи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменичката на  претседателот и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров, советникот за безбедност Верушевски и пратеникот Адеми денеска ги продолжи своите работни активности на Минхенската конференција за безбедност со серија билатерални средби.   Премиерот Заев и делегацијата претпладнето имаа средба со американскиот сенатор ...

Read More »

Премиерот Заев: Цела држава тагува, сочувствуваме со семејствата за загубите, мобилизирани се сите капацитети за помош

Доцна вечерва, Владата на Република Северна Македонија одржа вонредна седница по трагичната сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје -Тетово во близина на село Ласкарци, на 13 февруари 2019 година.   Владата ги прогласи 14 и 15 февруари за Денови на жалост, во сеќавање на нашите сограѓани кои трагично ги загубија животите.   На Деновите на жалост, знамето на ...

Read More »