Главни Вести

Премиерот Заев: Реформите се спроведуваат, Северна Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска по завршување на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух, одговараше на низа новинарски прашања, на различни теми од интерес на медиумите.   На прашање на новинарите во однос на очекуваниот датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија, Премиерот Заев ...

Read More »

Премиерот Заев: Намалување на ДДВ – то за парното греење од 18% на 5%, ќе има позитивен финансиски ефект кај граѓаните, но уште поважно ќе придонесе за почист воздух

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, како и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска-Мадиќ, денеска присуствуваа на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух и ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска: Барањата на синдикатите во најголем дел опфатени во новиот Закон за работни односи, платите и пензиите продолжуваат да растат!

По повод Први мај – Денот на трудот денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа седница на Економско –социјалниот Совет на кој синдикатите и работодавачите ги испорачаа своите барања до економскиот тим од Владата. На седницата учество земаа премиерот Заев, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерката за ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел: Северна Македонија и Договорот од Преспа се охрабрување за сите земји од Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров беше пречекан од канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел пред почетокот на Конференцијата за Западен Балкан во Берлин.   Непосредно пред почетокот на Конференцијата, владината делегација оствари работен состанок со канцеларката Меркел ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со високата претставничка на ЕУ, Могерини

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев во чиј состав се и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на маргините на Конференцијата на шефови на држави и влади за Западен Балкан, денеска во Берлин одржа работен состанок со потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, ...

Read More »

Од 131 седница на Владата на РСМ: Надзорен одбор за напредок на имплементацијата на телефонскиот број за итни повици Е-112

Владата на Република Северна Македонија на денешната 131 седница ја разгледа и усвои Информацијата од одржаниот состанок на Надзорниот одбор за супервизија и следење на напредокот во имплементацијата на системот за итни повици Е-112 во Република Македонија, и ги задолжи Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија, Министерството за одбрана, Министерството за финансии и Секретаријатот за европски прашања во ...

Read More »

Премиерот Заев со честитки за Велигден до верниците од Католичката црква: Со овој празник се слави и надежта за победа над сите човечки страдања и неправди и ја обновуваме силата за изградба на едно општество за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Римокатоличката Црква, како и до сите верници од Католичката црква во нашата земја, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.   „Со победата над смртта и со воскликот „Христос воскресна! Навистина воскресна!“, со  воскреснувањето на Исус Христос ...

Read More »

Царовска во Штип: Градежните работи на новата градинка течат според предвидената динамика

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска беше во посета на Општина Штип. Царовска, со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски направија увид на изградбата на целосно новиот објект градинка во населба Сењак кој што ќе функционира како дел од ЈОУДГ„Астибо“. Објектот се гради согласно Програмата за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита за 2019 година ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ НА СРЕДБА СО СЛОВЕНЕЧКИ КОМПАНИИ – ВЛАДАТА ДАВА СИЛНА ПОДДРШКА ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ И ПРОШИРУВАЊЕ НА ПОСТОЕЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути, присуствуваа на работен појадок со Словенечки компании кои работат во Република Северна Македонија, организиран од амбасадорот на Република Словенија, Н.Е. г-дин Милан Јазбец.   Пред претставници на околу 30 компании со словенечки капитал, ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот на Чешка Хамачек: Придонесот на Северна Македонија во области од интерес на ЕУ и напредокот на внатрешните реформи, се силна препорака за отворање на поглавјата за преговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска прими владина делегација на Република Чешка предводена од Првиот заменик претседател на Владата во Прага Јан Хамачек.   Премиерот Заев им посака добредојде на гостите од Чешка, која, како што рече на средбата, е земја која уште од независноста на нашата земја ни дава целосна, важна и охрабрувачка поддршка за ...

Read More »