Главни Вести

Средба на МНР Никола Димитров со Кристиан Хелбах и Томас Осовски

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристиан Хелбах и со ополномоштеникот за ЕУ политики,  Томас Осовски, кои престојуваат во работна посета на Република Северна Македонија. Во фокус на разговорот беа постигнатите резултати и очекувањата за остварување на стратешките цели ...

Read More »

Петнаесетти состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, Брисел, 19 март 2019 година

Петнаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија се одржа на 19 март 2019 година. Советот за стабилизација и асоцијација потсети дека Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА) останува во сржта на односите меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сѐ додека земјата не влезе во ЕУ. Советот за стабилизација и асоцијација ја зеде ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со потпретседателката на ЕК, Могерини: Работиме напорно за да испорачаме резултати и да докажеме дека во јуни Северна Македонија заслужува старт на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев својата работна посета на Брисел денеска ја започна со средба со потпретседателката на Европската Комисија и висока претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата присуствуваа и заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заменичка на претседателот на ...

Read More »

Учество на МНР Никола Димитров на меѓународната академска конференција во Атина

На следниов линк може да го преземете видеото од обраќањето на МНР Димитров: https://wetransfer.com/downloads/7dd56af5ee800e050777c5caf30e707b20190316152631/a976f044b2950079707f8cb6f4bb741420190316152631/48d60d   На покана на поранешниот  министер за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на меѓународната академска конференција по повод одбележување на дваесет годишнина од основањето на одделот за меѓународни и европски студии на Универзитетот во Пиреас. На ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Роберт Сингер, извршен потпретседател на Светскиот Еврејски Конгрес

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари средба со извршниот потпретседател на Светскиот Еврејски Конгрес, Роберт Сингер.   МНР Димитров го информира потпретседателот Сингер за конкретните активности и мерки кои државата ги презема на планот на сеќавањето и образованието за Холокаустот, притоа изразувајќи задоволство од одличната соработка со Еврејската заедница во Република Северна Македонија, која има значајна улога во ...

Read More »

Средба на МНР Димитров со Корнелија Јонкер, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори

Денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  оствари средба со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори, Корнелија Јонкер.   На средбата, Министерот Димитров ја запозна соговорничката со актуелната политичка ситуација во земјата и реформските активности на Владата во насока на унапредување на владеењето на правото, човековите права и демократијата. Исто така, МНР Димитров изрази благодарност за ...

Read More »

Пендаровски меѓу граѓаните на Битола: Tргнавме напред, застанување и враќање назад нема, обединети да продолжиме

Заедничкиот кандитат за претседател на државата, Стево Пендаровски денеска беше помеѓу граѓаните на Битола.   Пендаровски разговараше со граѓаните за напредокот, за иднината, за придобивките од членството во НАТО, што значи тоа за економијата, за безбедноста, за секојдневниот живот. Во духот на денешниот ден, Пендаровски порача дека на нашето општество потребно му е помирување, со што би се ставило крај ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев од Кавадарци: Мерките за подобрување на финансиската моќ на граѓаните носат резултати

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и      заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација со економските ресори Кочо Анѓушев, денеска, заедно со заинтересирани граѓани учествуваа во отворена дебата на трибината „Силна економија – шанса за сите“ во Кавадарци.   На трибината, која е дел од серијата отворените интерактивни  дебати, присутните граѓани имаа можност да дискутираат ...

Read More »

Премиерот Заев: За прв пат државата дава државно земјоделско земјиште под закуп за инвестициски проекти во преработувачки капацитети

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа настан на кој се потпишаа првите договори од инвестицискиот оглас за закуп на државно земјоделско земјиште со агробизнисмени и земјоделци кои ќе развиваат инвестициски проекти во преработувачки капацитети покрај примарното производство.   По тој повод свои воведни обраќања на настанот имаа претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заменик ...

Read More »

Премиерот Заев и амбасадорот Рикер: Партнерството на РСМ и САД во НАТО е од огромно значење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска оставри средба со амбасадорот Фили Рикер, кој како политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили на Соединетите Американски Држави, учествуваше на регионалната конференција „Балкан 360“, која со поддршка на германско-американскиот Маршалов Фонд се одржа во Скопје.   Премиерот Заев посакувајќи му добредојде на амбасадорот Рикер, му честиташе ...

Read More »