Главни Вести

Премиерот Спасовски со црногорската амбасадорка и Здружението на Црногорците

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, придружуван од заменик-министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Неџад Мехмедовиќ, денеска се сретна со претставници на Здружението на Црногорците во нашата земја, предводени од претседателот Борис Попивода, како и амбасадорката на Црна Гора Н.Е. Марија Петровиќ. Премиерот Спасовски на претставниците на Црна Гора им го честиташе Денот на државноста, ...

Read More »

Претседателот Заев на средба со холандскиот амбасадор

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска се сретна со холандскиот амбасадор во Република Северна Македонија, Дирк Јан Коп. На средбата се разговараше за процесот на подготовка на изборниот процес за парламентарните избори закажани за 15 јули, процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, како и  состојбата со коронавирусот. Претседателот Заев посочи дека државата досега покажа напредок во процесот на ...

Read More »

Заев: Време е за нови успеси, по победата на 15 јули заедно ќе покажеме дека можеме уште повеќе

  Чест ми е што денеска, од мојата, од нашата македонска Струмица ја почнуваме кампањата на коалицијата „Можеме,“ предводена од СДСМ. Поради заштитата на јавното здравје, ќе водиме една поинаква кампања и ќе ги повикаме сите граѓани да ги слушнат нашите решенија и да излезат на овие избори кои се особено важни за народот и државата да добијат легитимни и ...

Read More »

Димитров: „Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на видео состанок заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, ЕУ амбасадорот Самеул Жбогар и амбасадорите на ЕУ земјите членки во земјата, на иницијатива на хрватската амбасада во Северна Македонија во својство на хрватското претседателство со Советот на ЕУ. Повод на состанокот беше одбележувањето на крајот на шестмесечното претседавање на ...

Read More »

Спасовски: Изборите се решение за успешен излез од здравствената и економската криза со спроведување на изборен процес со максимална заштита на сите учесници во него

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски одржа прес-конференција по повод стартот на изборната кампања. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Спасовски во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, Почитувани претставници на медиумите, Од денеска започнува изборната кампања за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули. Овие избори ќе ...

Read More »

Претседателот Заев на средба со амбасадорот Герберих

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска оствари проштална средба амбасадорот на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, Томас Герберих. На средбата. претседателот Заев истакна дека е голема чест тоа што го имавме господинот Герберих за амбасадор на нашиот голем пријател и партнер Германија во изминатите три години. Токму во тие три години Северна Македонија постигна голем напредок на сите полиња ...

Read More »

Спасовски со честитки по повод Рамазан за Исламската верска заедница

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, по повод светиот месец Рамазан, упати писмо до Исламската верска заедница и до Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, и до членовите на Ријасетот, како и до сите верници од исламската вероисповед во Република Северна Македонија. Во писмото со честитки по повод Рамазан, се истакнува дека најсветиот месец во духовниот ...

Read More »

Спасовски: Ги зајакнуваме меките мерки, го продолжуваме времето за слободно движење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и министерот за здравство д-р Венко Филипче, одржаа прес конференција на која ги соопштија одлуките и уредбите со законска сила донесени на денешната седница на Владата за зајакнување на меките мерки, односно мерките за претпазливост, како и за одлуките за олабавување на некои од рестриктивните мерки. Во прилог на ова соопштение, ...

Read More »

Министерот Чулев во посета на полициските службеници на пунктовите во Скопје

По повод големиот христијански празник Велигден , министерот Чулев придружуван од раководството на СВР Скопје во текот на изминатата ноќ ги посети колегите , распоредени на полициските пунктови во неколку скопски населби во општините Гази Баба, Зелениково и Кисела Вода. На полициските службеници од православна вероисповед со  поздравот : Христос воскресна! Навистина воскресна! министерот Чулев  ѝм го честиташе големиот христијански ...

Read More »

Порака од претседателот Пендаровски до граѓаните по повод христијанскиот празник Велигден

Денес е најголемиот христијански празник, Воскресението Христово кој во себе ја носи моќната порака дека животот секогаш победува. Посакувам Велигден во вашите домови да донесе мир, хармонија и радост кои ќе ги споделите со најблиските.   Оваа порака вообичаено ќе ви ја упатев по редовната служба по повод празникот на која традиционално присуствуваат голем број граѓани кои потоа се подготвуваат ...

Read More »