Главни Вести

Изјава на премиерот Заев по лидерската средба

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев веднаш по лидерската средба, којашто се одржа во резиденцијата на претседателот на државата Стево Пендаровски, даде изјава за медиумите што ви ја пренесуваме во целост. „ Почитувани претставници на медиумите,   Почитувани граѓани,   Прво да ја поздравиме иницијативата на Претседателот на државата. Свикана беше со единствена точка и со право ...

Read More »

Премиерот Заев: Покачувањето на минималната плата на 14.500 денари

Во свечената сала на Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа состанок, на кој  премиерот Зоран Заев, заменик на претседателот во Владата задолжен за економските прашања Кочо Анѓушев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, заедно со претставниците на Синдикатите, Организацијата на работодавачите и Стопанските комори договорија новата минимална плата во нашата земја да изнесува 14.500 денари. ...

Read More »

Финансиска инјекција од 10 милиони евра за изградба на пречистителна станица во Скопје најавена на Самитот на Економист

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерката за финансии д-р Нина Ангеловска учествуваа на панелот „Градење на просперитетна иднина“, во рамките на Самитот кој се организира од светски познатиот магазин Економист.   Вицепремиерот Анѓушев, во воведното обраќање на панелот потенцира дека стремежот на секоја Влада е раст и развој на економијата, а тоа ...

Read More »

Премиерот Заев се обрати на Дијалогот на лидерите на Самитот за целите за одржлив развој: Наша примарна одговорност е да го обезбедиме својот пат за остварување на Целите за одржлив развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска се обрати на Дијалогот на лидерите, во рамките на Форумот на највисоко ниво на Самитот за целите за одржлив развој, како дел од програмата на 74-тото Генерално собрание на ОН.   Во своето обраќање премиерот Заев потенцираше дека усвојувањето и имплементацијата на универзалната и трансформативната агенда за одржлив развој е од исклучително ...

Read More »

Премиерот Заев и Премиерот на Естонија Ратас: Естонија останува со силна поддршка за Северна Македонија за започнување преговори со ЕУ во октомври

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во придружба на заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, оствари средба со премиерот на Естонија Јури Ратас. На средбата двајцата премиери ги истакнаа пријателските односи меѓу двете земји и изразија подготвеност за нивно интензивирање со проширување на ...

Read More »

Република Северна Македонија се подготвува за полноправно членство во НАТО: Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар „Следни чекори кон НАТО“. Специјален семинар за Република Северна Македонија во Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал“ во Гармишпартенкирхен.   На семинарот членовите на работниот комитет детално и темелно се запознаа со начинот на кој што функционира НАТО, во однос внатрешните постапки и процедури на земјите членки. Освен тоа, ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се обрати на отворањето на изложбата „Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората светска војна“

Со членството на Република Северна Македонија, НАТО и Европската Унија стануваат посилни, а нашиот регион побезбеден, рече Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, на отворањето на изложбата „Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората светска војна“, што по повод 80-годишнината од почетокот на Втората светска војна, ќе се одржи од 13 до 20 септември во Музејот ...

Read More »

Од 152 седница на Владата на РСМ: Усвоена Национална платформа за намалување на ризици од катастрофи

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата редовна 152-ра седница на којашто усвои информации и донесе одлуки за повеќе точки од дневниот ред како дел од својата Програма за работа.   На денешната седница Владата на РСМ го усвои ребалансот на Буџетот за 2019 со кој, меѓу другото, се алоцираат средства како поддршка на бизнисот за исплата на ...

Read More »

Виктор Димовски, директор на АНБ: УБК заминува во историјата, денеска е првиот работен ден на Агенцијата за национална безбедност, според современите европски модели во служба на граѓаните и интересите на државата

Директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски, денеска во Владата на РСМ одржа прес-конференција по повод стартот на работата на Агенцијата и првиот работен ден.   Во продолжение на соопштението ви го пренесуваме неговото обраќање во целост:   На почетокот, сакам да им се заблагодарам и на членовите на двете Комисии формирани од Владата, Комисијата за изработка на актите ...

Read More »

Премиерот Заев од опожарената локација во близина на Велес: Ќе одговараат сите што потпалуваат и горат човечки судбини

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во придружба на претставниците на сите засегнати институции кои беа вклучени во акцијата за гасење на опожарената локација околу езерото Младост и селото Отовица, во близина на Велес, денеска го посетија опожареното место.   Пред посетата на локацијата, премиерот Заев се задржа во кус разговор со градоначалникот на општина Велес Аце ...

Read More »