Главни Вести

Заев: Воведуваме европски стандарди на социјална заштита, бидејќи Европа значи солидарност, социјална правда и достоинствени услови за живот за сите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска го презентираше пакетот на реформи во системот на социјална и детска заштита. Истакнувајќи дека, нај благодарен чин е некому безрезервно да помагаш, Премиерот Заев на денешната прес – конференција посочи дека Владата е посветена на ...

Read More »

Заев и Матис: Одобрувањето на договорот од Преспа на референдумот ќе го обезбеди местото на земјата во НАТО како партнер рамен со сите други земји членки

Пречекан со највисоки државнички почести, Секретарот за одбрана на Соединетите американски држави Џејмс Норман Матис, во рамките на својата официјална посета на нашата земја, денеска оствари средба Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членовите на владината делегација заедно со Заменичката претседателка во Владата на РМ и министерка за ...

Read More »

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во Скопје: На 30 септември граѓаните ќе донесат татковинска, родољубска и историска одлука за европска Македонија

„Ни остана уште еден, последен чекор за остварување на сонот за европска Македонија“, истакна премиерот Заев на централниот настан на кампањата на Коалицијата “Заедно за европска Македонија” во Скопје. „Патриотизам е да ја осигураме иднината на нашата земја и нашите деца, Tука создаваме можности за нашите синови и ќерки – во Македонија. Тоа e патриотизам. Патриотски е да се осигураме ...

Read More »

Премиерот Заев во Стрaзбур: Голема чест, и историски ден е можноста еден македонски премиер да се обрати пред Европскиот Парламент на својот мајчин јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска, на покана на Европскиот Парламент имаше свое обраќање пред европратениците на парламентарната сесија на парламентот во Стразбур.   Обраќањето на премиерот Заев, кој пред европратениците го најави Претседателот на ЕП Антонио Тајани, ви го пренесуваме во целост:   Почитуван претседателе на Европскиот Парламент Антонио Тајани, Почитувани членови на Европскиот Парламент, Почитувани ...

Read More »

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава. Тогаш имав 17 години и знаев дека местото на Македонија е со западниот, со демократскиот свет, во Европа. Од тогаш поминавме низ многу ...

Read More »

Прес Конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани граѓани на Република Македонија, Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови, важни за нашата заедничка иднина, но и судбоносни за опстојувањето на Македонија, онаква каква што ја знаеме, паметиме и посакуваме. Од власта ќе кажат дека е потребен исчекор напред, но истовремено треба да се знае дека пред нас како држава е огромна бездна наречена Договор ...

Read More »

Совет за Реформа во Јавната Администрација: Реформите во Јавната Администрација се неопходност за да изградиме Функционална Држава и Европско Општество

Третиот состанок на Советот за реформа во јавната администрација, се одржа денеска во Владата на Република Македонија. Целта на овој состанок беше координирање меѓу релевантните институции за клучните реформи во областа на јавната администрација во претстојниов период, кои треба да ја подобрат функционалноста и финансиската дисциплина на јавната администрација и органите во состав на Владата на Република Македонија. На состанокот ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со Американскиот сенатор Рон Џонсон

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со американскиот сенатор и претседавач на Комитетот за национална безбедност и на Поткомитетот за европска и регионална безбедносна политика, Рон Џонсон со кого разговараше за политичките процеси во земјава како и подготовките за реализирање на претстојниот Референдум закажан за 30 септември. На средбата во кабинетот на премиерот Заев, заеднички беше оценето ...

Read More »

Премиерот Заев и Генералниот секретар на НАТО Столтенберг: Блиску е денот кога Република Македонија ќе биде земја членка на сојузот кој седум децении обезбедува безбедност и развој на евроатлантскиот регион

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска одржаа заедничка прес конфренција на која информираа за заедничките активности во рамките на официјалната посета на Генералниот Секрeтар на НАТО Столтенберг и на делегацијата на алијансата што го придружуваше.   Заедничката прес конференција се одржа веднаш после работниот ручек на кој премиерот Заев ...

Read More »

Средба на претседателот Иванов со генералниот секретар на НАТО, г. Јенс Столтенберг

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска го прими генералниот секретар на НАТО,  г. Јенс Столтенберг. На средбата беше разговарано за актуелната внатреполитичка состојба во Република Македонија, за евроатлантските интеграции на земјата и за напредокот на реформите во одбраната и безбедноста во согласност со НАТО стандардите. Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија е силно посветена на промовирањето на мирот и стабилноста ...

Read More »