Главни Вести

„Помалку е Повеќе“ – Концерт на Пијанистката Дуња Иванова

Овој петок, на 12 октомври со почеток во 20 часот, Музејот на Македонија ги отвора вратите за нешто поинакво. Пијанистката Дуња Иванова, во рамките на манифестацијата „Нов културен бран“, најавува перформанс во кој ќе доминира минималистичкиот звук за пијано на автори кои за првпат ќе прозвучат на македонско тло. Давид Федел (Австралија), Микаел Сапин (Шпанија) и Бианка Бан (Хрватска), се ...

Read More »

Премиерот Заев: Посилен Предизвик за Економски Развој на Македонија од Членство во ЕУ и НАТО не Постои

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев денеска имаа свои воведни обраќања на научната конференција „Идни предизвици на економскиот развој и економските политики на Република Македонија“ во организација на Македонската академија на науките и уметностите во соработка со Владата на Република Македонија, Народна ...

Read More »

Одржана 91-вата Седница на Владата на Република Македонија

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата на Република Македонија на денешата седница ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од формирање на Меѓуресорска работна група која ќе предложи модел на реформа на безбедносно – разузнавачкиот систем во Република Македонија со План за негово воспоставување. Со заклучок на денешната седница, Министерот за внатрешни работи во рок од 3 дена ...

Read More »

Шекеринска и Османи: Пратениците да ја прифатат пораката од референдумот и да го следат гласот на мнозинството за европска Македонија

Заменик претседателката во Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и Заменик претседателот во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржаа прес-конференција по повод резултатите од референдумот, како и за пораките што ги испорачаа граѓаните со резултатите од гласањето. Заменик претседателката во Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, пред ...

Read More »

Премиерот Заев: Повеќе од 90% од гласовите се ЗА, пратениците имаат обврска да ја обезбедат иднината на Македонија

Почитувани граѓани на Република Македонија! Денес е важен ден за нашата држава и за нашите граѓани. Граѓаните достоинствено гласаа и со својот мнозински глас порачаа дека нашиот пат и нашата светла иднина се во НАТО и во Европската Унија. На овој референдум македонските граѓани ја докажаа својата демократска зрелост. Одлуката што ја донесоа денеска не беше лесна. Но, таа мораше ...

Read More »

Завршно обраќање на Претседателот на Владата Зоран Заев до граѓаните на Република Македонија за референдумот на 30 септември

Почитувани граѓани, Во недела ќе се соочите со историска одлука. Треба да направите избор. Запаметете, тоа не е избор меѓу две политички партии. Тоа е избор за вашата иднина, за иднината на вашите деца. Тоа е избор за иднината на нашата сакана Македонија. Овој споменик, Македониум, нè потсетува дека македонскиот народ секогаш го правел вистинскиот избор: Во 1903 година за ...

Read More »

Премиерот Заев од Крушево: На 30-ти септември со секој глас ЗА им обезбедуваме сигурна иднина на нашите деца

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев попладнево се обрати на граѓанска трибина во Крушево. Пред жителите на градот, кои се собраа пред Македониумот – едно од обележјата на Република Македонија, Премиерот Заев истакна дека како што во 1903-тата нашите дедовци храбро се бореле и пролеале крв за нашата татковина, така сега од нас се очекува храбра одлука со која ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претседателот на словенечкиот Парламент, Жидан: Граѓаните на Македонија сега ја имаат можноста да одлучат за нивната иднина, членството во ЕУ и НАТО отвора економска перспектива

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и  неговиот советнички тим денеска се сретна со Дејан Жидан, претседател на Државниот збор на Република Словенија, придружуван од словенечка парламентарна делегација како и од словенечкиот амбасадор во Македонија, Милан Јазбец. Премиерот Заев, посакувајќи му добредојде на првиот човек на словенечкиот ...

Read More »

Премиерот Заев на трибина со Стопанска комора на Македонија: Со членството во ЕУ и НАТО македонската економија забрзано ќе се развива

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на трибината „Перспективите на македонската економија од членството во ЕУ И НАТО“ во организација на Стопанската комора на Македонија којашто се одржа во кругот на фабриката Кромберг и Шуберт во индустриската зона Жабени, општина Битола, и на присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со ...

Read More »

Османи и Маричиќ на Прес-конференција: Идната недела започнува подготвителната фаза од пристапните преговори во седиштето на Европската унија, објавуваме повик за пријавување на заинтересирани експерти кои ќе се вклучат во процесот

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската унија д-р Бујар Османи и посебниот советник за евроатлантски интеграции на претседателот на Владата на Република Македонија и главен технички преговарач и шеф на техничкиот преговарачки тим м-р Бојан Маричиќ, денеска одржаа прес конференција на која информираа за отпочнување на објаснувачкиот скрининг ...

Read More »