Главни Вести

Премиерот Заев прими делегација на Конгресот на САД: Развојот на демократските капацитети ја носат Република Македонија на ново ниво поблиску до полноправното членство во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими во посета делегација на конгресмени на Соединетите американски држави, предводени од нивниот колега Бил Флорес. На средбата на која присуствуваа и Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за  надворешни работи Никола Димитров, Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, и советниците во Кабинетот ...

Read More »

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки, згрижуваме деца во руралните места, воспитувачите добиваат повисока плата

До крајот на годината Министерството за труд и социјална политика планира да отвори вкупно 24 нови градинки низ Македонија со буџет кој изнесува 41,6 милиони денари и е за 44% поголем од парите искористени за истата намена лани. 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 деца кој е речиси пополнет, а обезбедени се и 86 ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со пратениците од германскиот Бундестаг Јуратовиќ и Росеман и претставници на Фридрих Еберт

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со двајца пратеници од германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ и Мартин Росеман и нивни соработници и со претставници од фондацијата Фридрих Еберт, придружувани од амбасадорот на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Томас Герберих. На средбата е изразена поддршка за успешна реализација на претстојниот рефередум, како за европската и атлантската ...

Read More »

Телефонски Разговор меѓу Премиерот Заев и Канцеларката Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево оствари телефонски разговор со канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел. Германската канцеларка, Меркел, даде поддршка на напорите на Владата и на општествено – политичката јавност во Македонија, за зајакнување на европските и атлантските перспективи на граѓаните на нашата држава. Канцеларката Меркел ја потврди поддршката на Германија за постигнатиот Договор меѓу ...

Read More »

Средби на Министерот за Надворешни Работи Никола Димитров во Вашингтон

Во рамки на работната посета на Вашингтон, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средби во американскиот Сенат и со повеќе експерти, професори и истражувачи од невладината заедница во Вашингтон. На средбите со претседавачот на Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД, сенаторот Боб Коркер и со претседавачот на Поткомитетот за европска и регионална безбедносна соработка на Комитетот за ...

Read More »

Министерот за Надворешни Работи Димитров во посета на САД

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на државниот секретар на САД, Мајкл Помпео, од 20 до 22 август 2018г., ќе престојува во работна посета на САД. Покрај средбата со државниот секретар Помпео, предвидени се средби на министерот Димитров со високи претставници на американската администрација – Советот за национална безбедност, Стејт департментот, Конгресот, како и со ...

Read More »

Премиерот Заев до АРМ: На вашите Униформи годинава е закачен највредниот Орден, Поканата за Пристапни Преговори за Членство во НАТО

Драги припадници на Армијата на Република Македонија, Браво: за вашите успеси низ годините, за достоинственото претставување на Македонија во мировните мисии и светот, за врвната професионалност со којашто секогаш стоевте и стоите, во секакви услови, на браникот на потребите и интересите на граѓаните на Република Македонија, а и на светот. Почитувани припадници на АРМ, Овој драгоцен потенцијал што го вложувате ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Пломп: Поддршка од Кралството Холандија на процесот значаен за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Ваутер Пломп. На средбата е изразена поддршка на политиките што водат кон евро-атлантски интеграции на Република Македонија. -Очекувам мнозинството граѓани да гласаат за евро-атлантска иднина на Република Македонија на претстојниот референдум, рече премиерот Заев. На средбата е констатирано дека е од голема важност ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници на дијаспората: Поддршка за политиките што водат кон членство во НАТО и ЕУ и европски живот и стабилност во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД. На средбата е изразена поддршка на владините политики за членство на Македонија во НАТО и во Европската унија. На состанокот се разговараше за повеќе актуелни прашања, меѓу кои и за важноста на престојниот референдум и за ...

Read More »

Владата ја одржа 83-тата Седница

На денешната седница Владата на Република Македонија го разгледа извештајот за текот на имплементација на Планот за гаранција за млади – пилот фаза за 2018 година. Во досегашниот период на имплементација на младинската гаранција во 3 општини, почнувајќи од Март, 2018, остварени се следните резултати: Вкупен број на вклучени млади: 1.770, од нив 855 женски и 915 машки. Од нив веќе се вработени 518, ...

Read More »