Monthly Archives: February 2024

Состојба на патиштата 29.02.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози. Магла со видливост од 25м. има на патот Лисец-Попова Шапка и магла со видливост од 30м. до 50м. има на патот Ѓавато и Маврово. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на ...

Read More »

СДСМ и Ковачевски: Осигуруваме повеќе пратеници и формирање на про-европска влада

„Во однос на бројките, СДСМ и коалицијата ќе имаат повеќе пратеници на изборите од ВМРО – ДПМНЕ. И следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас и ќе ја формираме про-европската Влада со која што до 2030 година ќе влеземе во ЕУ,“ рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во Дневникот на Сител ТВ. ...

Read More »

СДСМ не даде поддршка на предложените изменувања на Законот за пасошите

Не поминаа измените на Законот за патните исправи кои ги предложија пратениците од ВМРО ДПМНЕ а со кои бараа продолжување на важноста на пасошите до крајот на годинава. За носењето на измените беа 46 пратеници, 54ца гласаа против. Предлогот го образожи координаторот Никола Мицевски, но немаше дискусија. Уште вчера, од СДСМ кажаа дека нема да дадат поддршка, со образложение дека ...

Read More »

Претставени измените за замрзнување на платите на функционерите во Собранието

Во средата во Собранието влезе во процедура предлог-измените поднесени претходниот ден од пратениците на СДСМ со цел замрзнување на платите на функционерите. Иако ВМРО-ДПМНЕ првично го поддржа предлогот, начелно, нејзиниот привремен министер за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски, рече дека во планот платите да не се намалуваат, односно да го опфатат минатогодишното зголемување од 78 отсто на одлуката на ...

Read More »

Собранието се согласи без глас против да одлучува за платите на функционерите во државата

Без глас против, пратениците се согласија за нивните и платите на останатите функционери во државата да се одлучува во собраниските комисии. Предлогот на група пратеници влезе во процедура, а со шест интервенции во закони ќе треба да го замрзне усогласувањето со животниот стандард. Ако предлозите го добијат мнозинството, министрите, судиите, обвинителите и други именувани и избрани функционери ќе загубат од ...

Read More »

Меџити бара забрана на обложувалниците и казината, а ДУИ го опишува како „заробеник на ВМРО-ДПМНЕ“

Лидерот на Демократското движење Изет Меџити, кој е дел од коалицијата на опозиционата етничка Албанка, ВЛЕН, во средата изјави дека со измените на Законот за игри на среќа се предвидува растојание од 500 метри меѓу училиштата и обложувалниците, но не и меѓу училиштата и казината. „Итно бараме сицилијанскиот клан да ги тргне рацете од масакрот на нашето население. Итно бараме ...

Read More »

Пендаровски и Зеленски: Поддршка и осуда на руската агресија во Украина

Последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и враќање на територијалниот интегритет на Украина во рамки на нејзините меѓународно признаени граници биле тема на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со неговиот украински колега, Володимир Зеленски во рамки на самиот Украина – Југоисточна Европа во Тирана. ...

Read More »

Состојба на патиштата 28.02.2024

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по претежно суви коловози. Сите патни правци во државата се проодни. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно управување со возилата, почитување на поставената сообраќајна сигнализација како и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните ...

Read More »

Христијан Мицкоски: Силјановска Давкова со предност од повеќе од 100 илјади гласови пред Пендаровски

Во интервју за сител, за Силјановска Давкова, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски оцени дека Македонија многу ќе добие споредено со другите кандидати посебно со Пендаровски. „Тука би го издвоил актуелниот Претседател Стево Пендаровски и ценам дека тука треба да се бара името за вториот круг. Иако мислам дека според сите оние анкети кои ги имаме и анализи предноста на Силјановска ќе ...

Read More »

Заладување во коалицијата: ДУИ бара директен избор на претседателот, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ против

Заладува коалициската љубов меѓу ДУИ и СДСМ поради различните гледишта како да се избира претседателот на државата. Интегративците ја заоструваат реториката – изборот на шеф на државата во Собрание со двотретинско мнозинство и Бадентер го поставуваат како услов за идните коалицирања за формирање влада. За нив, тоа е прогресивна идеа што ќе ни заштеди 20-ина милиони евра. Социјалдемократите смирено одговараат ...

Read More »