Monthly Archives: September 2018

Шекеринска во Струмица: Македонија е добредојдена во ЕУ и НАТО, време е нашите деца да ги добијат истите можности како нивните врсници во Европа

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска е во посета на Струмица каде имаше средби со граѓаните и градоначалникот Коста Јаневски, а вечерва ќе учествува на трибина. Таа им порача на струмичани дека е убедена во нивната поддршка на референдумот кој е патот за Македонија кон ЕУ и НАТО, бидејќи Струмица веќе ги почувствува придобивките од европската помош со кои се ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ реакција на изјавата на Петре Шилегов

Денешната расправа е блед обид на Шилегов  да се затскрие обидот за газење со багер на граѓаните кои искажале поинаков став Денешната расправа е само блед обид на Шилегов да се затскрие фактот дека со багер  сакаше да ги замолчи граѓаните кои изразиле поинакво мислење  од тоа на власта. Граѓаните не се плашат од нападите и насилието на власта, а ...

Read More »

Состојба на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите ...

Read More »

Oбраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Драги браќа и сестри, Ако не извлечеме поука од историјата која веќе еднаш се случува како трагедија, тогаш нејзината реприза е фарса, а ќе се согласите дека македонскиот народ поминал низ многу историски премрежја од кои ние како народ и држава треба да излеземе посилни, помудри, но и поискусни. Денес, овде стојам пред вас од преубавото Кичево и можам да ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ реакција на изјавата на Стево Пендаровски

Стево Пендаровски без срам и перде им говори на граѓаните за евроатланска интеграција кога неговите пријатели од Владата на Заев прават невиден грабеж на својот народ и својата нација. Нема ден да помине а да не излезе скандал за криминал или корупција од највисоки функционери на власта. Овие вредности не се ни афрички, а уште помалку европски. Толку од капацитетот ...

Read More »

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ го цензурираше говорот на Христијан Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ го цензурираше говорот на Христијан Мицкоски   ВМРО-ДПМНЕ покажува дека е без политички компас, дека нема јасен правец на делување и дека е во тотална конфузија, и тоа токму во еден од најважните периоди за иднината на Македонија.   ВМРО-ДПМНЕ го цензурираше говорот на нивниот претседател Христијан Мицкоски.   (Говор на Претседателот Христијан Мицкоски Кичево 02 09 2018, околу ...

Read More »