Monthly Archives: September 2018

Премиерот Заев на конференција за договорот со Грција во МАНУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, учествуваше со свое обраќање на конференцијата „Спогодбата од Преспа: Меѓународно значење и импликации врз евро-атлантските интеграции на Република Македонија“, во организација на академијата и на Центарот за стратегиски истражувања кој работи во составот на МАНУ.   Во прилог на ова соопштение, ви ...

Read More »

Прес Конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани граѓани на Република Македонија, Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови, важни за нашата заедничка иднина, но и судбоносни за опстојувањето на Македонија, онаква каква што ја знаеме, паметиме и посакуваме. Од власта ќе кажат дека е потребен исчекор напред, но истовремено треба да се знае дека пред нас како држава е огромна бездна наречена Договор ...

Read More »

Совет за Реформа во Јавната Администрација: Реформите во Јавната Администрација се неопходност за да изградиме Функционална Држава и Европско Општество

Третиот состанок на Советот за реформа во јавната администрација, се одржа денеска во Владата на Република Македонија. Целта на овој состанок беше координирање меѓу релевантните институции за клучните реформи во областа на јавната администрација во претстојниов период, кои треба да ја подобрат функционалноста и финансиската дисциплина на јавната администрација и органите во состав на Владата на Република Македонија. На состанокот ...

Read More »

Заев од Свети Николе: Млади, толку е извесна Иднината во ЕУ и НАТО, бидете Заинтересирани за себе, Гласајте на 30 септември

-После 27 години, толку сме блиску до ЕУ и НАТО. Доаѓаат оттаму, на македонски јазик ни велат “Ве чекаме во НАТО и ЕУ”. Ако сакаме сериозен раст, да исчекориме напред. Сами, изолирани, може да имаме раст, но не каков што очекуваат граѓаните, како стандардот на земјите членки на ЕУ. Ни велат, ваше е да одлучите. Јас знам дека Свети Николе ...

Read More »

Кризен Штаб Против Референдумот во Кавадарци: Светот гледа дека Македонците Масовно ќе Бојкотираат

Караванот на Кризниот штаб против референдумот синоќа имаше средби со граѓаните во општина Кавадарци. На средбите граѓаните масовно порачаа дека со бојкот ќе го спречиме бришењето на се што е македонско и дека никој не може да ни го промени името и идентитетот. Капитулантскиот и штетен договор со Грција за промена на името, идентитетот и историјата на македонскиот народ, нема ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со Американскиот сенатор Рон Џонсон

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со американскиот сенатор и претседавач на Комитетот за национална безбедност и на Поткомитетот за европска и регионална безбедносна политика, Рон Џонсон со кого разговараше за политичките процеси во земјава како и подготовките за реализирање на претстојниот Референдум закажан за 30 септември. На средбата во кабинетот на премиерот Заев, заеднички беше оценето ...

Read More »

Заев од Ресен: Сериозна е Одговорноста на секој, да не Остане некој Дома, да Излеземе сите за Македонија

-Да не остане некој дома, одговорност на секој е да излезе и да гласа. Јас сум За, ве повикувам сите да гласаме За европска Македонија, повика  претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на трибината со граѓаните во Ресен. “Овој референдум не е борба за власт, тој е за раст на економијата, за развој на образованието, здравството, туризмот, за среќа ...

Read More »

Јанушев: Заев бега да се Произнесе за Губењето на Идентитетот преку Договорот со Грција

Како дел од теренските посети кои што веќе некој приод ги имаме во целата држава, денес сме овде во Берово каде што во разговор со граѓаните се обидуваме да ги објасниме штетните последици од штетниот, односно капитулантскиот договор. Гледаме дека преку кампањата што ја спонзорираат и финансираат со државни пари сакаат да прикажат дека патот во Европската Унија и НАТО ...

Read More »

Состојба на Патиштата 10.09.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На другите гранични премини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, ...

Read More »

Шекеринска на трибина во Чаир

–      На 30 септември можеме со нашиот глас да обезбедиме Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска јасно кажа – 29 најмоќни земји членки на Алијансата чекаат да го постават јарболот со 30-тото знаме, на Македонија. Одлуката е наша – рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на трибина во Чаир. Поддршката од земјите членки на ...

Read More »