Главни Вести

20 години ИОМ во РСМ: Владата на Република Северна Македонија потпиша Меморандум за разбирање со Меѓународна организација за миграции (ИОМ)

Дваесет години работа на Меѓународната организација за миграции (ИОМ) во  Република Северна Македонија, денеска се одбележаа во просториите на Министерството за надворешни работи, во присуство на владини претставници, дипломатскиот кор и други невладини организации.   На настанот со свој поздравен говор се обратија: Едмонд Адеми, министер без ресор, задолжен за дијаспора, Андреј Жерновски, заменик министер за надворешни работи, Аргентина Сабадош, ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со евроамбасадорот Самуел Жбогар

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Шефот на делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, амбасадорот Самуел Жбогар.   Евроамбасадорот Жбогар на претседателот Пендаровски му честиташе за изборот и му посака успешно вршење на одговорната функција. Воедно, му пренесе поздрави и му предаде писмо со честитки од претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и од ...

Read More »

Премиерот Заев по повод 9 Мај – Ден на победа над фашизмот и Ден на Европа: Горди сме на изборот за европска иднина и упатуваме порака до нашите пријатели од ЕУ

Владата на Република Северна Македонија денеска, организираше свеченост по повод 9-ти Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, како и по повод најавата на јубилеите, 70 години од основањето на Сојузот на борците од Народно-ослободителната Војна и 75. годишнината од Првото заседание на АСНОМ. На настанот, на кој присуствуваа борки и борци, владини претставници, пратеници, следбеници ...

Read More »

Делегација на Постојаната комисија за европски прашања на Парламентот на Кралството Холандија на средба со Вицепремиерот Османи

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Делегација на Постојаната комисија за европски прашања на Парламентот на Кралството Холандија, предводена од Претседателот на Комисијата и шеф на делегацијата г. Хаjке Велдман. „Република Северна Македонија покажа исклучителна зрелост и подготвеност за отпочнување на пристапните преговори со Унијата, и тоа не само со исклучителните успеси во ...

Read More »

Средба на МНР Димитров со шефовите на набљудувачките мисии за одржаните претседателски избори

Министерот за надворешни работи Никола Димитров  оствари средба со шефовите на набљудувачките мисии на штотуку завршените претседателски избори – на парламентарните собранија на ОБСЕ, г-ѓа Серен Моборњ, и на Советот на Европа, г-ѓа Мари-Кристин Далоз, како и со шефот на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, г-ѓа Корнелија Јонкер. На средбата високите меѓународни претставници изразија задоволство од добро спроведениот втор изборен круг и ...

Read More »

Неговата Светост, Папата Франциск, пристигна во еднодневна историска посета на Република Северна Македонија

Неговата Светост, Папата Франциск, врховниот свештеник на Римокатоличката црква, пристигна во еднодневна посета на Република Северна Македонија. На аеродромот во Скопје, Светиот Отец, Папата Франциск го пречекаа Претседателот на Република Северна Македонија Ѓорге Иванов и Претседателот на Владата на РСМ Зоран Заев, и други високи претставници на Владата и на градот Скопје. Церемонијата вклучи и високи државнички почести и традиционален ...

Read More »

Изјава, претседател на СДСМ, Зоран Заев

Честитам и благодарам почитувани граѓани!   ИМАМЕ УСПЕШНИ И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ! ДОБИВМЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА!   ОДЕКНА МНОЗИНСКАТА ГРАЃАНСКА ОПРЕДЕЛБА, НА ЧИСТИ, ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ:   ПРОДОЛЖУВАМЕ ЗАЕДНО И ОДГОВОРНО, НАПРЕД!   Патот е потврден и поплочен со успех.   Република Северна Македонија со сигурност продолжува Напред.   Граѓаните остануваат Заедно во остварувањето на стратешките цели.   ОВА Е, ...

Read More »

Премиерот Заев: Реформите се спроведуваат, Северна Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска по завршување на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух, одговараше на низа новинарски прашања, на различни теми од интерес на медиумите.   На прашање на новинарите во однос на очекуваниот датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија, Премиерот Заев ...

Read More »

Премиерот Заев: Намалување на ДДВ – то за парното греење од 18% на 5%, ќе има позитивен финансиски ефект кај граѓаните, но уште поважно ќе придонесе за почист воздух

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, како и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска-Мадиќ, денеска присуствуваа на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух и ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска: Барањата на синдикатите во најголем дел опфатени во новиот Закон за работни односи, платите и пензиите продолжуваат да растат!

По повод Први мај – Денот на трудот денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа седница на Економско –социјалниот Совет на кој синдикатите и работодавачите ги испорачаа своите барања до економскиот тим од Владата. На седницата учество земаа премиерот Заев, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерката за ...

Read More »