Главни Вести

Република Северна Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменикот на претседателот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска одржаа прес-конференција по повод добивањето на одлука за почеток на преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија. „Во исклучително тежок момент за нашата држава, за Европа и за целиот свет, денес од Брисел ...

Read More »

Од 27-та седница на Владата: Нови ограничувања за движење во Општина Куманово

Владата на Република Северна Македонија на денешната 27 седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија со забрана за влез и излез од и во подрачјето на територијата на општина Куманово со градски и меѓуградски патнички и железничкиот патнички јавен превоз. Согласно ова, со Одлуката за дополнување на Одлуката за забрана ...

Read More »

Премиерот Спасовски и министерката Дескоска: Апелираме да се почитуваат мерките

Претседателот на Владата Оливер Спасовски и министерката за правда Рената Дескоска денеска на прес-конференција упатија апел да се почитуваат донесените мерки за превенција и за заштита на здравјето на граѓаните, уверувајќи дека вонредната состојба ќе биде надмината со професионално користење на сите државни ресурси во напорите за успешно справување и спречување на ширење на корона вирусот. „Оваа одлука, е вистинската ...

Read More »

Министерот Филипче: Во моментот во земјава 35 лица заразени со Корона вирусот

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче денеска на редовната прес-конференција за состојбата со Корона вирусот, информираше дека во моментот вкупната бројка на заболени во земјата изнесува 35 лица. Сите 4 новодијагностицирани пациенти се со лесна клиничка слика. Стабилна е состојбата на сите пациенти на Клиниката за инфективни болести и на пациентите во Дебар, а стабилна е и на пациентката која ...

Read More »

Спасовски на видео конференција за Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска учествуваше на видео конференцијата на Самитот за Западен Балкан 2020, под покровителство на канцеларот на Австрија, Себастијан Курц. На видео конференцијата учествуваа премиерите од земјите на Западен Балкан, и еврокомесарот ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со поглаварите на верските заедници

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, се сретна со поглавари на верските заедници во земјава, на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан, на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, на Католичката црква, ...

Read More »

Трибина на СДММ Агенда Млади 20-24: Вложуваме во младите

Денес во Штип се одржа програмската трибина МЛАДИ 20-24 на тема „Студенти и средношколци“ во организација на СДММ. На трибината се обратија потпретседателот на Социјалдемократската младина на Македонија Јон Фрчкоски, Трајче Стојчевски од Локалниот клуб на СДММ од Штип, Евгенија Донева претставник на средношколци и член на Локалниот младински совет и Ристе Мицевски, претставник на студенти. Студентите се прогресивна движечка ...

Read More »

Средба на претседателот Заев со групата Renew Europe во ЕП

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации во нашата држава. На средбата е истакната добрата соработка на ОН и Република Северна Македонија во делот на посветеноста кон 17-те цели за одржлив развој и Агендата 30 на ОН. Оценето е дека нашата држава, во историските моменти во коишто се ...

Read More »

Претседателот Зоран Заев: Нека оваа награда биде стимул за сите оние кои носат сериозни одлуки и за идните генерации

Mи претставува особена чест и изразувам голема благодарност до Економската заедница на Вестфлија и Липе за доделувањето на престижната меѓународна мировна награда на Вестфалија. Наградата не е значајна само за нас како поранешни Премиери на нашите држави. Таа е значајна затоа што ги потврдува заложбите на прогресивните и европски политики кои градат траен мир. Значајна е за сите луѓе во ...

Read More »

Премиерот Спасовски на годишнината на Стопанска комора на Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска присуствуваше на свеченоста за одбележување на 98-годишнината од работењето на Стопанската комора на Македонија. На свеченоста на која беше презентирана и студијата на ОЕЦД на тема „Западен Балкан на глобалните пазари: Нови можности за трговска размена и инвестиции“, присуствуваа и заменичката претседателка во Владата задолжена за економски прашања и координација ...

Read More »