Главни Вести

Прв ден од работниот престој на МНР Димитров на Вашингтон, САД

Почетокот на работниот престој на МНР Никола Димитров во Вашингтон го одбележаа  средби со претставници на американски државни институции, за кои што заеднички беше отворено изразеното задоволство од придружувањето на Република Северна Македонија во Алијансата. Покрај тоа, соговорниците на министерот Димитров покажаа особен интерес за темпото и длабочината на реформскиот процес, како предуслов за општество засновано на вистински демократски вредности. ...

Read More »

Премиерите Заев и Ципрас од заедничката прес-конференција: Обновуваме историски простор во кој нашите две земји се природно упатени една на друга и ги охрабруваме огромните можности за двата народа

Претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во рамките на првата официјална, историска посета на премиер и на владина делегација на Грција на нашата земја, одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за нивната меѓусебна средба, како и за билатералните средби на министрите во двете влади и за првата седница на Високиот Совет ...

Read More »

Интегрален текст од говор на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ од предизборниот митинг

Добровечер Охрид, Добровечер победнички Охрид, Добровечер победничка, честита, принципиелна, искрена Македонијо, Добровечер ВМРО-ДПМНЕ, Добровечер за Коалицијата „За подобра Македонија“, Добрoвечер народе на Македонија, Стопираа, прегледуваа, испитуваа, симулираа, сакаа да го спречат народот слободарски да дојде денеска овде да даде поддршка. Не успеаја, погледајте колку не има, победничка Македонијо! Овде од Охрид од ова место ги почнуваме сите наши битки и ...

Read More »

Претседателот на СДСМ и премиер Заев и претседателскиот кандидат Пендаровски од Крушево: Заедно, за да чекориме уште побрзо Напред!

Претседателот на СДСМ и премиер Заев и претседателскиот кандидат Пендаровски од Крушево: Заедно, за да чекориме уште побрзо Напред!  Имаме претседателски кандидат кој ќе води напред и зад кого стојат граѓани од сите етнички заедници и политички определби, порача претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на вечерашната прва трибина во Крушево, во кампањата на кандидатот за претседател на државата, ...

Read More »

Состанок на МНР Никола Димитров со делегацијата од COWEB/COELA од Брисел

МНР Никола Димитров, денес одржа средба со делегација од Брисел од составот на работните групи COWEB (за Западен Балкан) и COELA (за проширување) од Европската унија. Делегацијата од COWEB/COELA е во работна посета на Република Северна Македонија, во организација на Делегацијата на ЕУ во Скопје и Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, со цел размена на мислења и ...

Read More »

Обраќање на ЗМНР Жерновски на 16-тиот Мешовит парламентарен комитет помеѓу ЕУ и Република Северна Македонија во Стразбур

Во рамките на 16-от мешовит парламентарен комитет меѓу Република Северна Македонија и Европската унија, кој денес се одржа во Стразбур, се усвои  документ со кој се препорачува почеток на преговорите со Република Северна Македонија за членство во Европската унија. Исто така, во усвоениот документот е констатиран напредок во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на ...

Read More »

Министерот Поповски на конференција на тема “Предизвиците на медиумската саморегулација во регионот на Балканот и Турција”

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска имаше обраќање на конференцијата на тема „Предизвиците на медиумската саморегулација во регионот на Балканот и Турција” во организација на Советот за етика во медиумите (СЕММ) .   „Во насока на обезбедување на услови за квалитетно новинарство во дигиталната ера, политиките на Владата секогаш ќе се раководат од тоа што медиумите и ...

Read More »

Асоцијација за е-трговија на Македонија го оддржа второто годишно собрание

26 mарт 2019 година – Асоцијацијата за е-трговија на Македонија вчера го оддржа своето второ годишно Собрание во конференциската сала во Воденица Мулино. Во последнава година асоцијацијата успеа да ја крене свеста за значењето и потенцијалност  на е-трговијата за стимулирање на прогрес и економски раст на земјава.   Поддршка за работата на Асоцијацијата упатија Министерот за информатичко општество и администрација, ...

Read More »

Министерката Царовска во Женева: Инвестирањето во градинките значи поквалитетен ран детски развој и поголема вклученост на жените на пазарот на труд

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска во Женева учествуваше на Регионалниот форум на УНЕЦЕ 2019: Врсничко учење за одржлива иднина.  Министерката беше дел од панел дискусијата за раниот детски развој на која говореше за конкретните чекори што Република Северна Македонија ги прави за создавање квалитетен човечки капитал.   „Инвестирањето во раниот детски развој е еден од високите ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Кристиан Хелбах и Томас Осовски

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристиан Хелбах и со ополномоштеникот за ЕУ политики,  Томас Осовски, кои престојуваат во работна посета на Република Северна Македонија. Во фокус на разговорот беа постигнатите резултати и очекувањата за остварување на стратешките цели ...

Read More »