Вести

Османи на големиот грѓански митинг: Пендаровски е симбол на внатрешната инетргација и затоа ќе биде претседател кој ќе обединува и во добро и во лошо

Стево Пендаровски е вистински консензуален кандидат за претседател, затоа што ја има поддршката од сите етнички заедници, поддршката од 30 партии и е предвесник на нашата европска иднина, порача денеска на големиот граѓански митинг, Бујар Османи од политичката партија ДУИ. Османи порача дека денешната поддршка, денешното заедништво ја покажува европската срж на нашето општество, ја покажува вистинската слика на Европа ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со чешкиот премиер Бабиш: Да го искористиме потенцијалот за зголемување на економската соработка

На маргините на Осмиот Самит на Шефови на Влади од земјите на ЦИЕ и НР Кина од процесот на соработка 16+1 се одржа билатерална средба помеѓу Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и владината делагација и Претседателот на Владата на Република Чешка, Андреј Бабиш.   Целта на средбата беше да се афиримираат воспоставените добри билатерални односи и ...

Read More »

Премиерот Заев по повод Денот на царината: Модерното царинско работење е поттик и важен предуслов за унапредување на меѓународната трговија на земјата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменичка на министерот за финансии Ширет Елези и директорот на Царинската управа на РСМ, Ѓоко Танасовски, денеска учествуваше и се обрати на настан организиран по повод Денот на царината и 27 години од постоење на Царинската управа на Република Северна Македонија. Свечениот настан во Националната Филхармонија во Скопје, го ...

Read More »

Царовска во Берово: Се унапредуваат социјалните права и ги подобруваме условите за згрижување на стари и на лица со попреченост

Подобрување на условите за згрижување на стари и на лица со попреченост, зголемувањето на социјалните права, растот на платите и социјалните реформи, беа темите на денешната работна посета на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на Берово.   На средбата со вработените во центарот за социјална работа, со пензионерите и со граѓаните, министерката ги објасни придобивките од пакет ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ НА СРЕДБА СО СЛОВЕНЕЧКИ КОМПАНИИ – ВЛАДАТА ДАВА СИЛНА ПОДДРШКА ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ И ПРОШИРУВАЊЕ НА ПОСТОЕЧКИ КАПАЦИТЕТИ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути, присуствуваа на работен појадок со Словенечки компании кои работат во Република Северна Македонија, организиран од амбасадорот на Република Словенија, Н.Е. г-дин Милан Јазбец.   Пред претставници на околу 30 компании со словенечки капитал, ...

Read More »

Министерот Хасан на работна посета во Турција: Взаемната поддршка и почит ги унапредуваат економските врски помеѓу двете земји

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, д-р Елвин Хасан беше во работна посета на Турција каде што оствари многу важни средби, со неколку турски министри, министерот за надворешни работи, г-дин Мевлут Чавушоглу, министерката за трговија, г-ѓа Рухсар Пехџан и министерот за индустрија и технологија, г-дин Мустафа Варанк.   На средбите се разговараше за актуелните политички и општествени случувања во ...

Read More »

ЗПВРСМ Османи и МНР Димитров на средба со Михаел Рот во рамките на работна посета на Сојузна Република Германија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, денес во Берлин, остварија средба со Михаел Рот, државен министер за Европа во рамки на Министерството за надворешни работи на Германија.   „Северна Македонија годинава претставува успешна приказна за Регионот и Европа. Затоа е ...

Read More »

ЗПВРСМ Османи и МНР Димитров на средба со Крамп Каренбауер во рамките на работна посета на Сојузна Република Германија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија остварија средба со Претседателката на Демохристијанската Унија (ЦДУ) на Германија, Анагрет Крамп Каренбауер.   „Имаме исклучително важни два дена на средби и активности во Берлин. Германија е наш клучен европски партнер и поддржувач ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот на Чешка Хамачек: Придонесот на Северна Македонија во области од интерес на ЕУ и напредокот на внатрешните реформи, се силна препорака за отворање на поглавјата за преговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска прими владина делегација на Република Чешка предводена од Првиот заменик претседател на Владата во Прага Јан Хамачек.   Премиерот Заев им посака добредојде на гостите од Чешка, која, како што рече на средбата, е земја која уште од независноста на нашата земја ни дава целосна, важна и охрабрувачка поддршка за ...

Read More »

Работна посета на МНР Никола Димитров на Берлин

Првиот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, го започна со брифинг со пратеничката група за надворешна политика на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот. Министерот Димитров пред германските пратеници го презентираше постигнатиот успех во односите со соседите, пред се’ преку договорите со Грција и Бугарија, и понуди кус осврт на реформските резултати и ...

Read More »