Вести

Премиерот Заев го посети настанот „Запознај ја Преспа” на плажата Дупени

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска го посети настанот „Запознај ја Преспа“ кој вклучува активности и на плажата во Дупени.   „Убеден сум дека ќе го привлечеме вниманието на сите граѓани од Северна Македонија, да го користат целиот летен период за да го посетат Преспанското Езеро и да ги видат убавините“, порача премиерот Зоран Заев на дводневниот настан ...

Read More »

Заев: Зборот важи, избран нов состав на ИО, повеќе од половината се жени

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите,   Благодарам за фокусот на новинарите и медиумите денеска овде, при одлуката на Централниот Одбор и седницата која што се држи со соодветните одлуки кои што денеска ги носиме. Заради тоа што покрај партиски импакт имаат и сериозен општествен импакт и важно е за сите граѓани да знаат какви одлуки носиме, во кој правец ...

Read More »

Објавен јавниот повик за изградба на фотонапонски електрани во Свети Николе и Македонски Брод – Вицепремиерот Анѓушев: Едноставна процедура за аплицирање

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, учествуваше на презентација на јавниот повик за изградба на фотонапонски електрани со инсталирана моќност од 35 MW, кои се планирани да се градат на државно земјиште во Азамбегово (Свети Николе) и Манастирец (Македонски Брод), настан кој се организираше во Стопанската комора на Македонија од страна на Македонската енергетска ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими амбасадорот на Република Бугарија, Ангел Ангелов

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Република Бугарија, Ангел Ангелов.   Соговорниците констатираа дека односите меѓу Северна Македонија и Бугарија бележат континуиран позитивен тренд, како во политичките, така и во економските односи меѓу двете држави.   Претседателот Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија високо ја цени силната и недвосмислена поддршка од Република Бугарија за ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски.   Претседателот Пендаровски и амбасадорот Тицињски изразија задоволство од развојот на соработката меѓу Република Северна Македонија и Република Полска, што се карактеризира со искрено пријателство, меѓусебна почит и доверба.   Претседателот истакна дека Северна Македонија високо ја цени јасната поддршка и помош од Полска ...

Read More »

Министерот за локална самоуправа Фазлиу на Форум на градови и на региони во Полска: Градовите и регионите дел од агендата на Берлинскиот процес

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу учествува на Форумот на градови и на региони “Инвестирање во Западен Балкан –Инвестирање во Европа, што  се одржува во Жешов, Полска. Форумот има за цел да им помогне на земјите од Западен Балкан во процесот на интегрирање во Европската Унија и во економската трансформација. Министерот Фазлиу во своето обраќање изрази благодарност за подршката на ...

Read More »

Претседателот Пендаровски прими делегација на Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска прими делегација на Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ, предводена од претседателот Таки Фити.   На средбата беа разменети мислења за состојбите во Република Северна Македонија, при што беше констатирано дека МАНУ има клучна улога во развојот на нашето општество, преку науката и научната мисла, негувањето и ...

Read More »

Премиерот Заев на прес со Претседателот на ЕК Јункер и еврокомесарот Хан: Европската комисија ја смести Северна Македонија и нејзиниот успех, на листата на најголемите достигнувања на Европската Унија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска ја започна дводневната работна посета на Брисел.   Премиерот Заев денеска оствари средба со Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер после што одржаа и заедничка прес-конференција на која учествуваше и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан.   Премиерот Заев констатираше дека минатата недела Северна Македонија го доби најпозитивниот ...

Read More »

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната конференција на Подгоричкиот клуб на тема „Проширувањето на Европската Унија на крстопат“

Како Претседател на Република Северна Македонија ми претставува задоволство да учествувам на оваа регионална конференција на Подгоричкиот клуб, и тоа поради две причини.   Регионалната соработка е клучна за развојот на нашите држави. Неопходно ни е поврзување на сите нивоа, од политичко, економско, се до инфраструктурно. Во нашиот регион постојат многу регионални иницијативи во кои учествуваат актуелни претседатели, премиери и ...

Read More »

Од 138 седница на Владата на РСМ: Утврден План за реализација на краткорочните приоритети од Извештајот на ЕК

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 138 седница ја разгледа Информацијата за клучните наоди и препораки од Извештајот на Европската Комисија за Република Северна Македонија за 2019 година, и ги усвои заклучоците што ги предложи Секретаријатот за европски прашања.   Согласно заклучоците, Владата на РСМ го задолжи Секретаријатот за европски прашања да подготви План за реализација на краткорочните ...

Read More »