Monthly Archives: February 2019

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Бектеши: Со изборот на универзален снабдувач заштитен е интересот на граѓаните

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа прес-конференција на којашто се обратија заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и претседателот на Комисијата за избор на универзален снабдувач, академик Глигор Каневче и ги  споделија информациите и резултатите од одржаната електронска аукција на којашто конзорциумот ЕВН Македонија АД Скопје и ЕВН Електроснабдување ДООЕЛ Скопје понуди ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со вршителот на работите министер за Европа и надворешни работи на Албанија Цакај: Ги шириме перспективите на соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ја прими во посета делегацијата на Република Албанија што ја предводи вршителот на работите министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија Гент Цакај.   Премиерот Заев, посакувајќи добредојде за делегацијата, на средбата истакна дека и со оваа посета се потврдува срдечното пријателство меѓу двете земји, без отворени прашања ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со генералниот секретар за меѓународни и економски односи во грчкото министерство за надворешни работи Брахос

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со генералниот секретар за меѓународни и економски односи во грчкото министерство за надворешни работи, Јанис Брахос кој беше придружуван од амбасадорот Димитрис Јанакакис и делегација од канцеларијата за економски прашања при Генералниот секретаријат во Владата на Грција.   На средбата се зборуваше за придобивките од постигнувањето и практичната имплементација ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со министерката за европски прашања на Франција, Лоазо: Франција ја поддржува Република Северна Македонија на нејзиниот пат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Натали Лоазо, министерка за европски прашања при Министерството за Европа и за надворешни работи на Француската република, по што беше потпишана Спогодба помеѓу владите на двете држави којашто се однесува на средните училишта со франкофонски двојазични паралелки и имаше изјави за јавност.   На настаните е заеднички ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 28.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На ден 27.02.2019 (среда) и 28.02.2019 (четврток) и 01.03.2019 (петок) ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Градско-Неготино за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес 28.02.2019 (четврток) од 09:30ч. до 10:00ч. ќе има ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 27.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На ден 28.02.2019 (четврток) од 09:30ч. до 10:00ч. ќе има прекин во напојувањето со електрична енергија во тунелите кај Демир Капија на автопатот, поради изведување на електричарски работи од ЕВН. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со делегација од Претседателството на БИХ предводена од членот Комшиќ: Со храбрите и мудри политики испратена е порака во целиот регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, вечерва се сретна со делегација од Босна и Херцеговина, предводена од Жељко Комшиќ, член на Претседателството на БИХ.   Поздравени се храбрите политики на премиерот Заев со коишто е постигнат Договорот од Преспа, низ визија, храброст и мудрост, што ги отвори НАТО перспективите за Република Северна Македонија, а е изразено очекување ...

Read More »

Премиерот Заев на прошталната средба со амбасадорот на САД Бејли: Нашата земја и САД на најдобар можен начин го потврдија стратешкото партнерство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев го прими во проштална посета амбасадорот на Соединетите Американски Држави Џес Бејли.   Премиерот Заев на средбата ја изрази неговата лична, благодарноста на Владата на РСМ и на граѓаните на нашата земја за активниот придонес на амбасадорот Бејли за време на неговиот мандат, во еден исклучително значаен период кога поддршката на ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Димитров на панелот „Лидерство засновано на вредности – од принципи до реализација“

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во име на Владата на Република Северна Македонија и министерството, денеска ја предводеше панел дискусијата на тема „Лидерство засновано на вредности – од принципи до реализација“, организирана по повод одбележувањето на 15 годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски, во соработка со Меѓународната фондација Борис Трајковски.   За министерот Димитров претседателот Борис Трајковски, ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со словенечкиот министер за внатрешни работи, Поклукар: Поздравени се политиките на изнаоѓање решенија и реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Боштајн Поклукар, министер за внатрешни работи на Република Словенија.   Пренесени се честитки до премиерот Заев, од неговиот колега, премиерот Марјан Шарец и од словенечката Влада, за ефикасното решавање на долгогодишниот спор со јужниот сосед. Посочено е дека политиките на премиерот Заев покажуваат дека е можно проблемите да ...

Read More »