Monthly Archives: February 2019

Состојба на Патиштата, Понеделник, 04.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На патниот правец Струга – г. п. Ќафасан (до с. Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 км/ч. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од ...

Read More »

Летен камп, Јули 2018 Македонија, насловен “WEB Peace Players”

Во јули 2018 во Македонија Дојран се одржа летен камп , на проектот “WEB Peace Players” од страна на невладините Профицио од Македонија, Forum 10 од Нови Пазар, PLAY International од Косово. На кампот беа присутни 75 деца од три држави, Косово, Македонија , и Србија чија цел беше на вмрежување меѓу младите и разбивање бариери помеѓу младите од различни ...

Read More »

Со новата Програма за рурален развој до модерно земјоделство, сигурен пласман и подобар живот во руралните средини

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска ја презентираше Програмата за рурален развој за 2019 година, која има вкупен буџет од 2,2 милијарди денари. Новите мерки кои значат инвестиции во земјоделството и руралниот развој создаваат услови тоа да прерасне во модерно и конкурентно производство, посочи министерот Николовски. Во 2019 година финансиската поддршка за младите земјоделци продолжува, но со ...

Read More »

Премиерот Заев на седницата за пратенички прашања упати порака за бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во попладневното продолжение на седницата за пратенички прашања упати јасна порака до сите во државата за бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата.   -Апелирам на будното око на Парламентот, но и на независните институции во државата, порача премиерот Заев.   Тој посочи дека „најголемата корупција доаѓа од политиката и од јавните институции, ...

Read More »

Одбележани 25 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Република Македонија и Швајцарија

Вчера, заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, присуствуваше на свеченост организирана од страна на швајцарската амбасадорка Сибил Зутер, по повод 25 години од воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Република Македонија и Швајцарија. На настанот беа истакнати пријателските односи помеѓу двете земји, како и значајната поддршка којашто Швајцарија ѝ ја дава на Република Македонија во нејзините напори да изгради социјално инклузивна ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 01.02.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Намалена видливост поради магла до 50-100 метри има кај Страцин, Кула, Делчево и Смојмирово. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 08,30ч. рег.пат Струмица-Берово, во с.Петралинци е блокиран во двата правци ...

Read More »