Monthly Archives: February 2019

Средба на премиерот Заев со експертот од ЕУ, Прибе: Поддршка за интеграциите и порака дека е потребна одговорност од сите во државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со експертот од ЕУ, Рајнхард Прибе, придружуван од амбасадорот на ЕУ во Република Северна Македонија, Самуел Жбогар.   На средбата е изразена поддршка на политичкиот процес којшто заврши со Договорот од Преспа и ги отвори интеграциските процеси на Република Северна Македонија. Посебно е нагласена важноста од имплементација на реформите во правосудството и донесените закони, бидејќи, како ...

Read More »

Царовска учествува на Првиот Совет за стареење во Анкара

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска присуствува на првиот Совет за стареење во Анкара, со кој претседава турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Министерката имаше свое обраќање на коешто истакна што Република Северна Македонија прави за активно живеење на старите лица. „Повозрасните не треба да бидат пасивни, туку активни членови на секое општество и да учествуваат во сите политчки ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со делегација на Хрватско–македонската тангента предводена од почесниот член и поранешен хрватски претседател Јосиповиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Хрватско–македонската тангента, предводена од Иво Јосиповиќ, почесен член на Тангентата и поранешен претседател на Република Хрватска.   На средбата е изразена поддршка за храбрите и визионерски политики на премиерот Заев, со коишто се решени важни државни прашања и со коишто се овозможени интеграциите на нашата ...

Read More »

Промовиран системот „Една точка на услуги“: Повеќе електронски услуги и информации на едно место, реформите испорачуваат видливи резултати

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска во Скопје, го најавија отпочнувањето на проектот „Една точка на услуги“, што ќе овозможи на едно место да се добијат повеќе услуги од повеќе министерства и државни институции, со што значително ќе се намали времето на чекање на граѓаните при ...

Read More »

Премиерот Заев и министерот Тевдовски: Со внимание ќе ги прифатиме и анализираме укажувањата за влијанието на објектите за игри на среќа на младите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска примија делегација на Движењето Анти коцкање од Тетово.   Претставниците на Движењето Анти коцкање, поттикнати од грижата за младите и од близината на објектите за игри на среќа, доставија барања според кои обложувалниците и казината треба да бидат дислоцирани од непосредната  близина на образовните институции ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со претставници на Светскиот конгрес на претприемачи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска, денеска остварија средба со претседателот на Управниот одбор на Меѓународниот економски форум „Перспективи“ и генерален секретар на Светскиот конгрес на претприемачи, Винко Ќуро, кој предводеше делегација составена од раководството на Светскиот конгрес на претприемачи.   Целта на средбата беше заеднички да ...

Read More »

Премиерот Заев на завршната конференција „Без разлики“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, народниот правобранител, Иџет Мемети и пратениците Амди Бајрам и Самка Ибраимовски, учествуваше на завршната конференција „Без разлики“, што е дел од проектот „Спречување на дискриминација кон ромските деца“.   Целта на конференцијата беше да се одбележи завршувањето на проектот „Спречување на дискриминација кон ромските ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 21.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Потсетување за возачите, дека законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба, трае до 15 ...

Read More »

Заев: Плодни средби со Алтернатива и ДПА, ги продолжуваме процесите, заеднички кандидат за претседател е во полза на граѓаните

Драго ми е што продолжуваме со состаноци со политички субјекти во позитивен оддек, со позитивна намера, желбата на најголем дел од граѓаните ,но и од најголем дел од политичките партии е да направиме напори во изградба на еден концепт за заеднички настап на Претседателските избори преку пронаоѓање, со еден доволен аналитички пристап на кандидат кој што би бил прифатлив за ...

Read More »

Од 122 седница на Владата на РСМ: Усвоен Предлог закон за Агенција на национална безбедност како замена за УБК

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог – законот за Агенција за национална безбедност.   Донесувањето на Предлогот на закон за Агенција за национална безбедност ќе овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање, која нема повеќе да биде орган во состав на Министерството за внатрешни работи, односно се ...

Read More »