Monthly Archives: February 2019

Министерката за правда Дескоска на Регионалниот форум за соработка во Солун

Министерката за правда проф. д-р. Рената Дескоска учествува на Регионалниот форум за соработка во Солун, насловен „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“, кoj се одржува од 15 до 17 февруари, во организација на Градот Солун.   Темите за дискусија на овогодинешниот форум се фокусираат на приоритетите на Романското претседателство со Советот на ЕУ во врска со Западен Балкан, Солунската ...

Read More »

Северна Македонија и Грузија воспоставија дипломатски односи

Денеска, за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грузија, Давид Залкалиани го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји.   Двајцата министри изразија очекување дека овој чин претставува вовед во отворање на ново поглавје во билатералните односи, интензивирање на политичкиот дијалог и продлабочување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 18.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се наместа влажни. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Г.П. Илинден – Струга известува дека од 16.02.2019 (сабота) поради изведување на градежни работи на пат, регионалниот патен правец Р1208 Охрид – Струга, на делот од с.Подмоље до Еврохотел – Струга, ќе биде затворен за сообраќај за сите видови на ...

Read More »

Премиерот Заев со Владини претставници во посета на повредените згрижени во „8 Септември“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче,  денеска, ги посетија повредените пациенти од сообраќајната несреќа, која се случи на 13.2.2019 година, на автопатот Скопје-Тетово, во близина на с. Ласкарци, а кои се згрижени во Градската општа болница „8 Септември“.   „Дојдовме да изразиме поддршка на повредените во ...

Read More »

Премиерот Заев на Комеморативна седница: Ве уверувам дека ќе сториме сé, да ги расветлиме причините за трагичната несреќа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од вицепремиерите, Спасовски и Османи и министрите, Филипче и Фазлиу, денеска присуствуваше на Комеморативната седница организирана од градоначалникот на општина Гостивар, Арбер Таравари во сеќавање и чест на загинатите граѓани од овој град во страотната собраќајна несреќа во која до сега 15 луѓе го загубија животот. Премиерот Заев и владината ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 15.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел, додека на останатите патни правци коловозите се претежно суви. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување ...

Read More »

Делегација предводена од Главен технички преговарач Бојан Маричиќ се сретна со Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленартс

Во рамки на објаснувачкиот скрининг за Поглавје 18 – Статистика во Луксембург, делегација предводена од Посебниот советник за евроатлантски интеграции на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и главен технички преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ, во придружба на директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски и Државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања Калинка Габер, оствари средба со ...

Read More »

Премиерот Заев: Цела држава тагува, сочувствуваме со семејствата за загубите, мобилизирани се сите капацитети за помош

Доцна вечерва, Владата на Република Северна Македонија одржа вонредна седница по трагичната сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје -Тетово во близина на село Ласкарци, на 13 февруари 2019 година.   Владата ги прогласи 14 и 15 февруари за Денови на жалост, во сеќавање на нашите сограѓани кои трагично ги загубија животите.   На Деновите на жалост, знамето на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 14.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел, додека на останатите патни правци коловозите се претежно суви. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување ...

Read More »