Monthly Archives: February 2019

Премиерот Заев го прими д-р Валтер Дефа, специјален советник за унапредување на економските политики на Владата на РСМ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се сретна со д-р Валтер Дефа, кој од денеска  е специјален советник во Владата на РСМ, номиниран од Владата на СР Германија, и на средбата во Кабинетот на премиерот беше придружуван од амбасадорот на СР Германија, Томас Герберих.   На средбата, д-р Валтер Дефа, кој како искусен професионалец се очекува ...

Read More »

Панел дискусија за Оперативниот план за вработување 2019: Менторската и финансика поддршка од ОП

Преку три панел дискусии со претставници од институциите, бизнис заедницата, но и низ лични приказни, денеска беа презентирани новите активни мерки од Оперативниот план за вработување во 2019 година.   На првиот панел, кој беше посветен на бизнис поддршка, учествуваа вицепремиерот за економски прашања Koчо Анѓушев, претседателот на Стопанската Комора на Македонија Бранко Азески и претприемачка од Делчево, која изминатите ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 26.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд известува дека на ден 25.02.2019-понеделник и 26.02.2019-вторник се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Велес-Градско, за што е извршена промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »

Потпретседателката на Владата Шекеринска на трибина во Битола

Потпретседателката на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска им се обрати на граѓаните на Битола на трибината со нив „Фер општество – Шанса за сите“.   Потенцирајќи дека во изминатава година Република Северна Македонија поминала низ сериозни внатрешни промени, министерката Шекеринска рече дека за разлика од тогаш кога земјата била доживувана како проблем, сега ...

Read More »

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу се сретна со градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски

Министерството за локална самоуправа со 3 милиони денари ќе ја финансира првата фаза на работите за санирање на каналот во Сингелиќ, активност која е приоритет број еден за граѓаните на оваа населено место. Ова го истакна меѓу другото министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу на денешната посетата на општина Гази Баба, каде се сретна со градоначалникот, г-дин Борис Георгиевски. На ...

Read More »

Премиерот Заев на конференција за борба против корупција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев,  придружен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерката за правда Рената Дескоска, заедно со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која и амбасадорот на Италија во Скопје, Карло Ромео, учествуваше на конференцијата „Институционални реформи за борба против корупција, најдобри практики спрема европскиот модел-италијанскиот пример”, организирана од Мисијата ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 25.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд известува дека на ден 25.02.2019-понеделник и 26.02.2019-вторник ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Велес-Градско за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 22.02.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд ДООЕЛ известува дека на ден 22.02.2019-петок и 23.02.2019-сабота ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Велес-Градско за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Премиерот Заев со претседателот на италијанската антикорупциска управа, Кантоне: Честитки за реформските процеси во Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, вечерва, се сретна со претседателот на италијанската Национална антикорупциска управа Рафаеле Кантоне, придружуван од своите соработници и амбасадорот на Република Италија Карло Ромео.   На средбата беше изразена поддршка за постигнатиот Договор со Грција, кој беше оценет како голем и значаен ...

Read More »

Заев: Со опозициската БЕСА разговаравме за заедничка поддршка на прифатлив кандидат за претседател, отворени се повеќе можности

Денеска направивме уште една средба, овој пат со опозициска политичка партија, партијата БЕСА, разговаравме со господинот Билал Касами и неговата придружба.   Го презентиравме нашето барање за еден обид за заеднички настап на изборите преку детална анализа и поддршка на кандидат, име, кое што би било прифатливо за сите. Заради вредноста, која што ја добива, сите граѓани и Република Северна ...

Read More »