Monthly Archives: August 2018

Состојба на Патиштата 31.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите ...

Read More »

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ го означи стартот на кампањата референдумот: „Излези за европска Македонија“ за да ја ставиме на вистински пат заедно со најсилните сојузи во светот

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ денеска ја промовираше кампањата за референдумот која ќе се спроведе под името „Излези за европска Македонија“.   На настанот на кој присуствуваа претставниците на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во чиј состав се над триесеттина политички партии и голем број други политички организации, здруженија на граѓани и поединци, се обратија Претседателот на Владата на Република ...

Read More »

Интегрално обраќање на премиерот Заев на промоцијата на кампањата „Излези за европска Македонија“ на коалицијата „Заедно за европска Македонија“: Да излеземе и да гласаме “ЗА”, за да обезбедиме европска Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денесја имаше свое обраќање на промоцијата на кампањата „Излези за европска Македонија“, што во наредните денови ќе ја спроведе коалицијата „Заедно за европска Македонија“, кое ви го пренесуваме во целост:   Денес е важен ден за иднината на Македонија. Стоиме пред еден настан со историски пропорции што ќе влијае на нашата земја ...

Read More »

Потпишана спогодба за покачување на платите на просветните работници

Министерот за образовани и наука, Арбер Адеми и претседателот на Самостојниот Синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков, во присуство на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во Владата на Република Македонија, потпишаа спогодба со која се утврдува покачување на платата за просветните работници во основното и средното образование.   Спогодбата за зголемување на основицата ...

Read More »

Премиерот Заев прими делегација на Конгресот на САД: Развојот на демократските капацитети ја носат Република Македонија на ново ниво поблиску до полноправното членство во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими во посета делегација на конгресмени на Соединетите американски држави, предводени од нивниот колега Бил Флорес. На средбата на која присуствуваа и Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за  надворешни работи Никола Димитров, Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, и советниците во Кабинетот ...

Read More »

Честитак на Премиерот Зоран Заев за Голема Богородица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за внатрешни работи и за земјоделство, шумарство и водостопанство Оливер Спасовски и Љупчо Николовски, денеска, присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, во црквата „Светa Богородица“  во Осоговскиот манастир во близина на Крива Паланка. Обраќајќи им се на граѓаните, кои по повод празникот Пресвета Богородица ...

Read More »

Христијан Мицкоски во Берово за Голема Богородица

Денес се наоѓаме во Берово, помеѓу граѓаните во Берово и Беровската општина. Ја користам оваа прилика на сите верници од православна вероисповед да им го честитам овој голем христијански празник и да им посакам многу здравје, среќа, успеси на нив и нивните семејства, во период кој што ни доаѓа да се радуваме за успешна, среќна и просперитетна Република Македонија. За ...

Read More »

Во општина Ранковце се отвори првата домашна фабрика за производство на пелети за огрев

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и со министерката без ресор, Зорица Апостолска, присуствуваа на свеченото отворање на фабриката за производство на пелети „Еко лајф“, во Гиновце, општина Ранковце. На свеченото отворање присуствуваа и градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски и градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски. ...

Read More »

Царовска: До крајот на годината ќе отвориме 24 нови градинки, згрижуваме деца во руралните места, воспитувачите добиваат повисока плата

До крајот на годината Министерството за труд и социјална политика планира да отвори вкупно 24 нови градинки низ Македонија со буџет кој изнесува 41,6 милиони денари и е за 44% поголем од парите искористени за истата намена лани. 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 деца кој е речиси пополнет, а обезбедени се и 86 ...

Read More »

Министерот за Надворешни Работи Димитров го посети Летниот камп по Македонски јазик и култура

Денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура “Ја сакам Македонија”, што во организација на Министерството за надворешни работи се одржува во Охрид, а на кој учествуваат деца со македонско потекло од десет држави од Регионот и пошироко. Оваа манифестација се одржува од 2012 година. Mинистерот Димитров изрази благодарност за интересот да ...

Read More »