Monthly Archives: August 2018

Мицкоски: Разговараме со младите за реалните општествени и економски проблеми и нивно решавање

Денеска на покана во организација на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ се наоѓаме во Лесновскиот манастир овде во близина на Пробиштип, во близина на Злетово. Генерално ќе има настан каде што ќе може да разговараме со младите, но и со жителите на Пробиштип и на Злетово околу реалната политичка и економска состојба во државата за сите оние проблеми кои ...

Read More »

СДСМ: Лицемерието на Мицкоски е повеќеслојно

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски го условуваа формирањето на Државната изборна комисија со барањето да се донесе закон за финансирање на партиите со пари од Буџетот. Зошто тогаш Мицкоски не се откажа од буџетски пари? Дополнително, ВМРО ДПМНЕ со условувањето на ДИК го доведоа во прашање и распишувањето на референдумот. Мицкоски нека не глуми загриженост туку да каже јасен став за референдумот. ...

Read More »

Состојба на Патиштата 27.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничниот премин Табановце има зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за излез од државата, е од 15 до 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со пратениците од германскиот Бундестаг Јуратовиќ и Росеман и претставници на Фридрих Еберт

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со двајца пратеници од германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ и Мартин Росеман и нивни соработници и со претставници од фондацијата Фридрих Еберт, придружувани од амбасадорот на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Томас Герберих. На средбата е изразена поддршка за успешна реализација на претстојниот рефередум, како за европската и атлантската ...

Read More »

Средба на министерот Роберт Поповски со амбасадорот на Франција, Тимоние

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски денеска оствари средба со францускиот амбасадор во Република Македонија, неговата екселенција Кристијан Тимоние, на која се разговараше за повеќе актуелни прашања. Министерот Поповски го запозна францускиот амбасадор со деталите на најновата одлука на Владата со која Министерството за финансии има обврска да подготви Предлог-одлука за обезбедување на 80 милиони денари од тековната ...

Read More »

Дончев: Изразуваме најдлабоко сочувство за изгубениот млад живот на Ева Крстановска, сите мерки беа преземени соодветно на процедурите

Директорот на Фондот за здравствено исигурување на Македонија Ден Дончев денеска во Владата на Република Македонија одржа прес конференција на која ги образложи постапките и превземените чекори  за упатување за лекување во странство кои се однесуваат на трагично починатата Ева Крстановска. Директорот Дончев на почетокот изрази најдлабоко сочуство до семејството за изгубениот млад живот, и во продолжение на конференцијата за ...

Read More »

Телефонски Разговор меѓу Премиерот Заев и Канцеларката Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево оствари телефонски разговор со канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел. Германската канцеларка, Меркел, даде поддршка на напорите на Владата и на општествено – политичката јавност во Македонија, за зајакнување на европските и атлантските перспективи на граѓаните на нашата држава. Канцеларката Меркел ја потврди поддршката на Германија за постигнатиот Договор меѓу ...

Read More »

Средби На Министерот Димитров во Белата Куќа и Сенатот

Денес, во Белата Куќа, министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше средба со Мира Рикардел, заменик на советникот за национална  безбедност на САД. Рикардел упати честитки за постигнатиот договор меѓу Република Македонија и Грција, со кој што се отвора вратата за интеграцијата на земјата во НАТО. Ја поздрави храброста и зрелоста покажана во политичкиот и дипломатскиот процес, и изрази надеж за ...

Read More »

84-та седница на Владата на РМ

На денешната, 84-та редовна седница, Владата донесе одлука со која го задолжи Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување на 80 милиони денари од тековната буџетска резерва кои ќе бидат ставени на располагање за спроведување кампања, врз основа на одобрен план, на Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот. Доколку на крајот на кампањата има непотрошени средства, ...

Read More »

Состојба на Патиштата 23.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини Богородица и Табановце има зголемена фреквенција на возило и чекање околу 15-20 минути, на останатите гранични премини премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно ...

Read More »