Monthly Archives: August 2018

Состојба на Патиштата 20.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Бележиме зголемена фреквенција на возила на граничниот премин Богородица, каде времето на чекање е од 15 до 30 минути. На другите гранични ремини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Пломп: Поддршка од Кралството Холандија на процесот значаен за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Ваутер Пломп. На средбата е изразена поддршка на политиките што водат кон евро-атлантски интеграции на Република Македонија. -Очекувам мнозинството граѓани да гласаат за евро-атлантска иднина на Република Македонија на претстојниот референдум, рече премиерот Заев. На средбата е констатирано дека е од голема важност ...

Read More »

Владата објави целосен извештај за прославата “Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ”, со вкупните трошоци, реализирани во законска и транспарентна постапка

Не се точни тврдењата на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Постапката е спроведена законски, со запазување на принципот на конкуренција и во транспарентна постапка. Постапката е реализирана согласно член 17 став 1 алинеја 2 од Законот за јавни набавки, за услуги за коишто законот дозволува, поради краткиот временски период да се испратат покани до неколку економски оператори. За двете спроведени постапки се ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Кога криминалот и корупцијата стануваат пракса, науката и образованието страдаат

Почитувани, Кога криминалот и корупцијата стануваат пракса во работењето на  власта, науката и образованието од приоритет се запоставуваат и страдаат. Република Македонија  доживеа уште  еден пораз, ниту еден универзитет во државата не се најде во првите илјада на Шангајската листа. Универзитетите од целиот регион се наоѓаат во првите илјади универзитети на оваа листа. Според оваа листа универзитетите во соседството како ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници на дијаспората: Поддршка за политиките што водат кон членство во НАТО и ЕУ и европски живот и стабилност во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД. На средбата е изразена поддршка на владините политики за членство на Македонија во НАТО и во Европската унија. На состанокот се разговараше за повеќе актуелни прашања, меѓу кои и за важноста на престојниот референдум и за ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со Директорот на Елсеведи Електрик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на средба со менаџментот на компанијата „Елсеведи Електрик“, предводен од основачот и сопственик, инженер Ахмед Ел Севеди, разговараше за можностите за инвестирање во земјата. На средбата покрај делегација на мултинационалната компанија, присуствуваше и Франц Кухар, член на менаџментот на словенечката компанија „Искраемеко“ која е дел од групацијата „Елсеведи“. Претставувајќи ја компанијата, господинот ...

Read More »

Мицкоски: Македонија се Соочува со уште еден Голем Пораз, ниту еден од Универзитетите во Државата не е во Првите Илјада на Шангајската Листа

Почитувани граѓани, Додека во јавноста се актуелни договорот со Грција и сите штетни последици кој тој ги носи, криминалните тендери, афери и злоупотреби, додека земјоделците се соочуваат со нова криза, а во здравството се бројат случаите со смртен исход, Македонија се соочува со уште еден голем пораз, ниту еден од универзитетите во државата не е во првите илјада на Шангајската ...

Read More »

СДСМ: Оценка за однесувањето на Христијан Мицкоски, Недоволен 1

Христијан Мицкоски, човекот кој бил асистент кај својот татко и претставник на криминалната ВМРО-ДПМНЕ која со години системски го уништуваше образование нема ама баш никаков кредибилитет да говори на оваа тема. Од толку професори Мицкоски станал асистент токму кај неговиот татко, професор на Машинскиот факултет. Дополнително, во сите книги и учебни помагала наведени во биографијата на Христијан Мицкоски  како ко-автор ...

Read More »

Состојба на Патиштата 16.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на ...

Read More »

Владата ја одржа 83-тата Седница

На денешната седница Владата на Република Македонија го разгледа извештајот за текот на имплементација на Планот за гаранција за млади – пилот фаза за 2018 година. Во досегашниот период на имплементација на младинската гаранција во 3 општини, почнувајќи од Март, 2018, остварени се следните резултати: Вкупен број на вклучени млади: 1.770, од нив 855 женски и 915 машки. Од нив веќе се вработени 518, ...

Read More »