Monthly Archives: August 2018

СДСМ: Со Членство во ЕУ влегуваме во Пазар од 500 милиони Потрошувачи

Почитувани граѓани, Македонско-грчкиот договор го отвора патот за полноправно членство на Македонија во НАТО и ЕУ, со признаен и зајакнат македонски идентитет. Со пристапувањето кон ЕУ создаваме услови за подобрување на животниот стандард на сите наши граѓани, за поголеми плати, повеќе и подобро платени работни места, инвестиции, раст и развој. Со членство во ЕУ влегуваме во пазар од 500 милиони потрошувачи, или 7,5% од светската ...

Read More »

Бектеши: Годинава 1 милион Туристи ќе ја посетат Македонија

„Според последните податоци што вчера ги објави Државниот завод за статистика, зголемувањето на бројот на туристи продолжува во континуитет, па наместо до 2020, како што прогнозиравме, ние сме на прагот предвреме да ја оствариме зацртаната цел – годинава да оствариме 1 милион туристи, со 3 милиони ноќевања “, рече министерот за економија Крешник Бектеши. Имено, според последните статистички податоци само ...

Read More »

Состојба на Патиштата 15.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава ...

Read More »

Заев: Договор куќа гради, на 30-ти септември да бидеме Творци на Светлата Иднина на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше на одбележувањето на 17-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Премиерот Заев имаше и свое обраќање на тематскиот панел „Патот до Брисел преку Охрид“.   Пред присутните политичари од власта и од опозицијата, пред претставниците на верските заедници, пред амбасадорите, Премиерот меѓу другото рече:   „На почетокот сакам да оддадам ...

Read More »

Мицкоски: Рамковниот Договор донесе Мир, но Денес Повторно Државата доживува Порази

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност, денеска е годишнина од потпишување на Рамковниот договор и еве слушнавме дека станува збор за полнолетство ако не се лажам. Инаку 2001 година резултираше со еден конфликт во кој што беа изгубени човечки животи,трагични моменти и  за семејствата, но и за сите граѓани во Република Македонија, голем број на раселени лица, голем број немили ...

Read More »

Туфегџиќ: Интеграцијата во ЕУ нуди Можности за Младите во Македонија

Македонско -грчкиот договор е историска, фер шанса која го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО со гарантиран македонски идентитет. Младите во Македонија се најсилните поддржувачи на евроинтеграциските процеси. Низ годините токму младите покажаа дека бараат активно учество во процесите на креирање политики, квалитетно образование и квалитетни работни места. Токму затоа младите избираат Македонија да биде рамноправна во ...

Read More »

Состојба на Патиштата 14.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги чекања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава ...

Read More »

Премиерот Заев: Гласот на Младите е Гласот на Иднината

Меѓународниот ден на младите најдобро се одбележува преку постојан ангажман и посветеност на младинските прашања во текот  на сите 365 денови во годината. Младите се изборија да седнат на владина маса за да ги кројат политиките кои се за нив најважни, а институциите дадоа поддршка и ги отворија ширум вратите за да продре младинскиот глас за младинската иднина и за ...

Read More »

Мицкоски: Македонија Секогаш Патела од Раката на Македонецот

После 8,5 км поминати низ Беласица планина се наоѓаме на местото каде што на 13 август 1951-та година беа стрелани Топчев, Белев, Пецев, Костуранов и Јарамов. Нека им е вечна слава. Нека овој марш прерасне во традиција и нека идните генерации на Унијата на млади сили, но и сите оние граѓани кои што сакаат да им се придружат и ги ...

Read More »

СДСМ: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е Заедничка Одговорност

Почитувани граѓани, Пред нас е историска, најдобра и фер шанса, која што имаме заедничка одговороност да ја искористиме. Со македонско-грчкиот договор вложуваме во нашата заедничка иднина. Обезбедуваме членство во НАТО и ЕУ со зајакнат и признаен македонски идентитет, еднаш-засекогаш. Нашата татковина станува сојузиник на НАТО и ЕУ нациите кои имаат силен економски развој. Со членството во Европската унија ќе се ...

Read More »