Monthly Archives: August 2018

Средби на Министерот за Надворешни Работи Никола Димитров во Вашингтон

Во рамки на работната посета на Вашингтон, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средби во американскиот Сенат и со повеќе експерти, професори и истражувачи од невладината заедница во Вашингтон. На средбите со претседавачот на Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД, сенаторот Боб Коркер и со претседавачот на Поткомитетот за европска и регионална безбедносна соработка на Комитетот за ...

Read More »

Влада на РМ: Со Македонско – Грчкиот Договор го искачуваме Најважното Скалило за Членство во НАТО

На НАТО самитот одржан на 12 јули 2018 година во Брисел, на Република Македонија ѝ беше упатена покана за членство во НАТО. Од втората половина на 2018 започнуваат пристапни разговори меѓу Република Македонија и НАТО, редовна постапка која се спроведуваше за сите земји членки. Полноправното членство на РМ во НАТО е на дофат. Нашата држава ќе стане членка на најмоќниот ...

Read More »

Средба на Вицепремиерот Анѓушев со Делегација од СР Германија

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со делегација од Сојузното министерство за економија и енергетика, Стопанската комора на Германија и Источниот комитет- здружение на источна Европа на германското стопанство, предводена од г-дин Хелге Толксдорф, раководител на секторот за проширување на ЕУ, Југоисточна Европа и Турција во Сојузното министерство за економија. Вицепремиерот Анѓушев истакна дека ...

Read More »

Состојба на Патиштата 22.08.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. ...

Read More »

Министерот за Надворешни Работи Димитров во посета на САД

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на државниот секретар на САД, Мајкл Помпео, од 20 до 22 август 2018г., ќе престојува во работна посета на САД. Покрај средбата со државниот секретар Помпео, предвидени се средби на министерот Димитров со високи претставници на американската администрација – Советот за национална безбедност, Стејт департментот, Конгресот, како и со ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ криминална е поим за криминал и корупција, државата е во општ застој откако со неа управува Зоран Заев

СДСМ криминална е поим за криминал и корупција. Зоран  Заев го патентираше земањето мито по принципот „Едно евро за Вицето, едно евро за црквата“. Заев е единствен политичар во светот фатен како бара 200.000 евра мито, а е ослободен од обвинение само затоа што е премиер. Ова служи за  потсмев со Република Македонија насекаде во светот. Сите светски медиуми ја ...

Read More »

СДСМ: Ало Миле анкети на Божиновски, случајот „Титаник“ потврдува дека анкетите на неговиот Институт се лажни и во функција на ВМРО-ДПМНЕ

Денешните разговори што се слушнаа во предметот „Титаник“ што се води против поранешното високо раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште една потврда за злоупотребите коишто 11 години ги правеше режимот. Денеска јавноста уште еднаш слушна како се нарачувале и се пласирале во јавноста лажни анкети преку кои се манипулирале граѓаните. Анкетите на Божиновски биле нарачани по принципот „ало Миле“ што е ...

Read More »

Премиерот Заев до АРМ: На вашите Униформи годинава е закачен највредниот Орден, Поканата за Пристапни Преговори за Членство во НАТО

Драги припадници на Армијата на Република Македонија, Браво: за вашите успеси низ годините, за достоинственото претставување на Македонија во мировните мисии и светот, за врвната професионалност со којашто секогаш стоевте и стоите, во секакви услови, на браникот на потребите и интересите на граѓаните на Република Македонија, а и на светот. Почитувани припадници на АРМ, Овој драгоцен потенцијал што го вложувате ...

Read More »

Царовска: Младите успешно се вработуваат, Оперативниот План се реализираше за шест месеци со Буџет двојно поголем од 2016 година

Десетина мерки и програми од оперативниот план за вработување се речиси 100 процентно реализирани, заклучно со минатата недела. Пилот програмата Младинска гаранција, пак се покажа како исклучително ефикасна. Постојано се зголемуваат и парите наменети за оперативниот план. Годинава буџетот за вработување е за 100 милиони денари поголем од лани и изнесува 987,5 милиони денари, односно е речиси двојно поголем од ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Царовска се фали на Прес Конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави Незаконски Вработувања на 6.000 Партиски Војници

Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми и мерит системот. Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници. Повторуваме 6.000 партиски војници кои ќе бидат на државна сметка. Има еден критериум, а тоа е да се има членска книшка на СДСМ. Масовна корупција во ...

Read More »