Состојба на Патиштата

Состојба на Патиштата, Вторник, 27.11.2018

Прекин на сообраќајот поради превртено тешко товарно возило на регионалниот пат К.Паланка – село Огут. Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен – Охрид (Отешево- Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 23.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Намалена видливост од 80м.до 100м.поради магла има на планискиот премин Стража. Сообраќајот на регионалниот пат Р 1202, Маврово – Дебар кај м.в Сенечки ливади, кој поради одрон се одвиваше наизменично, е нормализиран. Јавното претпријатие за државни патишта известува дека успешно е завршено префрлањето на 20kv средно напонско напојување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 22.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. На регионалниот пат Р 1202, Маврово – Дебар кај м.в Сенечки ливади поради одрон сообраќајот се одвива наизменично. Намалена видливост поради магла до 50м од крак Маврово до Стража. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 21.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Слаб дожд врне низ целата држава. Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Лисец – Попова Шапка е намалена на 50 метри. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 20.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 10 – 20 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка ( од с. Гајре до с. Лисец ). Слаб снег провејува на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот.. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 19.11.2018

Забраните за сообраќај на тешки товарни возила, на патните правци Крива Паланка – Деве Баир. и Делчево – г. п. Делчево, се укинати. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози и на места со остатоци од кашест снег по коловозите. Препорачуваме намалена брзина на движење и исклучително внимателно управување со возилата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 16.11.2018

РАБОТИ НА ПАТ: ЕВН известува дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни, сообраќајот на автопатот Демир Капија – Смоквица во двете насоки ќе се одвива под посебни услови ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 15.11.2018

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 14.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 13.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено ...

Read More »