Monthly Archives: May 2019

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен.   Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатија искрени честитки на претседателот Пендаровски за изборот на функцијата Претседател, му посакаа успешен мандат и изразија уверување дека севкупните односи на нивните земји со Република Северна ...

Read More »

Царовска: Се интензивираат активностите на мобилните тимови, идентификувани 167 деца на улица

167 деца меѓу кои 18 бебиња се идентификувани на неколку пофрекфентни крстосници во Скопје изминатите две недели од страна на 6 мобилни тимови. Најчестите активности во кои децата се вклучени, е улична работа, вклучително и продавање на мали предмети, чистење на стакла, и питачење. Поголемиот дел од нив се без документи и не се вклучени во образовниот процес.   Ова ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска на презентација на Извештајот на ОБСЕ за благосостојба и безбедност на жените

Денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа настан на којшто се презентираа резултатите од Извештајот на ОБСЕ за благосостојбата и безбедноста на жените во нашата земја.   Воведни обраќања на настанот имаа Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, Шефот на мисијата ОБСЕ во Република Северна Македонија, амбасадорот Клеменс Која и специјалната советничка за родови прашања ...

Read More »

Состанок на Главната мешовита комисија за одржување, обновување и одбележување на граничната линија меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија

На 14 мај 2019 година во Тирана, Република Албанија, се одржа редовниот состанок на Главната мешовита комисија за одржување, обновување и одбележување на граничната линија меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија. Делегациите на двете земји беа предводени од државниот секретар, Виктор Димовски и генералниот секретар во албанското Министерство за надворешни работи, Газменд Барбалуши.   За време на состанокот кој ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четвток, 16.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На автопатот ...

Read More »

Од 135 седница на Владата на РСМ: 2899 вработени во културата ќе имаат зголемување на платите почнувајќи со платата за месец април; Бележиме пад на новороденeчката смртност за 30%

На денешната седница Владата на Република Северна Македонија ја усвои информацијата за  нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата по дејности, согласно која 2899 лица вработени во културата ќе имаат зголемување на платите и почнувајќи од платата за месец април.   Со нивелацијата на платите се опфатени сите вработени во културата, односно вработените и во националните установи ...

Read More »

Европската интеграција на земјата во фокусот на разговорите на МНР Димитров во Берлин

Во рамки на досегашните активности од првиот ден од работната посета на Берлин (14 мај 2019 год.), министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари работни средби со Михаел Рот, министер за Европа во Германското МНР, д-р. Јан Хекер, советник за надворешна политика на канцеларката Меркел и Матин Хакверди, пратеник во германскиот Бундестаг од редовите на СПД.   Во фокус на ...

Read More »

Соопштение од состанокот на Министерството за Внатрешни Работи во Охрид

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски официјално со пригодно обраќање го отвори 72 состанок на  Управната група на Меѓународниот центар за развој на миграциска политика (ИЦМПД), што денеска и утре се одржува во Охрид,  посветен на повеќе актуелни прашања од областа на миграциите. “Ми претставува чест што мојата држава го презеде претседавањето со Управната група на Меѓународниот центар за развој ...

Read More »

Учество на ЗМНР Жерновски на Форум “Зајакнување на Европската интеграција на Западен Балкан“

Денеска, заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, го отвори и се обрати на Форумот насловен “Зајакнување на европската интеграција на Западен Балкан – лекции од минатото, подготовка за иднината”. На форумот учествуваа претставници на највлијателните “Think tanks” организации од Регионот, а истиот се одржува во рамките на Берлинскиот процес во пресрет на овогодишниот самит во Познан, Полска. Во своето ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 15.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На ...

Read More »