Monthly Archives: May 2019

Премиерот Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот: Верувам дека во јуни, јули ќе добиеме датум, имаме чиста Препорака од ЕК со стопроцентна потврда на успесите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, одговори на прашања на пратеници, во Собранието на Република Северна Македонија, на чијашто седница, на дневен ред се пратенички прашања.   „Верувам дека во јуни, јули ќе го добиеме датумот за почеток на преговорите со ЕУ. Сто проценти се потврдени успесите на нашата држава од ЕК, пред сите земји членки на ...

Read More »

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими амбасадорот на Француската Република, Кристиан Тимоние

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Француската Република, Кристиан Тимоние.   На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Француската Република, како и информации за актуелните состојби во двете држави, и за случувањата во регионот.   Претседателот Пендаровски изрази задоволство од развојот на соработката меѓу двете држави, што ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 31.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес – 31.05.2019 г. на автопатот А1 од Скопје кон Велес, на делот помеѓу Башино село и Штипска клучка ќе се изведуваат градежни активности. Поради тоа ќе биде затворена левата коловозна лента од 10:00ч. до 13:00ч. На самото место ќе биде поставена содветна сигнализација за работа на пат. Известување дека ...

Read More »

Учество на ЗМНР Жерновски на „5-тата Заедничка научна конференција – Западно балканските процеси“ во Лондон

На покана на британската академија на науките „Royal Society” од Лондон и германската национална академија на науките Леополдина, заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, беше главен говорник на „5-тата Заедничка научна конференција – Западно балканските процеси”, која денес и утре се одржува во Лондон.   Од страна на академската заедница на земјите членки на ЕУ, вклучени во Берлинскиот процес, ...

Read More »

Претседателот Пендаровски ја прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народна банка на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народна банка на Република Северна Македонија.   На средбата беа разменети мислења и информации за актуелните текови во монетарната политика, во банкарскиот сектор, како и за актуелните случувања во економијата.   Претседателот Пендаровски оцени дека Народна банка во досегашната работа покажа капацитет во постигнувањето на финансиската ...

Read More »

Премиерот Заев на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово: Инфраструктурното поврзување помеѓу Северна Македонија и Косово во голема мера ја забрзува европеизацијата на регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи,  министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, како и со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, денеска присуствуваше на отворањето на автопатот Р6 „Арбен Џафери“.   Пред претседателот и премиерот ...

Read More »

Министерката Дескоска и министерот Поповски на конференција за интегритет и антикорупција во бизнис секторот

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, учествуваа на конференција посветена на „Зајакнување на  интегритетот и намалување на корупцијата во државниот и приватниот -бизнис сектор“, која се одржа денеска во организација на Центарот за граѓански комуникации и здружението Конект.   Обраќајки се на панелот посветен на „Важноста на интегритетот и ...

Read More »

Премиерот Заев за извештајот на Европската Комисија: Го добивме најпозитивниот извештај со чиста, безусловна, препорака на Европската комисија за почеток на преговорите за членство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на покана на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, учествуваше на презентација на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на нашата земја во европските интеграции за 2019 година, што пред државниот врв и пред највисоките претставници на судската власт, ја направи амбасадорот на ЕУ во нашата земја Самуел Жбогар.   ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 30.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес – 30.05.2019 г. на автопатот А1 од Скопје кон Велес, на делот помеѓу Башино село и Штипска клучка ќе се изведуваат градежни активности. Поради тоа ќе биде затворена левата коловозна лента од 10:00ч. до 13:00 ч. На самото место ќе биде поставена содветна сигнализација за работа на пат. ФРЕКВЕНЦИЈА: ...

Read More »

Премиерот Заев во Љубљана: Извонредното пријателство меѓу двете држави да се искористи за унапредување на економската соработка – перспективите се големи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на својот домаќин, словенечкиот премиер Марјан Шарец, денеска ја поздравија работата на Бизнис форумот, што како составен дел од програмата на дводневната официјална посета на делегацијата на Владата на РСМ на Република Словенија се одржа во Љубљана.   На Бизнис форумот, со кој претседаваа претседателите на стопанските комори на ...

Read More »