Monthly Archives: May 2019

Будва, Совет на Јадранско – Јонската Иницијатива: Република Северна Македонија добива директен пристап до фондовите на ЕУ со кои се финансираат проекти за инфраструктурно поврзување на регионот, квалитетот на животната средина и за одржливиот туризам

Заменик министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Андреј Жерновски, учествуваше на Советот на министри за надворешни работи на земјите-учеснички на Јадранско – Јонската Иницијатива и на Четвртиот Форум на ЕУ Стратегијата за Јадранско – Јонскиот Регион-ЕУСАИР во Будва, на 8 мај 2019 година.   Зачленување во Јадранско – Јонската иницијатива и понатамошното приклучување во ЕУ Стратегијата за Јадранско ...

Read More »

Од 134 седница на Владата: Усвоена информацијата за повлекување на премиерот Заев од местото Претседател на Советот за следење на реформите во правосудството

Владата на Република Северна Македонија на својата денешна 134 седница, ја усвои информацијата со која Претседателот на Владата на РСМ, на своја иницијатива, се повлекува од местото Претседател на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017-2022 година), и утврди дека оваа функција ја презема министерката за правда Рената Дескоска.   На денешната на седницата ...

Read More »

Делегација на Постојаната комисија за европски прашања на Парламентот на Кралството Холандија на средба со Вицепремиерот Османи

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Делегација на Постојаната комисија за европски прашања на Парламентот на Кралството Холандија, предводена од Претседателот на Комисијата и шеф на делегацијата г. Хаjке Велдман. „Република Северна Македонија покажа исклучителна зрелост и подготвеност за отпочнување на пристапните преговори со Унијата, и тоа не само со исклучителните успеси во ...

Read More »

Средба на МНР Димитров со шефовите на набљудувачките мисии за одржаните претседателски избори

Министерот за надворешни работи Никола Димитров  оствари средба со шефовите на набљудувачките мисии на штотуку завршените претседателски избори – на парламентарните собранија на ОБСЕ, г-ѓа Серен Моборњ, и на Советот на Европа, г-ѓа Мари-Кристин Далоз, како и со шефот на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, г-ѓа Корнелија Јонкер. На средбата високите меѓународни претставници изразија задоволство од добро спроведениот втор изборен круг и ...

Read More »

Премиерот Заев го испрати Папата Франциск со покана повторно да ја посети нашата земја и со подарок реплика на теракотна икона од Виничко Кале со Победничкиот крст на Константин Велики

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во доцните попладневни часови на скопскиот аеродром учествуваше во свеченото испраќање на Неговата светост Папата Франциск кој денеска беше во еднодневна, историска посета на нашата земја.   На испраќањето, премиерот Заев на Светиот Отец Папата Франциск му подари реплика од теракотна икона од 6 или 7 век, од археолошкиот локалитет Виничко ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 08.05.2019

Виадукт трејд известува дека од ден 07.05.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Регионален Пат А1, делница Демир Капија – Удово (близу тунелите) за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. На ден 08.05.2019 – денес и 09.05.2019 (четврток) ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на ...

Read More »

Неговата Светост, Папата Франциск, пристигна во еднодневна историска посета на Република Северна Македонија

Неговата Светост, Папата Франциск, врховниот свештеник на Римокатоличката црква, пристигна во еднодневна посета на Република Северна Македонија. На аеродромот во Скопје, Светиот Отец, Папата Франциск го пречекаа Претседателот на Република Северна Македонија Ѓорге Иванов и Претседателот на Владата на РСМ Зоран Заев, и други високи претставници на Владата и на градот Скопје. Церемонијата вклучи и високи државнички почести и традиционален ...

Read More »

Премиерот Заев со Претседателот на ЕБОР Чакрабарти: Високи оценки за политиките на Владата за зголемување на довербата на странските и домашните инвеститори

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии Драган Тевдовски,  денеска, се сретна со претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Сума Чакрабарти, кој е во посета на Северна Македонија во рамки на регионалната посета на Западен Балкан, пред Годишното собрание на ЕБОР што ќе се одржи од 7-9 мај во Сараево, Босна и Херцеговина. На средбата, делегацијата ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 07.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ГД “Гранит” АД Скопје известува дека од 06.05.2019 г. ќе изведува градежни работи – Рехабилитација на Регионален пат P1205, делница Крупиште – ...

Read More »

Изјава, претседател на СДСМ, Зоран Заев

Честитам и благодарам почитувани граѓани!   ИМАМЕ УСПЕШНИ И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ! ДОБИВМЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА!   ОДЕКНА МНОЗИНСКАТА ГРАЃАНСКА ОПРЕДЕЛБА, НА ЧИСТИ, ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ:   ПРОДОЛЖУВАМЕ ЗАЕДНО И ОДГОВОРНО, НАПРЕД!   Патот е потврден и поплочен со успех.   Република Северна Македонија со сигурност продолжува Напред.   Граѓаните остануваат Заедно во остварувањето на стратешките цели.   ОВА Е, ...

Read More »