Вести

Премиерот Заев на средба со Нина Костовска: Да продолжиме да креираме општество еднакво за сите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со Нина Костовска, наша сограѓанка од Тетово, која својот живот го поминува со Даунов синдром. Во разговорот со премиерот Заев таа ја раскажа својата приказната и животен пат, како и предизвиците со кои секојдневно се соочувала, но исто така истакна дека во ниту еден момент не се откажала, ниту пак ...

Read More »

Премиерот Заев и министерот Бектеши: Продолжуваат консултациите помеѓу институциите, пазарџиите и другите засегнати страни

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за економија, Крешник Бектеши вчера се сретнаа со граѓани кои работат на пазарите чиешто здружение е во процес на формирање и регистрација. На средбата Премиерот Заев и министерот Бектеши ги слушнаа аргументите и барањата на граѓаните што работат на пазарите и ги потврдија заложбите на Владата на Република Македонија дека ...

Read More »

Учество на МНР Димитров нa Пристапниот протокол за членство на Република Македонија во НАТО

„Ви благодарам многу. Драг генерален секретар, драг Јенс, амбасадори, колеги, пријатели, штотуку слетав утрово од Вашингтон, па ве молам имајте разбирање за мене, уморен сум и многу емотивен. Ова беше долго патување. Ја споменавте Европа цела и слободна и ова беше ветување што го дадовме со уште девет земји во 2000 година, кога ја потпишавме Изјавата од Вилнус. Македонија, наскоро ...

Read More »

Премиерот Заев со амбасадорот Бејли и новата в.д. претставничка на УСАИД Гречен Биркл

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ги прими во посета во неговиот кабинет амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Џес Бејли и новоименуваната вршителка на должност претставник на Канцеларијата на УСАИД во Република Македонија, Гречен Биркл, која истовремено е и Заменик помошник администратор за Европа и Евроазија на оваа агенција. Премиерот Заев ѝ посака добредојде и успешен мандат ...

Read More »

Десетта седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017-2022)

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор, денеска, во Владата на Република Македонија ја одржа десеттата седница, која ја водеше министерката за правда д-р Рената Дескоска. Членовите на Советот го усвоија Првиот годишен извештај за имплементација на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017-2022) презентиран од претставник на Министерството за правда и истиот покажува преглед ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со делегација на Одбор на директори на ЕБОР

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска оствари средба со висока делегација на Одборот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) којашто е во официјална посета на нашата земја. Делегацијата на Одборот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја предводеа директорот на ЕБОР за ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници на Одбојкарската федерација на Република Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претставници на Одбојкарската федерација на Македонија, предводени од претседателот на Федерацијата, Петар Јовановски. На средбата, од претседателот и претставниците на Одбојкарската федерација е изразена благодарност за поддршката од премиерот Заев, од Владата и од Агенцијата за млади и спорт. Посочено е дека за една година, за Одбојкарската федерација ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со високи владини претставници на Финска и Ирска

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнето се сретна со Хелен Мекенти, министерка за европски прашања на Ирска и Самули Виртанен, државен секретар и заменик министер во МНР на Финска. На средбата се изразени честитки за постигнатиот Договор од Преспа, посочен како позитивна порака за целиот регион, дека се можни решенија доколку постои вистинска насоченост кон нив, низ ...

Read More »

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу на работен состанок во Брисел

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска во Брисел говореше на отворањето на објаснувачкиот состанок на чија агенда е поглавјето 22 кое што се однесува на регионалната политика на Европската Унија. На состанокот со кој претседава директорот на директоратот за  проширување и соседска политика, Марк Џорна, министерот  Сухејл  Фазлиу ја истакана важноста на процесот во кој државните службеници кои што ...

Read More »

Од 118-тата седница на Владата на РМ: Утврдена и прифатена најповолната локација за новиот Клинички – Веле Поле во општина Ѓорче Петров

Владата на Република Македонија на денешната 118-та седница, ja разгледа и усвои Информацијата за поднесените иницијативи за предлог локации за изградба на Универзитетски клинички центар во Скопје, и го прифати Извештајот на Работната група во кој за највисоко рангирана е утврдена локацијата во Општина Ѓорче Петров – место викано Веле Поле како најповолна за дислокација и изградба на Универзитетскиот клинички ...

Read More »