Вести

Премиерот Заев со Теохаропулос: Договорот од Преспа е историски чекор и иднината ќе покаже дека е корисен за граѓаните и на Северна Македонија и на Грција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Танасис Теохаропулос, претседател на политичката партија ДИМАР и пратеник во грчкиот Парламент, придружуван од неговите соработници.   На средбата, премиерот Заев посакувајќи им топло добредојде на гостите од Грција, ја истакна нивната храбра одлука како партија да го поддржат Договорот од Преспа, со што, како што подвлече ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Роберт Сингер, извршен потпретседател на Светскиот Еврејски Конгрес

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари средба со извршниот потпретседател на Светскиот Еврејски Конгрес, Роберт Сингер.   МНР Димитров го информира потпретседателот Сингер за конкретните активности и мерки кои државата ги презема на планот на сеќавањето и образованието за Холокаустот, притоа изразувајќи задоволство од одличната соработка со Еврејската заедница во Република Северна Македонија, која има значајна улога во ...

Read More »

Од 125-та седница на Владата на РСМ: Премиерот Заев ќе претседава со следниот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација на ЕУ

Владата на Република Северна Македонија на денешната 125-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за Петнаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, со Нацрт-платформа за настап на македонската делегација.   Петнаесеттиот состанок на Советот за СА ќе се одржи на 19 март 2019 година во Брисел, а со оглед на ротирачкото претседателство ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со израелскиот министер Елкин: Поздравени се храбрите и успешни политики за НАТО и ЕУ интеграциите, најавена е поддршка за интеграциите и подлабока економска соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Зеев Елкин, министер за Ерусалим и заштита на животната средина на Израел.   На средбата е изразена поддршка за позитивните промени во нашата држава, реформските процеси, градењето клима на доверба меѓу граѓаните, напредокот во воспоставувањето добрососедски односи. Поздравена е изразената храброст и успехот на политичките процеси важни ...

Read More »

Средба на МНР Димитров со Корнелија Јонкер, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори

Денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  оствари средба со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за претстојните претседателски избори, Корнелија Јонкер.   На средбата, Министерот Димитров ја запозна соговорничката со актуелната политичка ситуација во земјата и реформските активности на Владата во насока на унапредување на владеењето на правото, човековите права и демократијата. Исто така, МНР Димитров изрази благодарност за ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со извршниот директор на Светска банка, Дејвидсе: Нашата соработка очекувам да донесе многу успеси и придобивки за граѓаните и нашата земја

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со извршниот директор на Светска банка, Кун Дејвидсе кој ја претставува нашата земја Северна Македонија заедно со Ерменија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Кипар, Грузија, Израел, Молдавија, Црна Гора, Холандија, Романија и Украина. Извршниот директор Дејвидсе беше придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски кој е домаќин на ...

Read More »

Пендаровски со граѓаните на Тетово: Државата тргна напред, обединети продолжуваме да чекориме по патот на развојот и напредокот

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска го посети Тетово.   Пендаровски со граѓаните разговараше за патот по кој оди земјава, за решавањето на деценискте проблеми и придобивките  кои ги носат евроинтеграциите.   Пендаровски истакна дека по години стагнација и изолација, државата конечно има  јасна слика и јасен пат по кој се движи, а тоа е патот што ...

Read More »

Ласкова од маршот: Борбата за еднаквост продолжува, еднакви сме, можеме!

Координаторката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова во своето обраќање на Осмомартовскиот марш во организација на Форумот на жени на СДСМ посочи дека борбата за еднаквоста ниту започнува, ниту е завршена. Борбата на жените е присутна во секој  сегмент од животот: во образованието, културата, работните места, во секојдневниот живот. – Форумот на жени во изминатите 20 години даде вистински придонес за подобрување на правата на ...

Read More »

Премиерот Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев присуствуваше на годинашното издание на Струмичкиот карневал, како еден од 7-те најатрактивни зимски настани во Европа, кој го обезбеди своето место на листата на 20-те најдобри улични карневали во светот.   Премиерот Заев заедно со сопругата, и со членови на Владата на Република Северна Македонија, на покана на градоначалникот на Струмица ...

Read More »

Премиерот Заев за празникот Прочка: Само помирено општество ќе донесе стабилна и просперитетна држава за сите наши граѓани

Денешниот ден, Прочка, не учи дека главните изрази на суетата и на зависноста од неа, се делбите и омразата. Денешниот празник на простувањето и помирувањето е шанса да направиме чекор за пробивање на оваа тврдина испречена пред нашата заедничка иднина.   Дeнес се поттикнуваме да одиме по патот на единството и меѓусебното разбирање, во интерес на сите граѓани на нашата ...

Read More »