Monthly Archives: January 2019

Отворени денови на Владата за граѓански организации за Планот за чист воздух 2019

Во Владата на Република Македонија, денеска, се одржа четвртиот, од серијата  отворени денови за иницијативи на граѓанските организации, на кој што се дискутираше за Програмата за намалување на аерозагадувањето, Програма С4, која ќе се имплементира преку 4 компоненти и соoдветни активности во рамки на оперативниот план, наречен „План за чист воздух“. На Отворениот ден, како дел од циклусот консултации кои ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 16.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и ...

Read More »

Од 115-та седница на Владата на РМ

Владата на Република Македонија на својата денешна 115-та редовна седница донесе одлука на Собранието на РМ да му предложи Предлог-законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси да се донесе по скратена постапка и со европско знаменце за да се донесе колку што е можно побргу со цел зајакнување на ефикасноста и независноста на Државната комисија за спречување на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 15.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП Македонија Пат. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската ...

Read More »

Новогодишен прием за дипломатскиот кор во Република Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска беше домаќин на традиционалниот Новогодишен прием за дипломатскиот кор во Република Македонија. На приемот, покрај  Министерот се обрати и доајенот на дипломатскиот кор во Република Македонија, амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон.   Во своето обраќање, МНР Димитров се осврна на клучните настани и надворешно политички активности во изминатата 2018 година, со фокус ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 14.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Забрана за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Дебар – Струга. Намалена видливост од 50до100м. поради магла има на патните правци Тетово-Желино и Градско-Неготино. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од ...

Read More »

Големата одлука на Парламентот е доказ дека македонската држава се движи кон светла иднина

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска одржа прес-конференција по повод вчерашната одлука на пратениците во Собранието да ги изгласаат Уставните измени. Во своето обраќање Премиерот Заев истакна дека од вчера стана реалност генерацискиот сон на граѓаните на Република Македонија. Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на Премиерот Заев: „Вчера, на 11 јануари, нашата земја напиша ...

Read More »

Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи

Вчера, во просториите на Центарот за управување со кризи, се одржа 10-та седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи со кој претседава министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. На седницата беше анализирана состојбата со врнежите од снег, ниските временски температури и отсечени/завеани населени места во Република Македонија. Членовите на Управувачкиот комитет за координација ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот.Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар. Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри има на планинскиот превој Стража. Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово ...

Read More »