Monthly Archives: January 2019

Премиерот Заев и канцеларот Курц: Австрија останува силен партнер на Република Македонија

Владина делегација предводена од Премиерот Заев, а во чиј состав беа и  Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за финансии, Драган Тевдовски, како и министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска во Виена оствари средба со Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц.   Премиерот Заев и канцеларот Курц се согласија дека ...

Read More »

Министрите Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски и директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи, Сашо Тасевски,  денеска, во ЕУ Инфо центарот во Скопје ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите.   Декларацијата произлезе од Иницијативата на Советот за етика во медиумите ...

Read More »

Доделени 49 милиони денари на невладини организации и асоцијации за проекти за развој на туризмот во Македонија

Вкупно 49 милиони денари се распределени на денешната свеченост за доделување на договори на 12 невладини организации и асоцијации, за спроведување на проекти со кои ќе се поттикне локалната и регионалната конкурентност во туризмот. Овие средства се доделени преку Проектот за локална и регионална конкурентност кој се спроведува преку заедничка соработка на Владата на Република Македонија, Делегацијата на Европската Унија ...

Read More »

„Паркирај совесно“- проект за поголема безбедност во сообраќајот

Сообраќајната едукација и континуираното информирање- особено на младите, кои се и идни возачи, е една од суштинските алки во системот на превентивно делување за поголема безбедност во сообраќајот. Министерството за внатрешни работи преку одделенијата за превенција, како и преку организационите единици надлежни за спроведување на сообраќајните прописи е постојано инволвирано во разновидни проекти и кампањи, при што особена важност се ...

Read More »

Шекеринска, Османи, Спасовски и Димитров: Договорот од Преспа стана најважната европска приказна

Заменик претседателката во Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи, заменик претседателот во Владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска одржаа прес-конференција, веднаш откако на денешната седница на Владата помина точката Информација за извршување на Договорот од Преспа. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 31.01.2019

ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ: Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец крак Маврово – Дебар во 07:30 часот воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, на некои повисоки места со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија пат. ...

Read More »

Од 117-тата седница на Владата на РМ: План за извршување на обврските од Договорот од Преспа

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата редовна 117-та седница, на која, согласно одредбите од Законот за употреба на јазиците, членовите на Владата припадници на албанската заедница, како заедница од повеќе од 20 отсто граѓани на нашата земја, зборуваа на својот мајчин јазик. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев истакна дека примената на Законот за употреба на ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со претставници на група на сметководители

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претставници на независна група на сметководители, кои му ги изложија своите сугестии кои сметаат дека треба да се внесат во новото законско решение кое ја регулира оваа сфера. Премиерот Заев, кој беше придружуван од претставник на Министерството за финансии ги ислуша барањата на групата сметководители, истакнувајќи дека Владата ...

Read More »

Константа на Владата предводена од СДСМ и Министерот за надворешни работи е работа за иднината на Македонија

Поднесената интерпелација од страна на ВМРО-ДПМНЕ за Министерот за надворешни работи е уште еден доказ за антизападната определба на ВМРО-ДПМНЕ да ги попречи евроинтеграциите. Граѓаните на Македонија одлучија дека се ЗА членство во ЕУ и НАТО, за напредок, стабилност и сигурност. „Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги отвори рововите на квази патратиотизмот и покажа што значи да се стават ...

Read More »

Прес конференција, Татјана Прентовиќ, пратеничка од СДСМ и коалицијата

На предлог на парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера почна постапката за измена на на Законот за земјоделство и рурален развој со која се олеснува пристапот до субвенции на илјадници тутунопроизводители кои имаат долгови кон Управата за јавни приходи. Со измената, овозможуваме и оние тутунопроизводители кои имаат неподмирени обврски кон УЈП, да можат да добијат субвенции за нивното производство. Обезбедуваме ...

Read More »