Monthly Archives: January 2019

Состојба на Патиштата, Четврток, 24.01.2019

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража. На патниот правец Струга – г.п. Ќафасан (до с.Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината е ограничена на 40 km/h. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег ...

Read More »

Премиерот Заев предводи владина делегација на Светскиот економски форум во Давос

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од денеска до 25 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, заедно со заменик претседателот на Владата на РМ д-р Кочо Анѓушев и со министерот за економија Крешник Бектеши. Премиерот Заев на форумот во Давос, на кој и оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со претседателот на Собранието на Црна Гора Иван Брајовиќ

Денес, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со претседателот на Собранието на Црна Гора, Иван Брајовиќ, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.   Двајцата соговорници разменија мислења за сèвкупните односи меѓу Црна Гора и Република Македонија и се сложија за потребата одличните пријателски односи да добијат и интензивна економска димензија.   Министерот Димитров, ...

Read More »

116-та седница на Владата

Владата на Република Македонија на редовната 116-та седница ја усвои Предлог – програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид дека борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата, програмата се заснова на 4 компоненти: мерки за директно справување со причините за загадување, градење на јавната свест од предучилишна до пензионерска возраст, регулаторни промени неопходни ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 21.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози.Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Кичево, Битола, Павлешници, Смојмирово и Делчево. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска ...

Read More »

Социјалната реформа во Македонија меѓу 60 позитивни примери за социјални иновации од светот

  Министерката за труд и социјална политика присуствуваше на настанот за промоција на книгата „Размислувања за социјалните иновации“, посветена на социјалните светски практики. Во книгата се претставени повеќе од 60 примери за добри практики, меѓу кои е вклучена и социјалната реформа која во моментот се реализира во Македонија. „Наша цел е да изградиме систем на социјална заштита кој обезбедува квалитетен живот за сите и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 18.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до ...

Read More »

Средба помеѓу Министерот Едмонд Адеми и претседателот на Претседателството на турците во странство, Абдулах Ерен

Министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, денеска, оствари работна средба  со претседателот на Претседателството на турците во странство , г-дин Абдулах Ерен На средбата, министерот Адеми  изрази задоволство од високото ниво на соработката со Република Турција, и ги потврди традиционалните добри пријателски односи помеѓу двете држави. Ваквите средби и дополнително допринесуваат во одржувањето на интензивна ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 17.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до ...

Read More »

Згрижени жителите на отсечените села на Скопска Црна Гора во координирана акција на ЦУК, АРМ и Црвен Крст на Македонија

Центарот за управување со кризи (ЦУК), во координација со АРМ, со припадници на Црвениот Крст на Република Македонија, денеска презедоа акција, со хеликоптер на Армијата, преку која доставени се прехранбени продукти и други неопходни средства што им се потребни на жителите на селата Танушевци, Брест и Малино Маало. Екипите на тимовите што ги координираше ЦУК до овие населени места кои ...

Read More »