За Македонија

ДУИ ќе има свој претседателски кандидат, но не веруваат дека ќе биде Али Ахмети

Претседателскиот премиер Талат Џафери во вторникот потврди дека неговата партија ДУИ дефинитивно ќе има свој претседателски кандидат. Сепак, тој не верува дека лидерот на партијата, Али Ахмети, ќе биде таа личност. Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски изјави дека нема ништо спорно со одлуката на ДУИ да има свој претседателски кандидат. „Тоа е легитимно право на секоја партија“, истакна тој. Собирањето ...

Read More »

20 илјади нови обрасци за пасоши се достапни, но само за оние со итен термин и трипати поскапа постапка

20 илјади нови обрасци за пасоши се достапни за граѓаните, ама само за оние кои добиле термин по итна постапка за која се плаќа и три пати поскапо. Пасош ќе добијат и оние кои доставиле медицинска потврда, а дел од обрасците се двојазични. Министерот за внатрешни работи вели одговорноста за таквата состојба била кај претходното раководство. Решението за хаосот го ...

Read More »

Граѓаните со старите македонски пасоши не се уште сигурни во кои земји од ЕУ можат да патуваат

Држачите на старите пасоши сеуште не знаат во кои од земјите членки на ЕУ граѓаните можат да заминат со важечки пасош но со старото уставно име. Тошковски вчера рече дека македонскиот пасош со старо име се употребува во Германија, но Дојче Веле повикувајќи се на дипломатски извори објави дека со пасошот без уставното име не може да се влезе во ...

Read More »

Коцевски го информира Тошковски за активностите на Комисијата за следење на нерегуларности во изборниот процес

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска оствари средба со министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, на која се дискутираше за повеќе тековни активности. Коцевски го запозна Тошковски со активностите на Комисијата за следење на нерегуларностите кои евентуално би биле сторени при организирањето и спроведувањето на претстојните избори, како и со дадените насоки до сите јавни обвинителства за ...

Read More »

Ковачевски ги обвини медиумите за ставање во функција на политичка партија и закани: ‘Да квицкаат како Андреј Петров

Скандалозна изјава на лидерот на СДСМ и доскорашен премиер Димитар Ковачевски кој во вчерашниот говор по повод отворањето на нов штаб во Кисела Вода ги обвини медумите и националните телевизии дека се ставаат во функција на една политичка партија. Според Ковачевски тоа потсетувало на како што го нарекува режимот од 2006 година и тврди дека медиумите биле контрорлирани и сами ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ открива кандидатите за судии и обвинители, вклучувајќи членови на ДИК и Алијанса за албанците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ открива кој од пријавените за прием во Академијата треба да стане судија или обвинител. На денешната собраниската комисија која треба да дозволи писмено наместо електронско полагање на приемниот испит, пратеникот Милошоски вели дека на списокот за идни судии и обвинители се актуелни заменици министри, членови на Државната изборна комисија, членови на Алијанса за албанците. Тој вели дека власта ...

Read More »

“Ковачевски оптимист за поддршка на претседателскиот кандидат, но без консензус со ДУИ

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски е оптимист дека нивниот претседателски кандидат ќе добие поддршка од коалиционите партнери во Владата, но без прецизен одговор дали и дефинитивно пропадна планот за консензуален кандидат со ДУИ. Кој ќе биде предлогот на СДСМ рече дека ќе се знае на крајот од месецот, но вели дека профилот на потенцијалниот претседател начелно е познат, особено ќе ...

Read More »

Артан Груби од ДУИ размислуваат за уставни измени пред формирање влада

Во ДУИ се размислува по изборите да се бара прво да се гласаат уставните измени за внесување на Бугарите во Преамбулата, а потоа да се оди на формирање влада – вели вицепремиерот Артан Груби откако е прашан за тоа на каков начин му пристапуваат на прашањето за уставните измени и формирањето идна влада. како што беше автентичното толкување на законот ...

Read More »

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ги лаже граѓаните за поништување на Договорот од Преспа

Во понеделникот, коментирајќи го проблемот со личните документи, лидерот на СДСМ и екс-премиер Димитар Ковачевски уште еднаш рече дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги лаже граѓаните дека ќе го поништи Договорот од Преспа. „Имаше политички партии кои им кажуваа на граѓаните дека штом ќе дојдат на власт, ќе го укинат договорот, ќе го вратат старото име итн. Гледате дека тоа не се ...

Read More »

Тошковски: Срамота што македонскиот пасош со старото име се употребува во странство

Македонскиот пасош со старото име се употребува во Германија, Швајцарија, Албанија, Косово и срамота е што не важи и во земјава заради важечкиот законски пропис. Решение за тоа е пратениците, како што го сменија Законот за безбедност во сообраќајот, така да го сменат и Законот за патните исправи и да го решат веќе еднаш проблемот на граѓаните, истакна министерот за ...

Read More »