Вести

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот премиер Борисов во Сараево

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во Сараево оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.   На средбата беше констатирано дека двете држави се посветени кон унапредување на севкупните односи.   Двајцата соговорници изразија задоволство што Договорот за добрососедство, пријателство и соработка внесе позитивна ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со турскиот претседател Ердоган во Сараево

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во Сараево, денеска оствари средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган.   На средбата беше изразено задоволство од силното партнерство меѓу двете држави, и од позитивниот тренд во развојот на билатералните односи, како на политички, така и на економски ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со претставничката на УНХЦР во земјата: Северна Македонија ќе продолжи да остварува интензивна соработка со канцеларијата на УНХЦР

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во својот кабинет се сретна со претставничката на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во нашата земја, Моника Сандри.   На средбата, позитивно беше оценета досегашната соработка на УНХЦР и Република Северна Македонија и во таа насока се разговараше за тековните програми на Канцеларијата на УНХЦР во земјата и ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние.   На средбата е констатирано дека Франција е голем пријател на Северна Македонија и дека искреното пријателство помага во демократските и интеграциските процеси на нашата држава.   Премиерот Заев информираше за споделената определба со францускиот премиер Едуар Филип во Познањ, ...

Read More »

Кондовска: Градиме по план во Скопје, интензивно се реконструираат најважните сообраќајници и во Чаир

Општинската власт во соработка со Град Скопје постојано работи на реконструкција и санација на значајните сообраќајници во општина Чаир.   Во моментов се работи на реконструкција на улицата Лазо Трповски на потегот од кружниот тек со улица Втора македонска бригада до крстосницата со улицата Петар Ичко.   Предвидено е процесот да заврши за 20 дена со што ќе се зголеми ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со американскиот конгресмен и претседател на Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, Енгел

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со конгресменот од САД, Елиот Енгел, претседател на Комисијата за  надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, придружуван од американска делегација и од претставници на Амбасадата на САД во Република Северна Македонија.   На средбата е оценето дека Република Северна Македонија се движи по вистинската патека. Изразени се честитки и поддршка за политиките на ...

Read More »

Вицепремиерот Анѓушев на Самитот за Западен Балкан во Познањ

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, Сојузниот министер за економија и енергетика на СР Германија, Петер Алтмајер, Министерката за претриемништво и технологија на Република Полска, Јудвига Емилевич и Заменичката министерка за економија на Република Бугарија, Лилја Иванова, во рамките на Самитот за Западен Балкан, одржаа прес–конференција на која обзнанија дека ...

Read More »

Мицкоски и Муцунски се сретнаа со Самуел Жбогар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија Самуел Жбогар. На средбата  се разговараше за актуелната политички ситуација, стратешките приоритети како и  реформските процеси кои се клучни за остварување на стратешките цели на Република Македонија. Наш стратешки интерес и приоритет е членство во Европската ...

Read More »

Дебата за Стратегијата „едно општество“ во Државниот Тетовски Универзитет: Граѓаните да уживаат еднакви, а не посебни права

Денеска на Државниот универзитет во Тетово, во присуство и учество на професори и студенти од повеќе факултети и студиски насоки, се одржа претставување и дебата за Нацрт-текстот на Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во Република Северна Македонија. Воведничари во дискусијата беа Роберт Алаѓозовски, претседател на координативното тело за изработка на Стратегијата, Рубин Земон, пратеник ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со помошник генералниот секретар на НАТО за безбедносни предизвици, Мисироли и настан за дигитализација

Република Северна Македонија оди во чекор со најновите и најсовремени безбедносни системи, како достоинствена следна членка на НАТО Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Антонио Мисироли, помошник генерален секретар на НАТО за безбедносни предизвици. Потоа, премиерот Заев и помошник генералниот секретар на НАТО Мисироли имаа и обраќања на Конференцијата на НАТО  во Скопје, за дигитализација на Системот за управување со кризи ...

Read More »