СДСМ: ПЕРВЕЗНО Е ВМРО-ДПМНЕ ДА ДРЖИ ТРИБИНА ЗА КРИМИНАЛ И
КОРУПЦИЈА, ПА УШТЕ И ВО БЕЛАТА ПАЛАТА

Надвор од реалноста, дури може да се каже дека е и первезно ДПМНЕ да одржува
трибина за криминал и корупција, па згора на се и во Белата палата, симболот на
криминалот и корупцијата, возвратија денес од СДСМ на овој настан организиран од
страна на опозицијата. -ДПМНЕ е партија со криминално стекнат имот врз грбот на
граѓаните, со нелегална Бела палата којашто е конфискувана.Од скромна жолта куќа, до
Бела палата дивоградба врз грбот на граѓаните, и тоа со вазни од 180.00 евра, подни
плочки од 100.000 евра, паркет од 76.000 евра, лустери од 20.000 евра… ДПМНЕ е партија
со бројни судски пресуди за долгогодишни затворски казни, стотина осудени сегашни и
поранешни партиски функционери на оваа партија, меѓу кои и за злосторничко здружение,
оценија од СДСМ во рамките на секојдневната меѓупартиска реторика на тема кој е
корумпиран.
ВМРО-ДПМНЕ е партија синоним за криминал и корупција, а нејзиниот лидер наоколу се
фали како точно, напамет, ги знае сите тендери во општините каде неговата партија
раководи, реагира ДУИ преку соопштение на изјавите од трибината на ВМРО-ДПМНЕ од
која партиски функционери изнесоа обвинувања за криминал и корупција на сметка на
лидерот Али Ахмети и други високи функционери на интегративците. „Десетици судски
случаи уште се активни против нивни истакнати функционери кои не успејаа да пребегаат
од државата. ВМРО-ДПМНЕ е последната партија што воопшто треба да зборува на тема
криминал и корупција. Мицкоски и неговите соработници рацете во медот ги ставија уште
при прво доаѓање на власт, докажувајќи дека од нив друго нема да може да се очекува.
ВМРО-ДПМНЕ е партија без идеологија и позиција, со конекции кои стигаат до Кремљ, а
единствен интерес е голата желба за власт и профит. Тоа е организација на лажни патриоти
кои молат бога некој друг да ги реши проблемите на граѓаните додека тие профитираат со
национлаизам и подгревање тензии. Му порачуваме на Мицковски да престане со
измислување афери за ДУИ, лагите нема да му донесат ниту еден глас повеќе, а
конфронтирањето со ДУИ нема да му создаде прцепија дека е политичар од прва лига.
ДУИ јасно стои на своите ставови и ги поддржува истражните институции да ја завршат
својата работа по било кој случај или сомнеж за нерегуларности“, се вели во партиската
реакција од Мала Речица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*