Monthly Archives: May 2023

Состојба на Патиштата 31.05.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Премиерот Ковачевски на Форумот на ГЛОБСЕК 2023: Економски силен Балкан само со членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска на Форумот на ГЛОБСЕК 2023 во Братислава, се обрати на панел на тема: „Отворени патишта: Балканот се враќа во игра“. Ковачевски говореше за предизвиците со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан, истакнувајќи ја важноста од создавање на услови за соработка и поттикнување на економскиот раст на државите во регионот.  Претседателот на Владата, ја истакна и ...

Read More »

Отворениот Кабинет на министерот Спасовски стартува на 5 јуни во СВР Штип

Отворен Кабинет е новиот проект на Министерството за внатрешни работи,  во рамки на утврдениот концепт „МВР за ГРАЃАНИТЕ“, кој ќе започне со реализација на 5 јуни, а со неделна динамика ќе трае во наредните два месеца. Ако имате прашање за министерот, идеја која сметате дека ќе ја подобри безбедноста, предлог за подобрување на севкупното работење на полицијата – а притоа ...

Read More »

Ковачевски на ГЛОБСЕК: Северна Македонија како фактор на стабилност активно придонесува кон стабилен и економски силен регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во рамки на посетата на Братислава каде учествува на Глобалниот безбедносен Форум на ГЛОБСЕК 2023, даде изјава за медиумите.  Ви ја пренесуваме во целост изјавата на претседателот на Владата: „ Почитувани, Драго ми е што и оваа година учествувам на Глобалниот безбедносен Форум на ГЛОБСЕК во Братислава која што е ...

Read More »

Маричиќ: Поглавјето 20 ја отвора вратата на пазарот на ЕУ за македонските компании

Денеска во Брисел на билатералната скрининг агенда е Поглавје 20, „Претпријатија и индустриска политика“ на која заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во своето воведно излагање рече дека фокусот на Владата е насочен кон усогласување со пазарот на ЕУ, кој се карактеризира со конкуренција и иновации, како и на политички мерки и инструменти за намалување на ...

Read More »

Состојба на Патиштата 30.05.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.   На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Битиќи од МЕФ: Го отворивме патот за одржлива и просперитетна енергетска иднина

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се обрати на отворањето на МЕФ Енергетскиот форум 2023 година, на кој денес и утре во Скопје, голем број на високи владини претставници од земјата и регионот, амбасадори, претставници од меѓународни организации и фондации. ќе дискутираат на темата „Подобрување на триаголникот ...

Read More »

Повеќе интеграција на Западен Балкан за стабилност, предвидливост и доверба во меѓусебните односи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Братислава каде што учествува на Форумот ГЛОБСЕК 2023, го елаборираше концептот т.н. “повеќе интеграција пред членство”. Во обраќањето на панелот посветен на иднината на проширувањето на Европската Унија, истакна дека иако целосното пристапување во ЕУ може да потрае неколку години, на земјите кандидати за членство во Унијата им требаат краткорочни, но веродостојни и реални ...

Read More »

Тренчевска: Посветено работиме на развивање и подобрување на националните политики за превенција и подигање на јавната свест за појавата на трговијата со луѓе

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменикот амбасадор на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорот на ГИЗ во Република Северна Македонија Давид Оберхубер и директорот на MARRI, Сашко Коцев со своите поздравни обраќања ја отворија регионалната конференција: „Успешни заедно! Регионални увиди и пристапи за спречување и борба против трговијата ...

Read More »

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава, оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски во Братислава учествува на Глобалниот безбедносен форум на ГЛОБСЕК 2023. На средбата, премиерот Ковачевски ја потенцираше заложбата на Владата, Северна Македонија како и досега да придонесува за унапредување на регионот како и за неговата ...

Read More »