Monthly Archives: August 2020

Средба на премиерот Спасовски со кинескиот амбасадор Ѕуо

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со Џанг Ѕуо, амбасадорот на Народна Република Кина во нашата држава. На средбата е истакната високата солидарност и добрата соработка меѓу двете држави за време на пандемијата предизвикана од КОВИД-19. Амбасадорот Ѕуо пренесе поздрав до премиерот Спасовски од кинескиот премиер Ли Кечијанг, при што е оценето дека нашата држава ...

Read More »

Средба на Заев со амбасадорката Холштајн

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Анке Холштајн. На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација во државата, состојбата со коронавирусот, како и за евроинтегративниот процес и односите меѓу двете држави. Посакувајќи и добредојде на германската амбасадорка, претседателот Заев истакна дека Северна Македонија нема поголем пријател и посилен ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 07.08.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата ...

Read More »

Вицепремиерката Царовска на состанок за полугодишниот извештај на ЛРЦП

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска, одржа зум состанок на Управен одбор на проектот за Локална и регионална конкурентност, на којшто присуствуваше преставникот на Европската комисија Никола Бертолини, преставници од Светска банка, како и преставници од проектната единца.   На состанокот, беше разгледан полугодишниот извештај за периодот ноември 2019- јуни ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со градоначалникот на Боговиње и со претставници од селата Синичане и Урвич

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и за животна средина, Насер Нуредини, попладнево се сретна со градоначалникот на општината Боговиње, Албон Џемаили и со претставници на месните заедници на селата Синичане и Урвич. На состанокот е изразена заедничка согласност и определба за ...

Read More »

Средба на министерот Нухиу со претставници од Амбасадата на САД

Денеска министерот за внатрешни работи  на  Република Северна  Македонија д-р Агим Нухиу одржа работна средба со  Хит Вард, Регионален офицер за безбедност и Ендрју Мофат, Втор секретар во политички сектор при Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје. На средбата од страна на соговорниците беше потврдена досегашната извонредна меѓусебна соработка, а од страна на министерот Нухиу беше изразена благодарност за поддршката во ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 06.08.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата ...

Read More »

Заев: Разговараме за стабилна четиригодишна Влада

Денеска добиваме нов Дом на демократијата на Северна Македонија и на сите македонски граѓани. Нашиот Парламент денеска ја одржа првата конститутивна седница со учество на народните пратеници кои ја изразуваат волјата на граѓаните кои гласаа на Парламентарните избори на 15 јули. Во име на СДСМ, коалицијата МОЖЕМЕ и на сите 46 избрани наши пратеници, уште еднаш им благодарам на граѓаните за демократскиот ...

Read More »

Работна средба на министерот Нухиу со амбасадорот на Француската Република Тимоние

Денеска, 4 август 2020 година (вторник),  министерот за внатрешни работи  на  Република Северна Македонија д-р Агим Нухиу одржа работна средба со амбасадорот на Француската  Република  Н.Е. Кристиан Тимоние. На средбата беа потврдени  пријателските  односи,  довербата, реализацијата на заеднички проекти и соработката во голем број области од взаемен интерес. Соговорниците разговараа и за вонредните парламентарни избори кои се спроведоа во нашата држава и активностите и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 05.08.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата ...

Read More »